06:39
24.12.2022

Relacja z sobotnich wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 304
00:01
24.12.2022

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

23:58
23.12.2022

Władze Buczy: Japonia jest daleko, ale dziś stała nam się bliższa

Rada Miejska Buczy (obwód kijowski) podała, że miasto otrzymało od Japonii pomoc w postaci trzech agregatorów prądotwórczych o mocy 50 kW oraz sześciu nagrzewnic. W czasie przerw w dostawach prądu dwa generatory będą wykorzystywane do zasilania instalacji stosowanych do ogrzewania, a trzeci w razie potrzeby będzie zasilał pompę wody do zbiorników. Władze Buczy podziękowały Japońskiej Agencji Współpracy Międzynarodowej oraz ambasadzie Ukrainy w Japonii za wsparcie. "Japonia jest daleko, ale dziś stała nam się bliższa" - napisały w mediach społecznościowych.

23:40
23.12.2022

Ukraińskie dowództwo o sytuacji na froncie

W ciągu dnia wojska rosyjskie przeprowadziły jeden atak rakietowy, cztery naloty oraz 16 ataków za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w codziennym komunikacie dotyczącym sytuacji na froncie. Według tego źródła, do obszarów działań wojennych dociera zwiększona liczba rosyjskich transportów.

W piątek siły Ukrainy przeprowadziły siedem ataków na miejsca zgrupowania rosyjskich żołnierzy i sprzętu wojskowego, zaś ukraińskie wojska rakietowe i artyleryjskie uderzyły w dwa rosyjskie składy amunicji i 11 miejsc koncentracji siły żywej przeciwnika.

23:22
23.12.2022

Tymoszenko o popularności "punktów niezłomności"

W ciągu tygodnia ponad 62 tys. Ukraińców skorzystało z tzw. punktów niezłomności - przekazał wiceszef kancelarii ukraińskiego prezydenta, Kyryło Tymoszenko. W punktach można ogrzać się i skorzystać ze źródła zasilania by np. naładować baterię w telefonie.

22:57
23.12.2022

Putin: Ważne, by udoskonalić rosyjską broń

- Kluczowym zadaniem przedsiębiorstw kompleksu wojskowo-przemysłowego jest dostarczenie naszym jednostkom i siłom frontowym wszelkiej niezbędnej broni, sprzętu, amunicji, wyposażenia, przy czym w wymaganej ilości i jakości, w jak najkrótszym czasie - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin.

Czytaj więcej

Putin żąda broni, amunicji i sprzętu dla jednostek frontowych wojsk rosyjskich
22:38
23.12.2022

Pieskow: To nieprawda, że Putin dostaje sfabrykowane doniesienia z wojny

Doniesienia mediów, że rosyjski przywódca Władimir Putin otrzymuje "zniekształcone" informacje na temat wojny na Ukrainie nie odpowiadają rzeczywistości - zapewniał w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Zareagował w ten sposób na doniesienia "The Wall Street Journal". Według tej gazety Putin rzekomo każdego ranka otrzymuje pisemny raport na temat rosyjskiej inwazji, jednak informacje tam zawarte są przedstawione tak, by "podkreślić sukcesy i bagatelizować porażki", w dodatku często są nieaktualne.

Według Pieskowa Putin "ma kilka kanałów pozyskiwania informacji". - Wszelkie zarzuty, że otrzymuje zniekształcone informacje, są nieprawdziwe – zaklinał się rzecznik Kremla w rozmowie z amerykańskim dziennikiem.

22:13
23.12.2022

Ganuszkina wpisana w Rosji na listę agentów

Obrończyni praw człowieka Swietłana Ganuszkina została przez rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości wpisana na listę zagranicznych agentów - podała agencja Interfax. Ganuszkina to współzałożycielka stowarzyszenia Memoriał.

21:55
23.12.2022

Minister obrony Francji po świętach jedzie do Kijowa

Sébastien Lecornu, minister obrony Francji, w najbliższą środę złoży wizytę na Ukrainie. W Kijowie ma rozmawiać ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, Ołeksijem Reznikowem. „Minister zapewni ukraińskie władze o nieustannym wsparciu Francji po 24 lutego, a także odda cześć poległym żołnierzom” - przekazał w opublikowanym komunikacie resort, kierowany przez Lecornu. Dokładny plan wizyty nie jest na razie znany.

Minister obrony Francji Sébastien Lecornu

Minister obrony Francji Sébastien Lecornu

GEOFFROY VAN DER HASSELT / AFP

21:20
23.12.2022

Do węgierskiej elektrowni jądrowej dotarła partia nowego paliwa jądrowego z Rosji

"Dzięki dostawie rosyjskiego paliwa jądrowego, elektrownia Paks będzie mogła działać bezpiecznie przez kilka kolejnych miesięcy" - pisze na Facebooku serwis napromieniowani.pl.

