Pierwsza, od lutego, premiera teatralna w Kijowie

Przy wypełnionej sali odbyła się na deskach głównej sceny dramatycznej Kijowa, Narodowego Akademickiego Teatru im. Iwana Franki, pierwsza premiera od początku inwazji Rosji na Ukrainę. Wystawiono słynną sztukę „Kariera Artura Ui” Bertolta Brechta w reżyserii Dmytra Bohomazowa – pisze korespondentka PAP z Kijowa, Tatiana Artuszewska.

Publikacja: 23.12.2022 11:24

Narodowy Akademicki Teatr w Kijowie (zdęcie z 2014 r.)

Narodowy Akademicki Teatr w Kijowie (zdęcie z 2014 r.)

Foto: Nick Grapsy, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 303

Sztuka z 1941 r. powstała jako satyra na Adolfa Hitlera, napisana przez Brechta w czasie wojny, na emigracji. Pokazywała frustrata, która w mafijny sposób, zdobywa władzę w kraju.

Przy wejściu do teatru obowiązywała w środę wzmożona kontrola. Każdy widz musiał przejść przez bramkę bezpieczeństwa, która ze względu na umiejscowienie teatru nieopodal Biura Prezydenta Ukrainy została zainstalowana przy drzwiach wejściowych. Z powodu słabego ogrzewania teatru widzowie oglądali sztukę w wierzchnich okryciach, co w przypadku ewentualnej ewakuacji ze względu na rosyjski atak rakietowy może bardzo ułatwić jej przeprowadzenie. Przed spektaklem widzów dodatkowo informuje się o postępowaniu w przypadku ogłoszenia alarmu przeciwlotniczego.

Czytaj więcej

Think tank: Putin nie traktuje Zełenskiego jak równego sobie

Widzowie ze zrozumieniem znoszą niedogodności, co potwierdziła 40-letnia Łesia. - Bardzo czekałam na tę premierę i w ogóle na otwarcie teatru. Gdy tylko mam możliwość przychodzę tu i na kilka godzin zapominam o wojnie i wszystkich innych problemach. Bardzo się cieszę, że udało mi się zdobyć bilety na premierę. Nie było o nie łatwo, ponieważ chętnych nie brakowało, a ze względu na wojnę i co za tym idzie bezpieczeństwo bilety na górne kondygnacje nie są sprzedawane - powiedziała kobieta.

Uważam, że wybór utworu przez reżysera Bohomazowa jest bardzo udany i sam utwór z powodu wojny stał się bardzo aktualny

Opinia jednego z widzów

Iwan przyszedł do teatru ze swoją dziewczyną po raz pierwszy od dziesięciu miesięcy tylko dlatego, że bardzo lubi Brechta i jego utwór „Kariera Artura Ui”. Powstał on, według słów autora „by wykorzenić powszechny i niebezpieczny szacunek wobec wielkich morderców i zbrodniarzy”.

- Właśnie dlatego uważam, że wybór utworu przez reżysera Bohomazowa jest bardzo udany i sam utwór z powodu wojny stał się bardzo aktualny – powiedział inny widz.

- Dziesięciominutowe oklaski po zakończeniu spektaklu są świadectwem tego, że nie tylko ja uważam, że dzieło z lat 40. XX wieku naprawdę przemawia dziś do ludzi i jest aktualne – podsumował.

Teatr
Perceval wystawia Zolę w Krakowie
Teatr
„Nie trzeba było tego mówić”, czyli jak wywołaliśmy aferę
Teatr
Niemieckie teatry zmagają się z kryzysem finansowym
Teatr
Teatr 2024, czyli iluzja konkursów ministerialnych. Krzysztof Warlikowski najlepszy
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Teatr
Premiera w Teatrze Studio. Warszawa jest pazerna jak dawne Mahagonny
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego