06:03
15.10.2022

Zapraszamy na sobotnią relację

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 234
23:56
15.10.2022

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

23:52
15.10.2022

Zełenski: Uwolnimy wszystkich pojmanych

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, iż jest przekonany, że ukraińska flaga wróci do wszystkich miast na wschodzie i południu Ukrainy, a także na Krym. W przemówieniu z okazji Dnia Obrońców Ukrainy dodał, że konieczny jest powrót wszystkich Ukraińców, którzy znajdują się w niewoli rosyjskiej lub zostali deportowani do Federacji Rosyjskiej.

23:26
15.10.2022

Ukraińskie lotnictwo uderzyło w 12 celów

Sztab Generalny Ukrainy podał, że w piątek ukraińskie Siły Powietrzne uderzyły w 12 obszarów koncentracji broni i sprzętu wojskowego wroga oraz w kompleks rakiet przeciwlotniczych.

23:02
15.10.2022

Wzrosła liczba ofiar ostrzału Mikołajowa

Liczba ofiar wczorajszego ostrzału Mikołajowa wzrosła do ośmiu - podał mer Ołeksandr Senkiewicz. Poinformował, że zakończyło się przeszukiwanie gruzów ostrzelanego czteropiętrowego budynku.-

22:37
14.10.2022

Rosyjski skład amunicji odkryty w obwodzie chersońskim

Setki pocisków artyleryjskich odkryto w składzie amunicji w osiedlu typu miejskiego Wełyka Ołeksandriwka w obwodzie chersońskim. Na fotografiach opublikowanych przez ukraińskiego dziennikarza widać m.in. kierowane pociski przeciwpancerne oraz miny przeciwpancerne.

22:12
14.10.2022

Zacharowa: Rosja zasadniczo i konsekwentnie opowiada się za zapobieganiem konfliktom

Rzeczniczka prasowa rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych skrytykowała w piątek Josephine Teo, minister komunikacji i informacji Singapuru, która na szczycie cyfrowym w Tallinie oceniła, że inwazja Rosji na Ukrainę "zaostrzyła sytuację w cyberprzestrzeni". Zdaniem Marii Zacharowej wypowiedź Teo jest "przykładem tego, jak wysoki rangą urzędnik uległ propagandowym sztuczkom państw członkowskich NATO".

Według rzeczniczki resortu kierowanego przez Siergieja Ławrowa "Rosja zasadniczo i konsekwentnie opowiada się za zapobieganiem konfliktom, rozwiązywaniem nieporozumień w sferze informacyjnej", ale kraje zachodnie "odrzucają taką współpracę opartą na zasadzie suwerennej równości państw". - (Kraje Zachodu – red.) promują wygodniejszy mechanizm tzw. atrybucji politycznej - innymi słowy, bezpodstawnie obwiniają za wszystkie kłopoty kraje "niewłaściwe" - mówiła Zacharowa przekonując, że "narzucanie takiej wizji innym państwom" skutkuje "eskalacją zamiast uporządkowaniem".

21:58
14.10.2022

Wszystkie ciężarówki na Moście Krymskim będą poddawane inspekcjom

Samochody ciężarowe nie będą wpuszczone na Most Krymski bez inspekcji - zapowiedział rosyjski wicepremier Marat Chusnulin. - Z technicznego punktu widzenia most będzie już gotowy do przejazdu dwoma pasami, ale są problemy z inspekcją. Ale nie wpuścimy na przeprawę nieskontrolowanych samochodów. Dlatego puste ciężarówki, autobusy - co jest bardzo ważne - przejadą jak zwykle - powiedział w piątek, zaznaczając, że ciężarówki z towarami albo będą dokładnie sprawdzone, albo dalej będą musiały korzystać z promów lub tras wiodących poprzez okupowane terytoria Ukrainy.

21:33
14.10.2022

Norwegia kupi amunicję artyleryjską dla Ukrainy

Norwegia kupi blisko 17 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 122 i 152 mm dla wojsk ukraińskich - podała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na norweski resort obrony. Norweskie władze wyraziły też gotowość dostarczenia Siłom Zbrojnym Ukrainy odzieży i sprzętu zimowego wartego 250 mln koron (115 mln zł).

21:04
14.10.2022

Minister finansów Ukrainy przewodniczącym rady gubernatorów MFW i Banku Światowego

Minister finansów Ukrainy Serhij Marczenko został wybrany przewodniczącym rady gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) oraz Banku Światowego na 2023 rok. Decyzja zapadła jednogłośnie. Marczenko zaznaczył w komunikacie, że po raz pierwszy od 30 lat członkostwa Ukrainy w MFW i BŚ ukraiński polityk będzie przewodził radzie gubernatorów obu instytucji.

20:42
14.10.2022

Rzeczniczka Nawalnego na rosyjskiej liście zagranicznych agentów

Tichon Dizadko, redaktor naczelny niezależnej rosyjskiej stacji TV Dożd, oraz Kira Jarmysz, rzeczniczka znanego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, zostali wpisani przez rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości na listę "zagranicznych agentów". Inna znana postać, która trafiła na listę w piątek, to Anton Dolin, rosyjski dziennikarz, redaktor naczelny kwartalnika "Sztuka Filmowa".

20:23
14.10.2022

Rosja chce zbudować elektrownię atomową w Arabii Saudyjskiej

Po utracie niemal całego unijnego rynku, rosyjski reżim wykazuje nadzwyczajną aktywność w projektach infrastruktury energetycznej na Bliskim Wschodzie i Azji. Po zapowiedzi budowy przez Gazprom hubu gazowego w Turcji i nowych gazociągów, Rosatom stanie do przetargu na budowę elektrowni atomowej w Arabii Saudyjskiej.

Czytaj więcej

Kreml szuka nowych energetycznych rynków. Po Turcji Arabia Saudyjska
20:08
14.10.2022

Pożar podstacji w Biełgorodzie

Wiaczesław Gladkow, gubernator obwodu biełgorodzkiego w Rosji, przekazał na Telegramie, że w wyniku ostrzału płonie podstacja wysokiego napięcia 110 kV w stolicy regionu. Na miejsce przybyli przedstawiciele władz i "wszystkie służby operacyjne". "Postaramy się jak najszybciej wyeliminować skutki. Orientacyjny czas przełączenia na źródło zapasowe wynosi do 4 godzin" - napisał.

19:43
14.10.2022

Rosjanie zapowiadają wznowienie ruchu ciężarówek na Moście Krymskim

Ruch samochodów ciężarowych na Moście Krymskim ma zostać wznowiony w sobotę wieczorem – powiedział wicepremier Rosji Marat Chusnulin. - Do jutra wieczorem spodziewamy się zakończyć wzmacnianie istniejących podpór i najprawdopodobniej zaczniemy przepuszczać ciężarówki - przekazał. Według niego obecnie po uszkodzonej w wyniku eksplozji przeprawie przejeżdża do 90 samochodów na godzinę.

19:22
14.10.2022

Zełenski odwiedził szpital wojskowy

14 października Ukraińcy obchodzą Dzień Obrońców Ukrainy, ustanowiony dekretem prezydenckim w 2014 r. Z tej okazji prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył wizytę w szpitalu wojskowym. Zełenski rozmawiał z rannymi żołnierzami i wręczał im nagrody państwowe za odwagę. - Dziękuję za służbę. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia - mówił.

18:58
14.10.2022

TotalEnergies oskarżony o udział w zbrodniach wojennych

Francuski TotalEnergies został oskarżony o udział w zbrodniach wojennych przez dwie grupy aktywistów. Chodzi dostarczanie paliwa rosyjskim samolotom, które bombardują Ukrainę.

Czytaj więcej

TotalEnergies oskarżony o dostarczanie paliw rosyjskiemu wojsku
18:31
14.10.2022

Kolejny alarm bombowy w rosyjskim samolocie

Indyjskie media poinformowały o alarmie bombowym na pokładzie samolotu rosyjskiej linii Aerofłot. Na pokładzie Boeinga 777-300ER, jednej z maszyn znacjonalizowanych przez Rosjan, znajdowało się 400 pasażerów i 14 członków załogi.

Czytaj więcej

Alarm bombowy w samolocie Aerofłotu lecącym do Indii
18:05
14.10.2022

Jaki odsetek Ukraińców udaje się do schronów?