21:04
23.12.2022

Zełenski dziękuje USA za 45 miliardów dolarów

Po głosowaniu w Izbie Reprezentantów prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zamieścił w mediach społecznościowych podziękowania dla Kongresu i liderów frakcji Demokratów i Republikanów w obu izbach amerykańskiego parlamentu.

20:48
23.12.2022

Elektrownia na Ukrainie ostrzelana, zginął pracownik

Wojska rosyjskie ostrzelały jeden z naszych obiektów - podał ukraiński koncern energetyczny DTEK. W wyniku ostrzelania elektrownia przestała wytwarzać energię elektryczną. W ostrzale jeden pracownik zginął, a jeden został ranny - podano.

20:26
23.12.2022

Kongres poparł ustawę budżetową przewidującą także miliardy dla Ukrainy

Amerykańska Izba Reprezentantów, w której większość ma Partia Demokratyczna, uchwaliła projekt budżetu federalnego, zakładającego wydatki budżetowe na poziomie 1,66 biliona dolarów. Ustawa przewiduje rekordowo wysokie wydatki na obronność (858 mld dol.). Dołączona do projektu ustawa o pomocy dla Ukrainy przewiduje środki w wysokości 44,9 mld dol.

Ustawa, którą wcześniej poparł Senat USA, trafi teraz na biurko prezydenta Joe Bidena.

20:07
23.12.2022

Zełenski nie wyklucza kolejnych podróży zagranicznych

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po swej pierwszej od lutego podróży zagranicznej - do USA - nie wykluczył kolejnych wizyt w innych państwach, o ile od bezpośrednich negocjacji z jego udziałem będzie zależeć dobro Sił Zbrojnych Ukrainy. Mówił, że obecnie nie ma możliwości wyjazdów zagranicznych, ponieważ nie ma na nie czasu.

19:40
23.12.2022

Podolak nazywa Iran, Koreę Północną i Białoruś sojusznikami Rosji w wojnie

"Iran (drony/rakiety), Korea Północna (amunicja/broń), Białoruś (infrastruktura/terytorium/sprzęt). Praktycznie i prawnie potwierdzeni sojusznicy Federacji Rosyjskiej w wojnie napastniczej, masowych mordach ludności cywilnej i umyślnym niszczeniu ukraińskich miast. Będzie wspólna odpowiedzialność" - napisał w mediach społecznościowych Mychajło Podolak, doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy.

19:22
23.12.2022

W Kijowie wstrzymano ruch tramwajów i trolejbusów

"W związku z brakiem prądu podjęliśmy decyzję o zawieszeniu pracy naziemnego transportu elektrycznego" - poinformował mer Kijowa Witalij Kliczko. Dodał, że od teraz na wszystkich liniach kursują autobusy.

19:01
23.12.2022

Ukraiński rząd spodziewa się niewielkiego wzrostu gospodarczego w 2023 r.

Rząd w Kijowie przewiduje, że w 2023 roku produkt krajowy brutto Ukrainy może wzrosnąć o 1 proc., a inflacja powinna wyhamować do 22,5 proc. Informację w tej sprawie opublikowało ukraińskie Ministerstwo Finansów. W komunikacie podkreślono, że oczekuje się, iż w nadchodzących kwartałach aktywność gospodarcza na Ukrainie przyspieszy, głównie dzięki wydatkom rządowym, przy powolnym ożywieniu eksportu i niskiej dynamice konsumpcji.

18:49
23.12.2022

Gruziński bank zamyka konta Rosjan? Jest dementi

Przedstawiciel największego gruzińskiego banku Bank of Georgia (BoG) przekazał, że instytucja, wbrew twierdzeniom w mediach społecznościowych, nie blokuje kont obywateli Rosji, tylko blokuje "konta zagranicznych użytkowników, jeśli ich działania nie są zgodne z wewnętrzną polityką banku, a ich transakcje są podejrzane".

Czytaj więcej

Największy bank Gruzji zamyka konta m.in. obywateli Rosji i Białorusi
18:27
23.12.2022

Ukraina wypowiedziała cztery umowy międzyrządowe z Białorusią

Ukraińska Rada Ministrów wypowiedziała cztery umowy międzyrządowe z Białorusią, w szczególności umowę dotyczącą dostaw broni i sprzętu wojskowego oraz wspólnych prac badawczo-rozwojowych w tej dziedzinie - poinformował w piątek przedstawiciel rządu w Radzie Najwyższej (parlamencie) Taras Melnyczuk. Rząd proponuje też zawieszenie umowy o współpracy w dziedzinie migracji zarobkowej z Rosją i Białorusią.

18:03
23.12.2022

Straż Graniczna udaremniła wywiezienie z Ukrainy na Węgry śmigłowca

Do próby wywiezienia z Ukrainy wiropłata Ka-26 doszło na przejściu granicznym Czop-Záhony w rejonie użhorodzkim obwodu zakarpackiego.

Czytaj więcej

Chciał wywieźć z Ukrainy śmigłowiec. Nietypowa próba przemytu na Węgry
17:42
23.12.2022

Premier: W 2022 roku Polacy dali wyraz bezinteresownej życzliwości

- Nasza niezwykła pomoc sąsiadom z Ukrainy to powód do dumy - powiedział premier Mateusz Morawiecki, składając życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia.

