Tuzin najważniejszych w 2022 roku. Subiektywny ranking Jerzego Haszczyńskiego

Oto główni bohaterowie kończącego się roku, najgorszego ze wszystkich, jakie większość z nas pamięta.

Publikacja: 22.12.2022 23:20

Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski

Foto: AFP

1. Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski

AFP

Nie mogło być innego zwycięzcy. Wygrywa właściwie we wszystkich rankingach, czasem razem z całym narodem ukraińskim, któremu przewodzi w nierównej walce z imperium zła. Jest i długo pozostanie najlepszym przykładem męża stanu, który stanął na wysokości zadania, nawet powyżej, choć nikt się tego po nim nie spodziewał. Polityk z przypadku, aktor, który wymyślił sobie rolę prezydenta, świetnie zagrał ją w serialu, ale jeszcze lepiej w rzeczywistości. Tytuł serialu „Sługa Narodu” okazał się proroczy. Zełenski nie uciekł, choć Amerykanie proponowali mu ewakuację, gdy wydawało się, że rosyjskie czołgi zaraz pojawią się w centrum Kijowa i rozpocznie się likwidacja ukraińskich elit politycznych. Odwaga dodała wiarygodności jego trudnym do zliczenia wystąpieniom za pomocą łączy internetowych i temu ostatniemu, o historycznym znaczeniu: osobistemu przed amerykańskim Kongresem. Wystąpienia stały się nie tylko symbolem ukraińskiego oporu, nie tylko dodawały otuchy rodakom, ale i pomogły Ukrainie w pozyskiwaniu pomocy z zagranicy. Jego pozycja jest tak silna, że oficjalnie politycy Zachodu jemu pozostawiają wyznaczenie warunków zakończenia tej wojny.

2. Joe Biden

Joe Biden

Joe Biden

SAUL LOEB/AFP

Również stanął na wysokości zadania w chwili największej próby. To jemu zawdzięczamy budowę wspólnego zachodniego bloku wspierającego Ukrainę i potraktowanie wojny, którą rozpętała Rosja, jako decydującego starcia o przyszłość wolnego demokratycznego świata. Gdyby prezydentem USA ciągle był Trump, to – jak sam mówił – zamiast wydawać miliardy na broń dla Ukraińców dałby je na pomoc dla amerykańskich dzieci. Choć Trump twierdził bez podawania dowodów, że za jego władzy w ogóle nie doszłoby do rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Bez amerykańskiej broni i wsparcia wywiadowczego Ukraińcom zapewne nie udałoby się rozpocząć skutecznej kontrofensywy. Podstawowe pytanie brzmi, czy uda im się odbić wszystkie okupowane tereny, zanim nastroje w polityce amerykańskiej się zmienią. Takiej zmiany obawialiśmy się już po listopadowych wyborach połówkowych w USA. One jednak na szczęście osłabiły obóz Trumpa. Na dodatek sam Trump ma coraz większe kłopoty.

3. Jan Raczynski

Jan Raczynski

Jan Raczynski

Piotr Wittman/pap

Nie, to nie Putin reprezentuje Rosję w rankingu. Są jeszcze dobrzy Rosjanie. Jak Raczynski, szef stowarzyszenia Memoriał, jednej z niewielu rosyjskich organizacji, która nie uległa imperialistycznemu szałowi wywołanemu inwazją na Ukrainę. Od lat dokumentuje ona zbrodnie, najpierw sowieckie, potem rosyjskie, bez niej nie wiedzielibyśmy tak wiele o najczarniejszych kartach historii, w tym o Katyniu. Czas, gdy było to w Rosji tolerowane, był krótki. Memoriał jest dla putinowskiej Rosji agentem zagranicznym i zdrajcą. Kreml próbuje zakneblować mu usta, delegalizuje, prześladuje, nie chce, by ktoś zbierał świadectwa jego zbrodni. Jan Zbigniewicz Raczynski, wnuk Polaka, ignorując groźby władz, pojechał w grudniu do Oslo, by odebrać Pokojową Nagrodę Nobla, którą Memoriał otrzymał wraz z ukraińskim Centrum Wolności Obywatelskich i białoruskim obrońcą praw człowieka Alesiem Bialackim. Mówił tam o „obłąkańczej i zbrodniczej agresji” na Ukrainę, której ideologiczną podstawą było wywrócenie przez Putina znaczenia pojęcia „faszyzm”.

