Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski mówi, że podczas krótkiego pobytu w Polsce, w czasie powrotu z USA na Ukrainę, podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie, Polakom i miastu-ratownikowi - Rzeszowowi, za to co robią dla Ukrainy.
Sztuka z 1941 r. powstała jako satyra na Adolfa Hitlera, napisana przez Brechta w czasie wojny, na emigracji. Pokazywała frustrata, która w mafijny sposób, zdobywa władzę w kraju.
Przy wejściu do teatru obowiązywała w środę wzmożona kontrola. Każdy widz musiał przejść przez bramkę bezpieczeństwa, która ze względu na umiejscowienie teatru nieopodal Biura Prezydenta Ukrainy została zainstalowana przy drzwiach wejściowych. Z powodu słabego ogrzewania teatru widzowie oglądali sztukę w wierzchnich okryciach, co w przypadku ewentualnej ewakuacji ze względu na rosyjski atak rakietowy może bardzo ułatwić jej przeprowadzenie. Przed spektaklem widzów dodatkowo informuje się o postępowaniu w przypadku ogłoszenia alarmu przeciwlotniczego.
Czytaj więcej
"Rosyjski prezydent Władimir Putin nadal odmawia traktowania prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, jako równego sobie, suwerennego odpowiednika, co wskazuje, że Putin nie jest zainteresowany poważnymi negocjacjami z Ukrainą" - pisze w swojej najnowszej analizie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Widzowie ze zrozumieniem znoszą niedogodności, co potwierdziła 40-letnia Łesia. - Bardzo czekałam na tę premierę i w ogóle na otwarcie teatru. Gdy tylko mam możliwość przychodzę tu i na kilka godzin zapominam o wojnie i wszystkich innych problemach. Bardzo się cieszę, że udało mi się zdobyć bilety na premierę. Nie było o nie łatwo, ponieważ chętnych nie brakowało, a ze względu na wojnę i co za tym idzie bezpieczeństwo bilety na górne kondygnacje nie są sprzedawane - powiedziała kobieta.