Czytaj więcej

Premier Morawiecki składa życzenia. "Nasza pomoc sąsiadom z Ukrainy to powód do dumy"
17:20
23.12.2022

Generatory dla Ukrainy. Szmyhal dziękuje za pomoc

Szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal poinformował, że na Ukrainę przybyło ponad 200 transportów ze sprzętem energetycznym. - Unia Europejska obiecała zmobilizować dla nas 900 generatorów. Dziękujemy i doceniamy ten gest solidarności - dodał.

Szmyhal zaznaczył, że osoby prywatne oraz firmy przywiozły w tym roku na Ukrainę 500 tys. generatorów prądu, głównie małej mocy, a partnerzy Ukrainy dostarczają agregaty prądotwórcze o dużej mocy do zasilania np. placówek medycznych.

16:55
23.12.2022

Ostatni pomnik Puszkina usunięty z miasta Czerniowce

"Ostatni pomnik »wielkiego rosyjskiego poety« Puszkina został zdemontowany. Nie potrzebujemy cudzych bohaterów, mamy dość własnych" - oświadczył w mediach społecznościowych mer miasta Czerniowce, stolicy obwodu czerniowieckiego (południowo-zachodnia Ukraina). Roman Kliczuk zamieścił przy tym nagranie przedstawiające demontowanie pomnika Aleksandra Puszkina.

16:38
23.12.2022

Rosjanie stracili dwa kolejne drony

Rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych Jurij Ihnat podał, że "na kierunku wschodnim" siły ukraińskie zestrzeliły dwa rosyjskie bezzałogowe statki powietrzne - drony służące do rozpoznania.

16:21
23.12.2022

Na Morzu Czarnym więcej rosyjskich okrętów z pociskami Kalibr

Na Morzu Czarnym liczba rosyjskich okrętów wyposażonych w pociski manewrujące Kalibr wzrosła do trzech - podało ukraińskie Dowództwo Operacyjne Południe. Według tego źródła, Rosjanie mogą wystrzelić z Morza Czarnego 20 pocisków.

16:01
23.12.2022

Rosyjskie linie chcą odkupić uziemione samoloty

Najwięksi na świecie leasingodawcy - AerCap, Avolon i SMBC Aviation Capital - odmówili komentarza, czy brali udział w negocjacjach dotyczących zapłaty za samoloty przez rosyjskie linie lotnicze lub ich ubezpieczycieli. Aeroflot, AlfaStrachovanie, Elbrus, NordStar i S7 również nie odpowiedziały na prośby o komentarz.

Czytaj więcej

Rosyjskie linie lotnicze chcą odkupić 400 samolotów uziemionych sankcjami
15:47
23.12.2022

Taszewa odrzuca kompromis ws. integralności terytorialnej Ukrainy

- Nie możemy iść na kompromis w sprawie integralności terytorialnej Ukrainy. Zwycięstwo Ukrainy to odzyskanie przez nią wszystkich jej terytoriów - powiedziała Tamiła Taszewa, przedstawicielka prezydenta Ukrainy w Autonomicznej Republice Krymu, cytowana przez Ukrinform.

15:31
23.12.2022

Uderzenie w siedzibę wojsk rosyjskich w Tokmaku

Departament Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że w czwartek wieczorem ukraińskie siły przeprowadziły skuteczny atak na siedzibę lokalnego dowództwa wojsk rosyjskich w okupowanym przez Rosjan Tokmaku (obwód zaporoski).

15:16
23.12.2022

Zełenski: Ukraina otworzy ambasady w 10 państwach afrykańskich

Prezydent Wołodymyr Zełenski przekazał, że Ukraina planuje zacieśnić stosunki z dziesięcioma państwami afrykańskimi. W przyszłym roku w krajach tych mają zostać otworzone ambasady Ukrainy.

14:55
23.12.2022

Rosyjski resort obrony podał dane o ukraińskich stratach

Ze słów rzecznika Ministerstwa Obrony Rosji, gen. Igora Konaszenkowa wynika, że Ukraińcy od początku wojny mieli stracić 351 samolotów, 189 śmigłowców, 2 704 drony i 399 zestawów przeciwlotniczych.

14:40
23.12.2022

Rosjanie ostrzelali Kramatorsk

Kyryło Tymoszenko, zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że w piątek Rosjanie ostrzelali obiekt cywilny w Kramatorsku, mieście w obwodzie donieckim, przy użyciu zestawów przeciwlotniczych S-300.

14:30
23.12.2022

Podstawowe szkolenie wojskowe pojawi się na rosyjskich uniwersytetach

W planach zajęć na uczelniach wyższych Federacji Rosyjskiej pojawi się podstawowe szkolenie wojskowe - informuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rosji, które - wraz z Ministerstwem Obrony - opracowało program takiego szkolenia, który został już przesłany uczelniom.

