Białoruś. Swiatłana Cichanouska skazana na 15 lat więzienia

Sąd w Mińsku skazał Swiatłanę Cichanouską, liderkę białoruskiej opozycji, na 15 lat pozbawienia wolności. Na 18 lat skazany został Paweł Łatuszka. Wyroki wydano in absentia.

Publikacja: 06.03.2023 13:37

Swiatłana Cichanouska

Swiatłana Cichanouska

Foto: JAMES ARTHUR GEKIERE / Belga / AFP

Swiatłana Cichanouska, rywalka Aleksandra Łukaszenki w wyborach na prezydenta Białorusi w 2020 roku została skazana zaocznie na 15 lat pozbawienia wolności.

Paweł Łatuszka, były ambasador Białorusi w Polsce, we Francji, Hiszpanii i przy UNESCO, został skazany na 18 lat więzienia.

Czytaj więcej

Swiatłana Cichanouska: Łukaszenko już nie decyduje

Władze w Mińsku oskarżyły Cichanouską o zdradę państwa oraz próbę przejęcia władzy. Liderka białoruskiej opozycji wyjechała z kraju po wyborach prezydenckich. Według oficjalnych danych Cichanouska zdobyła 10,1 proc. głosów, ale zdaniem białoruskiej opozycji demokratycznej w rzeczywistości wygrała, a wyniki zostały sfałszowane. Po wyborach w 2020 r. na Białorusi wybuchły masowe protesty, które zostały stłumione przez władze.

Kraje UE, w tym Polska, nie uznały wyników wyborów prezydenckich na Białorusi.

Zanim zapadł wyrok Cichanouska mówiła, że nie spodziewa się uczciwego procesu. - Na Białorusi nie ma uczciwych procesów. Żyjemy w absolutnym bezprawiu w naszym kraju, więc proces będzie farsą - powiedziała. Dodała, że zwróciła się o dokumenty związane z jej sprawą do wyznaczonego jej z urzędu obrońcy, ale niczego nie otrzymała.

Czytaj więcej

Andrzej Poczobut skazany na osiem lat łagrów

W procesie oskarżona była też trójka bliskich współpracowników Cichanouskiej, w tym szefowa kampanii rywalki Łukaszenki, Maria Moroz. Cała grupa została skazana na 12 lat pozbawienia wolności.

Opozycjoniści byli oskarżeni o spisek w celu przejęcia władzy w państwie, utworzenie formacji ekstremistycznej i kierowanie nią, publiczne nawoływanie do sankcji na Białoruś oraz "podżeganie do nienawiści społecznej".

Prokuratura wnioskowała o 19 lat więzienia dla Cichanouskiej i Łatuszki. Według wyroku, dwóch skazanych ma odbyć karę w więzieniu o zaostrzonym rygorze, zaś na Swiatłanę Cichanouską nałożono też grzywnę w wysokości ok. 13 tys. dol.

Obrońcy praw człowieka szacują, że w więzieniach na Białorusi przebywa obecnie ok. 1 500 więźniów politycznych. Na podstawie sfałszowanych zarzutów oskarżony o "podżeganie do nienawiści" oraz "nawoływanie do działań godzących w bezpieczeństwo narodowe Białorusi" na początku lutego na osiem lat łagrów skazany został Andrzej Poczobut, polski dziennikarz i jeden z liderów prześladowanego przez białoruskie władze Związku Polaków na Białorusi.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 460
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 459
białoruś
Andrzej Poczobut trafi do łagru. „Do końca mieliśmy nadzieję, że kara przynajmniej zostanie złagodzona”
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 457
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 456
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 455