4. Mahsa Amini

Mahsa Amini

Mahsa Amini

ATTA KENARE/AFP

Jej śmierć wywołała wielkie antyrządowe protesty w Iranie, a ona stała się ich symbolem i rozpoznawalnym globalnie znakiem walki o prawa muzułmanek. 23-letnia, zwykła dziewczyna z irańskiej prowincji, z pochodzenia Kurdyjka, która zaczęła studia i marzyła o karierze prawniczki. Zmarła po zatrzymaniu przez policję obyczajową, która uznała, że chusta w niedostateczny sposób zakrywa jej włosy. Radykałowie w świecie islamu, zarówno szyiccy (tacy są w Iranie), jak i sunniccy (w krajach arabskich czy w Afganistanie), mają obsesję na punkcie kobiet, chcą je zakryć, zatrzymać pod kontrolą, odciąć od niebezpiecznych zachodnich wzorów. Największym zagrożeniem dla ajatollahów są kobiety, a one już dominują na uniwersytetach i się emancypują. Na rozpoczęte ponad trzy miesiące temu masowe protesty reżim zareagował brutalnie – zginęło kilkuset demonstrantów, kilkudziesięciu grozi egzekucja. I na razie przetrwał.

5. Sanna Marin

Sanna Marin

Sanna Marin

Diego OPATOWSKI/AFP

Szefowa rządu Finlandii, kraju niewielkiego, ale także dzięki niej odgrywającego ważną rolę w kształtowaniu się nowej polityki bezpieczeństwa w Europie. Młoda lewicowa polityk, z którą chętnie fotografują się konserwatyści z krajów rozumiejących, jak wielkim zagrożeniem jest Rosja. Marin dowodzi, że jeżeli polityk chodzi na rockowe koncerty w skórzanej kurtce, a po pracy uczestniczy w upojnych zabawach z tańcami, to nie znaczy, że jest naiwnym pacyfistą. To ona dobitnie skomentowała długoletnie błędy polityki wielu krajów UE, w tym swojego, wobec Moskwy, mówiąc w Parlamencie Europejskim: „Powinniśmy uważniej słuchać naszych przyjaciół z państw bałtyckich i Polski”. To za jej rządów Finlandia przeszła fundamentalną przemianę, postanowiła porzucić neutralność i wstąpić do NATO. Rozpoczyna też budowę muru na granicy z Rosją.

6. Xi Jinping

Xi Jinping

Xi Jinping

BANDAR AL-JALOUD/afp

Przywódca komunistycznych Chin, który dysponuje władzą taką, jakiej tam nikt nie miał od czasów Mao. Zerwał z zasadą zajmowania najwyższego stanowiska przez dwie kadencje. Trzecią rozpoczął symbolicznie od upokarzającego usunięcia ze zjazdu partii poprzednika – Hu Jintao, został w niej w gronie tych, co mu potakują. Nowa kadencja już wygląda niedobrze, a trwa ledwie dwa miesiące. To przede wszystkim efekt błędów w polityce wobec covidu. Najpierw ukrywanie koronawirusa przed światem. Potem totalne lockdowny, które wymęczyły społeczeństwo, doprowadzając do sporych jak na Chiny protestów. A teraz, kompletnie bez przygotowania i odpowiedniej skali szczepień, odrzucenie restrykcji. Niektórzy wieszczą, że skończy się to milionem ofiar śmiertelnych. I kłopotami wielkiej gospodarki, uderzającymi w pół globu. W obliczu klęsk Xi może się zdecydować na przyśpieszenie „zjednoczenia” ziem chińskich, czyli ataku na Tajwan.

7. Giorgia Meloni

Giorgia Meloni

Giorgia Meloni

John THYS/AFP

Pierwsza w historii kobieta, która stanęła na czele rządu Włoch, trzeciej gospodarki UE. I pierwszy od czasów Benita Mussoliniego premier wywodzący się z twardej prawicy. Jej partia, Bracia Włosi, jeszcze niedawno zdobywająca w wyborach kilka procent głosów, teraz wygrała. I utworzyła rząd z partiami dwóch znanych miłośników Putina – Ligą Mattea Salviniego i Forza Italia Silvia Berlusconiego. Meloni stanęła zdecydowanie po stronie Kijowa, podobnie jak poprzedni premier Mario Draghi. Eurosceptyczna Meloni nieoczekiwanie i w sprawach unijnych zachowuje się jak Draghi. Przynajmniej na razie – gdy chodzi o otrzymanie miliardów euro z funduszu odbudowy. Polityka imigracyjna czy kwestie suwerenności mogą doprowadzić do iskrzenia między Rzymem a Brukselą. Meloni stoi na czele Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, gdzie obok Braci Włochów są dwie partie mające premierów: PiS oraz czeski ODS Petra Fiali. Sojusz Rzym–Praga–Warszawa pozostaje w sferze rozważań.