14:27
23.12.2022

Badanie: 8 proc. Ukraińców za wygraną Ukrainy na wojnie uzna rozpad Rosji

57 proc. respondentów za zwycięstwo Ukrainy będzie uważać powrót do granic z 1991 roku - co oznaczałoby odzyskanie przez Ukrainę Krymu. 21 proc. za wygraną uznałoby, gdyby Ukraina została uznana za lidera Europy Wschodniej. Tylko 8 proc. respondentów uzna za zwycięstwo powrót do granic z 24 lutego, a kolejne 8 proc. uważa, że wygraną Ukrainy byłoby doprowadzenie do rozpadu Federacji Rosyjskiej na mniejsze byty państwowe - wynika z badania przeprowadzonego przez Charkowski Instytut Badań Społecznych. 

Czytaj więcej

Sondaż: 78 proc. Ukraińców nie chce pokoju za cenę kompromisu
14:14
23.12.2022

Rosjanka, namawiająca męża do gwałcenia Ukrainek, na międzynarodowej liście poszukiwanych

Z rozmowy, którą przechwyciły ukraińskie służby wynika, ze młoda Rosjanka w rozmowie z mężem mówiła, by jej nie opowiadał o dokonanych gwałtach i zabezpieczał się. Kobiecie grozi do 12 lat więzienia za naruszenie Konwencji Genewskiej

Czytaj więcej

Rosjanka namawiała męża do gwałcenia Ukrainek. Rozpoczęto poszukiwania
14:02
23.12.2022

Nie ma decyzji ws. przeniesienia Rosyjskiego Związku Piłkarskiego do Azjatyckiej Federacji Piłkarskiej

Komitet Wykonawczy Rosyjskiego Związku Piłkarskiego nie podjął decyzji ws. wycofania Związku z UEFA i dołączenia do Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej (AFC) - poinformował Igor Kamienskoj, wiceprezes Biura Komitetu Wykonawczego Rosyjskiego Związku Piłkarskiego.

13:55
23.12.2022

Wybuch samochodu w okupowanym przez Rosjan Melitopolu

W wyniku eksplozji bomby umieszczonej w samochodzie w okupowanym przez Rosjan Melitopolu dwie osoby zostały ranne - podaje Władimir Rogow, przedstawiciel władz okupacyjnych w zajętej przez Rosję części obwodu zaporoskiego. Do eksplozji doszło przed wejściem do Parku Gorkiego. Według Rogowa do eksplozji doszło w wyniku ataku terrorystycznego przeprowadzonego przez ukraińskich partyzantów.

13:21
23.12.2022

Holandia przeznaczy w 2023 r. 2,5 mld euro na pomoc dla Ukrainy

Premier Holandii Mark Rutte rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim. Rutte napisał po rozmowie na Twitterze, że "dopóki Rosja prowadzi wojnę przeciw Ukrainie, Holandia będzie udzielać pomocy Ukrainie - "militarnej, humanitarnej i dyplomatycznej". "Przeznaczymy 2,5 mld euro na to (pomoc) w 2023 r. Ukraina może polegać na Holandii" - zapewnił Rutte. 

13:12
23.12.2022

Ambasador Rosji w USA: Amerykanie prowadzą na Ukrainie wojnę zastępczą

Ambasador Anatolij Antonow stwierdził, że dialog między Moskwą a Waszyngtonem znajduje się obecnie na etapie "epoki lodowcowej".

Czytaj więcej

Rosyjski dyplomata: Ryzyko starcia między USA a Rosją jest wysokie
13:01
23.12.2022

Wiceminister obrony narodowej: Niemieckie Patrioty w Polsce na początku przyszłego roku

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz mówił w Programie 1 Polskiego Radia o tym, kiedy niemieckie baterie Patriot trafią do Polski. - Początek przyszłego roku. To jest kwestia dwóch, najwyżej trzech miesięcy. To jest kwestia intensywnych ustaleń, wybrania konkretnych miejsc dyslokacji i wpięcia w nasz system - powiedział. - Cały czas podkreślaliśmy, że to muszą być rakiety, które będą wpięte w nasz system - dodał.

Czytaj więcej

Skurkiewicz: Niemieckie Patrioty w Polsce? Kwestia dwóch, trzech miesięcy
12:52
23.12.2022

Kreml tłumaczył słowa Putina o końcu wojny

Niedawna wypowiedź prezydenta Rosji Władimira Putina o rzekomej chęci jak najszybszego zakończenia wojny na Ukrainie nie miała na celu prowadzenia negocjacji, ale przede wszystkim osiągnięcie celów Rosji.

Czytaj więcej

Putin mówił o zakończeniu wojny na Ukrainie. Rzecznik Kremla tłumaczy słowa prezydenta Rosji
12:49
23.12.2022

Rano Rosjanie ostrzelali Chersoń. Są ofiary

W porannym ostrzale Chersonia zginęło dwóch mieszkańców miasta - informuje chersońska prokuratura obwodowa. Rosjanie ostrzelali budynki mieszkalne i obiekty infrastruktury krytycznej - wynika z wpisu prokuratury na jej kanale w serwisie Telegram.

12:47
23.12.2022

Rosja szykuje odwet za limit cen na ropę. Zakaże dostaw

Kreml przerwie dostawy swojej ropy i produktów naftowych do państw, które przestrzegają ustalonego przez Unię limitu ceny surowca. Niezależnie od obowiązujących kontraktów. Dotknie to m.in. Polskę i Orlen.

Czytaj więcej

Rosja odpowie na pułap cenowy zakazem dostaw ropy i produktów naftowych
12:39
23.12.2022

Szef KPRM: Gdyby nie pomoc USA, Polski czy Wielkiej Brytanii, bohaterstwo Ukraińców by nie wystarczyło

Szef KPRM Marek Kuchciński w rozmowie z Polskim Radiem 24 został zapytany o to, czy gdyby Polska nie pomagała Ukrainie, między innymi w transporcie wsparcia wojskowego, to czy wojna nadal by trwała. Jak stwierdził polityk, to są spekulacje, na które nie można odpowiedzieć, ale "na pewno byłoby bardzo trudno Ukrainie, bo pytanie, którędy by pomoc szła”. - Gdyby nie było pomocy państw wolnego świata: Stanów Zjednoczonych, Polski, Wielkiej Brytanii i innych, to na pewno samo bohaterstwo Ukraińców by nie wystarczyło - stwierdził. - A to, że głównym hubem przeładunkowym czy organizacyjnym dla przekazywania pomocy jest terytorium Polski, polskie przejścia graniczne itd., to tylko wzmacnia naszą pozycję także w świecie międzynarodowym - dodał.

Czytaj więcej

Szef KPRM: Gdyby nie pomoc USA czy Polski, bohaterstwo Ukraińców by nie wystarczyło
12:11
23.12.2022

Miedwiediew: Głupia rusofobia sprawia, że gaz jest bardzo drogi

Miedwiediew umieścił swój wpis na Telegramie w momencie, gdy ceny gazu od pewnego czasu tanieją, a jeśli tempo ich spadku się utrzyma, wrócą do poziomu z ubiegłego roku.

Czytaj więcej

Miedwiediew o limicie cen na gaz: Europejczycy biednieją, wesołych świąt
11:49
23.12.2022

Ambasador Polski w Kijowie: Wizyta prezydenta Zełenskiego w USA dała Ukraińcom poczucie solidarności

Jak powiedział w rozmowie z Radiem ZET ambasador Polski w Kijowie Bartosz Cichocki, „Ukraińcy dziś – nie mniej, niż broni, energii czy żywności – potrzebują poczucia międzynarodowej solidarności”. - Wizyta prezydenta Ukrainy w Waszyngtonie dała im to poczucie - zaznaczył. - Skoro prezydent Zełenski mógł udać się w tak trudną i narażoną na niebezpieczeństwo podróż, to znaczy, że już nastąpił ten moment, że na dobę może opuścić państwo - dodał.

Czytaj więcej

Ambasador Polski w Kijowie: Ukraina potrzebuje solidarności nie mniej, niż broni
11:31
23.12.2022

Obwód doniecki: Czterech cywilów zginęło w wyniku działań wojennych w ciągu ostatniej doby

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko. Z jego wpisu wynika też, że w ciągu doby siedmiu cywilów zostało rannych na terenie obwodu.

11:26
23.12.2022

W Kijowie wystawiono sztukę z 1941 r., satyrę, na Adolfa Hitlera

„Kariera Artura Ui” Bertolta Brechta w reżyserii Dmytra Bohomazowa to pierwsza teatralna premiera w Kijowie od początku wojny.

Czytaj więcej

Pierwsza, od lutego, premiera teatralna w Kijowie
11:13
23.12.2022

Ceny gazu wracają do normalnego poziomu sprzed roku

Ceny gazu giełdowego w Europie przyspieszyły spadki. Przy tak szybkim tempie tanienia surowca jak w tym tygodniu (6-7 proc. w ujęciu dziennym), gaz na europejskim rynku do końca roku wróci do poziomu z lata minionego roku.

Czytaj więcej

Gaz wraca do normalności. Tanieje coraz szybciej
11:10
23.12.2022

Kreml informuje o "znacznych postępach" w demilitaryzacji Ukrainy

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, w czasie rozmowy z dziennikarzami zwrócił uwagę na słowa Władimira Putina, że potencjał obronny Ukrainy i jej zasoby poradzieckiej broni otrzymanej z krajów europejskich "niemal się wyczerpał". - Można stwierdzić, że widać znaczny postęp na ścieżce do demilitaryzacji (Ukrainy) - ocenił Pieskow.

10:42
23.12.2022

Rosyjski dyplomata twierdzi, że instruktorzy NATO muszą opuścić Ukrainę zanim rozpoczną się negocjacje

Szef wydziału północnoamerykańskiego w rosyjskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych przekazał, co musi nastąpić, by Rosjanie zasiedli do rozmów z Ukraińcami.