8. Tedros Adhanom Ghebreyesus

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Fabrice COFFRINI/AFP

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę zarzucił światowej opinii publicznej, czyli tak naprawdę Zachodowi, że skupia się na tym konflikcie z powodów rasistowskich. Jego zdaniem Zachodu nie interesuje los ofiar innych konfliktów, zwłaszcza jeżeli są czarne, a nie białe jak Ukraińcy. Miał na myśli zwłaszcza wojnę domową w swojej ojczyźnie, Etiopii, a także konflikty w Jemenie, Afganistanie i Syrii. Wyraził w ten sposób opinię wielu mieszkańców Afryki i Azji, którzy nie postrzegają Rosji jako agresora. Nie traktują prowadzonej przez nią wojny jako kolonialnej i imperialnej, dlatego że Ukraińcy są biali, czyli kojarzą się im się z narodami, które ich w przeszłości kolonizowały. Ułatwia to władzom wielu państw spoza Zachodu stawanie po stronie Rosji albo wstrzymywanie się od jej krytyki na forach międzynarodowych.

9. Christine Lambrecht

Christine Lambrecht

Christine Lambrecht

John MACDOUGALL/AFP

Minister obrony najważniejszego państwa UE, której przyszło sprawować urząd w czasie wielkiej wojny w Europie i wielkiego testu dla jej kraju. Jest z SPD, która przez lata była najbardziej wpływowym wśród prorosyjskich ugrupowań w Unii. Rosyjska inwazja na Ukrainę wstrząsnęła Niemcami, po kilku dniach doprowadziła do ogłoszenia przez kanclerza z SPD Olafa Scholza epokowej przemiany (Zeitenwende). Szła jednak jak po grudzie. Lambrecht najpierw oferowała Ukraińcom jedynie hełmy. Zaufanie do Niemiec dramatycznie spadło w krajach leżących bliżej Rosji. Na jesieni minister pojechała pod Odessę, przeżyła alarm bombowy. Zaraz potem Niemcy dostarczyli w końcu Ukraińcom nowoczesny zestaw obrony antyrakietowej Iris-T. Nadal jednak wstrzymują się z dostawami innego potrzebnego uzbrojenia. Podejście rządu do Rosji, zwłaszcza partii pani minister, wciąż budzi obawy na flance wschodniej. A problemy z epokową przemianą w Bundeswehrze to codzienny temat niemieckich mediów.

10. Lucélia Santos

Lucélia Santos

Lucélia Santos

Xinhua/Photoshot/pap

Najbardziej poza Brazylią znana aktorka brazylijska, która kilka dekad po tytułowej roli w kultowym, przyciągającym przed telewizory dziesiątki milionów widzów serialu „Niewolnica Isaura” pojawiła się na głównej scenie politycznej. I to w ważnym momencie, gdy – jak uważa wielu – Brazylia uratowała się przed odchodzeniem od demokracji, której miał zagrażać skrajnie prawicowy Jair Bolsonaro. Minimalną różnicą głosów przegrał on walkę o reelekcję, a urząd prezydenta 1 stycznia przejmie Luiz Inácio Lula da Silva, legendarny przywódca związkowy w czasach dyktatury wojskowej, który zajmował już dwukrotnie najwyższy urząd w państwie (2003–2012). I miał wielkie zasługi w wyciągnięciu z biedy milionów Brazylijczyków. Oskarżony potem o korupcję spędził prawie dwa lata w więzieniu, ale wrócił do polityki. Santos, od dawna zaprzyjaźniona z Lulą, ma objąć jedno z pięciu najważniejszych stanowisk w odrodzonym ministerstwie kultury. Bolsonaro zlikwidował ten resort w pierwszych dniach swojego urzędowania w 2019 r.