Czytaj więcej

Rosja: Instruktorzy NATO muszą opuścić Ukrainę zanim rozpoczną się rozmowy
10:32
23.12.2022

Giorgia Meloni zamierza na początku 2023 roku odwiedzić Kijów

Premier Włoch, na antenie włoskiej telewizji zadeklarowała, że zamierza odwiedzić Kijów w pierwszych miesiącach 2023 roku i że będzie rozmawiać z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim, o organizacji jej wizyty.

10:27
23.12.2022

Czterech pracowników medycznych rannych w ataku na szpital w obwodzie charkowskim

W rejonie wołczańskim, w obwodzie charkowskim, rannych zostało czterech pracowników medycznych szpitala, na który spadły rosyjskie pociski - informuje gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow. Życiu rannych medyków nic nie zagraża.

10:13
23.12.2022

W ciągu doby na Ukrainie zginęło pięciu cywilów, a 18 zostało rannych

Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, Kyryło Tymoszenko. Cztery z pięciu ofiar śmiertelnych to mieszkańcy obwodu donieckiego.

10:07
23.12.2022

Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 8,601 mln osób

W ciągu ostatniej doby do Polski z terytorium Ukrainy wjechało 26,2 tys. osób - podaje Straż Graniczna. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 30,3 tys. osób, a od 24 lutego - ponad 6,779 mln osób.

09:36
23.12.2022

Zełenski informuje, że jest już w Kijowie

Na swoim kanale w serwisie Telegram Wołodymyr Zełenski umieścił krótkie nagranie, w którym informuje, że jest już w Kijowie i "pracuje na rzecz zwycięstwa".

09:28
23.12.2022

We wszystkich dzielnicach Kijowa przywrócono dostawy ciepła i wody

O przywróceniu dostaw ciepła i wody na całym terenie stolicy Ukrainy informuje Kijowska Miejska Administracja Wojskowa. Przerwy w dostawach ciepła, wody i prądu są w stolicy Ukrainy skutkiem rosyjskich ataków rakietowych oraz z użyciem dronów-kamikadze na obiekty infrastruktury krytycznej.

09:22
23.12.2022

FSB informuje o aresztowaniach w Rosji osób, które współpracowały z ukraińskimi służbami

Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej informuje o aresztowaniach na terenie Kraju Permskiego, Żydowskiego Obwodu Autonomicznego i obwodu rostowskiego. Aresztowane osoby miały przygotowywać zamachy terrorystyczne wykonując instrukcje służb specjalnych Ukrainy i przekazywały ukraińskiemu wywiadowi tajne informacje - wynika z komunikatu FSB.

09:02
23.12.2022

W Rosji powstał zespół, który ma opracować nowe podręczniki historii

Na czele zespołu stoi doradca prezydenta Władimira Putina, Władimir Miedinski.

Czytaj więcej

W Rosji piszą nowe podręczniki historii
08:48
23.12.2022

W rocznicę rosyjskiej inwazji Ukraińcy chcą przedstawić plan pokojowy

"The Wall Street Journal" informuje, że obecnie nad dokumentem pracuje zespół współpracowników Wołodymyra Zełenskiego.

Czytaj więcej

W lutym zespół Zełenskiego ma przedstawić plan pokojowy
08:43
23.12.2022

Szojgu dokonuje inspekcji zakładów koncernu Kałasznikow w Iżewsku

Minister obrony Rosji sprawdza "wdrażanie zarządzeń resortu obrony przez przedsiębiorstwa wchodzące w skład kompleksu militarno-przemysłowego" - informuje jego rzeczniczka.

08:22
23.12.2022

Ukraińska prokuratura generalna: Na Ukrainie, od 24 lutego, zginęło 450 dzieci

Z danych podanych przez ukraińską prokuraturę generalną wynika, że od 24 lutego, w wyniku działań wojennych, na Ukrainie zginęło 450 dzieci a 867 zostało rannych. 22 grudnia w obwodzie zaporoskim rannych zostało dwóch chłopców w wieku 3 i 15 lat, tego samego dnia 8-latka została ranna w wyniku ostrzału miasta Marhaniec w obwodzie dniepropietrowskim.

07:56
23.12.2022

Brytyjski resort obrony: Nie jest jasne, gdzie Rosja chce znaleźć żołnierzy, by powiększyć armię

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na Ukrainie odnotowuje, że minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu, zapowiedział rozbudowę rosyjskiej armii do 1,5 mln żołnierzy.

07:47
23.12.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 100 950 żołnierzy, 3 005 czołgów, 5 986 pojazdów opancerzonych, 1 984 zestawów artyleryjskich, 414 wyrzutnie rakiet, 212 zestawów przeciwlotniczych, 283 samoloty, 267 śmigłowców, 1 698 bezzałogowych statków powietrznych, 653 pociski manewrujące, 16 jednostek nawodnych, 4 622 pojazdy (w tym cysterny) i 178 jednostek sprzętu specjalnego. 