11. James LaPorta

James LaPorta

James LaPorta

facebook.

Amerykański dziennikarz specjalizujący się w sprawach bezpieczeństwa, który o mały włos nie rozpętał trzeciej wojny światowej. Miał główny wkład w depeszę agencji Associated Press (AP) z 15 listopada na temat tajemniczego wybuchu w polskim Przewodowie, tuż koło ukraińskiej granicy. Depesza sugerowała, że to Rosja wystrzeliła rakietę w państwo członkowskie NATO. A to wymagałoby odpowiedzi sojuszu. Przez kilka godzin, w których polscy politycy słusznie – jak się okazało – unikali komentarzy, miliony ludzi na świecie obawiało się, że wojna na Ukrainie przerodzi się w konflikt z udziałem Zachodu. AP następnego dnia dokonała korekty depeszy, tłumacząc, że źródłem błędnej informacji był gwarantujący sobie anonimowość przedstawiciel amerykańskiego wywiadu. Kilka dni później 35-letni James LaPorta stracił pracę w AP. Jest znowu wolnym strzelcem, prowadzi śledztwa dziennikarskie. Wcześniej był żołnierzem, od 2008 do 2014 r. służył w marines.

12. Kais Saied

Kais Saied

Kais Saied

afp

Smutny symbol tego, że odejście od dyktatury nie musi trwać wiecznie. Prezydent Tunezji, jedynego kraju arabskiego, w którym po rewolucjach sprzed ponad dekady zapanowały demokracja i pluralizm. To już przeszłość. Za sprawą urzędującego od trzech lat Saieda, który do przejęcia całkowitej władzy wykonawczej i kontroli nad wymiarem sprawiedliwości wykorzystał niezadowolenie Tunezyjczyków ze zmian po obaleniu w 2011 r. dyktatora Ben Alego. Chcieli poprawy ekonomicznej i dobrej pracy dla mas młodych ludzi, ale się nie doczekali. Saied w zeszłym roku ze sporym społecznym poparciem rozwiązał parlament, w tym – już z małym – przeprowadził referendum konstytucyjne i wybory parlamentarne (frekwencja 9 proc.). To może oznaczać represje i zamknięcie przez nowego dyktatora ostatnich okien wolności albo jego obalenie.

1. Wołodymyr Zełenski

Nie mogło być innego zwycięzcy. Wygrywa właściwie we wszystkich rankingach, czasem razem z całym narodem ukraińskim, któremu przewodzi w nierównej walce z imperium zła. Jest i długo pozostanie najlepszym przykładem męża stanu, który stanął na wysokości zadania, nawet powyżej, choć nikt się tego po nim nie spodziewał. Polityk z przypadku, aktor, który wymyślił sobie rolę prezydenta, świetnie zagrał ją w serialu, ale jeszcze lepiej w rzeczywistości. Tytuł serialu „Sługa Narodu” okazał się proroczy. Zełenski nie uciekł, choć Amerykanie proponowali mu ewakuację, gdy wydawało się, że rosyjskie czołgi zaraz pojawią się w centrum Kijowa i rozpocznie się likwidacja ukraińskich elit politycznych. Odwaga dodała wiarygodności jego trudnym do zliczenia wystąpieniom za pomocą łączy internetowych i temu ostatniemu, o historycznym znaczeniu: osobistemu przed amerykańskim Kongresem. Wystąpienia stały się nie tylko symbolem ukraińskiego oporu, nie tylko dodawały otuchy rodakom, ale i pomogły Ukrainie w pozyskiwaniu pomocy z zagranicy. Jego pozycja jest tak silna, że oficjalnie politycy Zachodu jemu pozostawiają wyznaczenie warunków zakończenia tej wojny.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Kreml chce udowodnić, że nie jest już samotny. Moskwa zaprasza gości na paradę w Dzień Zwycięstwa
Polityka
Bogata biblioteka białoruskiego KGB. Listy od donosicieli wyciekły do internetu
Polityka
USA. Kampania prezydencka pod znakiem aborcji. Republikanie przerażeni widmem referendów
Polityka
Xi Jinping testuje Europę. Chce odwieść Unię od pójścia drogą Ameryki
Polityka
Donald Trump pójdzie do aresztu? 10 kar grzywny nie przyniosło rezultatów