07:22
23.12.2022

Ministerstwo Edukacji Rosji: Brakuje nauczycieli rosyjskiego i historii w okupowanych częściach Ukrainy

Minister edukacji Rosji, Siergiej Krawcow powiedział, że na terenie okupowanych części Ukrainy - w obwodach ługańskim, donieckim, zaporoskim i chersońskim - brakuje nauczycieli historii i języka rosyjskiego. - Jeśli weźmiemy pod uwagę ogólną liczbę nauczycieli, nie ma braków wśród nich. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę przedmioty, wówczas tak, jest, brakuje nauczycieli historii i rosyjskiego - powiedział Krawcow.

07:03
23.12.2022

W obwodach mikołajowskim i chersońskim rozległ się alarm powietrzny

O alarmie powietrznym w południowych obwodach Ukrainy informują ich gubernatorzy na swoich kanałach w serwisie Telegram.

06:54
23.12.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy: W Berdiańsku ośrodek rekreacyjny zmieniony w szpital wojskowy

Sztab Generalny armii Ukrainy w swoim najnowszym raporcie podaje, że w związku z dużymi stratami ponoszonymi przez rosyjską armię siły okupacyjne zmieniły jeden z ośrodków rekreacyjnych w okupowanym Berdiańsku w szpital wojskowy. Ponadto Rosjanie mają kwaterować swoich żołnierzy w obiektach turystycznych w okupowanej części obwodu zaporoskiego.

06:52
23.12.2022

W nocy Rosjanie ostrzelali rejon nikopolski z użyciem ciężkiej artylerii

O ostrzale rejonu nikopolskiego informuje gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko. Rosyjskie pociski spadły na dwa miasta - Nikopol i Marhaniec.

06:50
23.12.2022

ISW: Wypowiedzi Putina i Pieskowa zmierzają do skłonienia USA i NATO do negocjowania bezpośrednio z Rosją

"Operacja informacyjna Kremla ma również najprawdopodobniej zrzucić winę za 'przedłużanie' wojny na rzekomą nieustępliwość Zełenskiego, a tym samym osłabić amerykańską i europejską gotowość do dalszego wspierania ukraińskich wysiłków na rzecz wyzwolenia okupowanych ziem ukraińskich" - ocenia think tank z USA.

Czytaj więcej

Think tank: Putin nie traktuje Zełenskiego jak równego sobie
06:27
23.12.2022

Ranking Jerzego Haszczyńskiego: Zełenski i Biden wśród najważniejszych postaci światowej polityki w 2022 r.

To główni bohaterowie kończącego się roku, najgorszego ze wszystkich, jakie większość z nas pamięta - pisze Jerzy Haszczyński, szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej".

Czytaj więcej

Tuzin najważniejszych w 2022 roku. Subiektywny ranking Jerzego Haszczyńskiego
06:25
23.12.2022

Sondaż IBRiS dla "Rz": Za przekazywaniem broni dla ukraińskich żołnierzy jest 77,5 proc. Polaków

Przeciwko jest 18,3 proc., a tylko 4,2 proc. nie ma zdania. W równie wysokim stopniu za taką pomocą są zwolennicy Zjednoczonej Prawicy (97 proc.), opozycji (82 proc.), jak i niezdecydowani (88 proc.). Za są głównie osoby starsze, (powyżej 60. roku życia), mieszkańcy małych miast, z rodzin wielodzietnych. To przeważnie słuchacze Wydarzeń Polsatu oraz TVP Info (po 86 proc.).

Czytaj więcej

Sondaż: Polacy chcą, by Ukraina dostała od nas więcej broni
06:23
23.12.2022

Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że od początku inwazji zginęło ponad 100 tys. rosyjskich żołnierzy

Wywiady zachodnie sądzą, że straty Kremla są znacznie mniejsze (niektórzy mówią też o 100 tys., ale razem z rannymi) jednak nikt nie podaje, na jakiej podstawie doszedł do takich wniosków.

Czytaj więcej

Kreml chowa się w okopach
06:14
23.12.2022

Słowa Zełenskiego "nie potrzebuję podwózki, potrzebuję amunicji" zmieniły przebieg konfliktu i kierunek rozwoju świata

Inwazja, która miała trwać trzy dni, po 300 dniach wciąż utrzymuje Rosjan w defensywie. A Zełenski okazał się najlepszą kartą, jaką dysponują Amerykanie nie tylko w walce z Moskwą, ale i jej sojusznikiem – Chinami. Więcej: ukraiński prezydent, uosobienie idealnego wizerunku amerykańskiego bohatera, walczący z z pozoru potężniejszym przeciwnikiem, jest też nieocenionym wsparciem w walce o utrzymanie demokracji w samych Stanach i powstrzymanie Donalda Trumpa przed powrotem na najwyższy urząd w państwie.

Czytaj więcej

Plany wojenne Zełenskiego będą też planami USA
05:54
23.12.2022

Giorgia Meloni wzywa Włochów, by nie korzystali z gazu i prądu przez godzinę w ciągu dnia

Premier Włoch, Giorgia Meloni, występując przed włoskimi ambasadorami apelowała do Włochów, aby ci nie korzystali z surowców energetycznych przez godzinę w ciągu dnia, aby zrozumieć przez co przechodzą Ukraińcy, w związku z rosyjskimi atakami na infrastrukturę krytyczną.

Czytaj więcej

Premier Meloni chce, by Włosi zrozumieli przez co przechodzą Ukraińcy. Wzywa do wyłączenia gazu i prądu
05:35
23.12.2022

Wicepremier Rosji: Wydobycie gazu w 2022 r. zmniejszyło się o 18-20 proc.

Aleksander Nowak, wicepremier Rosji, w rozmowie z telewizją Rossija-24 poinformował, że w 2022 roku wydobycie gazu naturalnego w Rosji zmniejszyło się rok do roku o 18-20 proc. - do 671 mld m3. 470 mld m3 gazu wydobytego w 2022 r. w Rosji przeznaczone ma być dla odbiorców na rynku rosyjskim.

05:33
23.12.2022

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu nie wierzy, że Putin chce skończyć wojnę

- Wszystko co on (Putin) robi na lądzie i w powietrzu świadczy o tym, że chce kontynuować przemoc wobec Ukraińców i eskalować wojnę - mówił John Kirby.

Czytaj więcej

Putin mówi, że chce skończyć wojnę, USA mu nie wierzą
05:13
23.12.2022

MSZ Korei Północnej: Nie dostarczamy żadnego uzbrojenia Rosji

"Fałszywe doniesienia japońskich mediów o tym, że KRLD (Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna, oficjalna nazwa państwa - red.) zaoferowała amunicję Rosji to najbardziej absurdalny temat zastępczy, który nie jest wart żadnego komentarza (...)" - głosi oświadczenie rzecznika MSZ Korei Północnej.

Czytaj więcej

Korea Płn. potępia USA za dostarczanie broni Ukrainie
04:56
23.12.2022

Ukraińscy żołnierze będą szkolić się w Stanach Zjednoczonych?

Pentagon rozważa czy przeprowadzić całe szkolenie z użycia zestawów patriot dla ukraińskich żołnierzy w USA czy też szkolić Ukraińców w państwie trzecim, czyli np. w Niemczech, gdzie znajdują się bazy wojsk USA.

Czytaj więcej

Pentagon rozważa szkolenie ukraińskich załóg patriotów w USA
04:27
23.12.2022

Zełenski: Podziękowałem prezydentowi Dudzie, Polakom, miastu-ratownikowi - Rzeszowowi

- W drodze do domu (z USA), spotkałem się z prezydentem Polski, Andrzejem Dudą. Podziękowałem mu, Polakom, miastu-ratownikowi - Rzeszowowi za wszystko co robią dla Ukrainy i dla naszej ochrony - ochrony Europy - mówił w wieczornym wystąpieniu do Ukraińców prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. - Dziś, w specjalnym formacie, twarzą w twarz, omówiliśmy nasze wspólne działania z Andrzejem. Powiedziałem mu o tym, co słyszałem w USA, o naszej strategicznej wizji na przyszły rok... Przygotowujemy wzmocnienie naszych wspólnych sił - mówił Zełenski.

04:23
23.12.2022

Dwoje dzieci rannych w ostrzale obwodu zaporoskiego

W wyniku czwartkowego ostrzału obwodu zaporoskiego przez Rosjan, rannych zostało dwoje dzieci w wieku 3 i 15 lat, na które zawaliła się ściana budynku mieszkalnego. "Dziś wróg postanowił pochować dwóch chłopców. Żywcem. Rakieta trafiła ich dom. Przetrwali, ale mur nie. Dwóch bohaterów, w wieku 3 i 15 lat. Przetrwali, gdzie żaden kamień by nie przetrwał. Żyją, ponieważ muszą żyć. Wygrają!" - napisał na swoim kanale w serwisie Telegram Ołeksandr Staruch, gubernator obwodu zaporoskiego. Suspilne informuje, że chłopcy zostali ranni w czasie ostrzału wsi Magdaliniwka. Obaj chłopcy trafili do szpitala.

04:18
23.12.2022

W obwodzie żytomierskim przed sądem stanie duchowny, który zaprzeczał rosyjskim zbrodniom w Buczy

Prokuratura Obwodowa z Żytomierza na swoim kanale w serwisie Telegram informuje o śledztwie wobec 50-letniego duchownego, proboszcza jednej z parafii, który po mszy w niedzielę palmową w 2022 roku miał przekonywać parafian, że w Buczy Rosjanie nie dokonali zbrodni wojennych. Duchowny zaprzeczał też temu, że Rosja dopuściła się agresji przeciw Ukrainie "celowo wspierając narrację wrogiej propagandy i rozsiewając ją między parafianami".

04:17
23.12.2022

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 302