64 proc. Ukraińców deklaruje, że podczas nalotów udaje się w bezpieczne miejsce - wynika z sondażu dla portalu Suspilne. 36 proc. pozostaje na swoich miejscach - czytamy. 37 proc. badanych podczas alarmu przechodzi do bezpiecznego miejsca w budynku, 11 proc. schodzi do piwnicy lub parkingu podziemnego, 8 proc. udaje się do schronów, 8 proc. wychodzi na zewnątrz budynku.

17:46
14.10.2022

Haidai: Grupa rosyjskich żołnierzy odmówiła wykonywania rozkazów

Gubernator obwodu ługańskiego Serhij Haidai podał, że pod Kreminną 27 żołnierzy Federacji Rosyjskiej wbrew rozkazom dowódców złożyło broń i odmówiło wykonania rozkazów. Według Haidaia, miało do tego dojść 11 i 12 października. Haidai dodał, że później pięciu żołnierzy wróciło na swoje pozycje, a pozostałe 22 osoby zostały zatrzymane i są przetrzymywane w areszcie.

17:21
14.10.2022

Reznikow: W ukraińskiej armii nie ma problemów z wypłatami

- Nie mamy problemów z płaceniem żołnierzom ani z amunicją, ani z zimowymi mundurami. Dziś mundury zimowe są już wysyłane. To setki tysięcy zestawów, które są rozprowadzane bezpośrednio do jednostek na linii frontu - oświadczył minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

16:58
14.10.2022

Premier Ukrainy: Nasz system energetyczny działa stabilnie

Szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal oświadczył, że w czwartek udało się ustabilizować dostawy energii elektrycznej w całej Ukrainie, zakłócone po atakach wojsk rosyjskich na infrastrukturę energetyczną, przeprowadzonych w dniach 10-12 października.

16:39
14.10.2022

Putin mówi, kiedy w Rosji skończy się częściowa mobilizacja

Prezydent Rosji powiedział, że według niego mobilizacja zostanie zakończona w ciągu dwóch tygodni.

Czytaj więcej

Rosja oficjalnie: Tysiące objętych mobilizacją są już na froncie ukraińskim
16:08
14.10.2022

Rosnieft wniósł pozew przeciwko rządowi Niemiec

Rosyjski koncern paliwowy Rosnieft zaskarżył decyzję resortu gospodarki w Berlinie o ustanowieniu zarządu powierniczego nad niemieckimi filiami, większościowymi udziałowcami m.in. rafinerii PCK Schwedt.

Czytaj więcej

Rosnieft pozwał niemiecki rząd za przejęcie kontroli nad rafineriami
15:50
14.10.2022

Prezentacja systemu obrony powietrznej Wisła

Prezydent Andrzej Duda złożył wizytę w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, gdzie odebrał informację na temat procesu wdrażania systemu obrony powietrznej Wisła do Sił Zbrojnych RP.

- To, co było w 2018 r. tylko planem, dzisiaj się realizuje. Pierwsze elementy systemu PATRIOT stoją tutaj. Dziękuję tym, którzy przyczyniają się do tego zadania. To będzie najnowocześniejszy system obrony powietrznej tego rodzaju na świecie, w pełni zintegrowany z systemami NATO - mówił prezydent, cytowany przez służby prasowe KPRP.

15:34
14.10.2022

Putin: Nie ma potrzeby masowych uderzeń na Ukrainę

Prezydent Rosji oświadczył, że "teraz są inne zadania". Władimir Putin mówił też o ogłoszonej w Rosji częściowej mobilizacji.

Czytaj więcej

Putin mówi, że nie żałuje rozpoczęcia "specjalnej operacji wojskowej" na Ukrainie
14:54
14.10.2022

Łukaszenko zaniepokojony tym, że prezydent Duda mówił o możliwości pojawienia się broni atomowej w Polsce

- Nie chcę żadnej eskalacji. Prezydent (Władimir) Putin i ja odbyliśmy krótką rozmowę na ten temat. Nikt tego (eskalacji - red.) nie chce. Ani Białoruś, ani Rosja. Ludzkie życie jest dla nas zbyt cenne - mówił białoruski dyktator.

Czytaj więcej

Łukaszenko: Polacy chcą broni atomowej. To nas niepokoi
14:21
14.10.2022

Ukraińcy wybrali najwybitniejszych obywateli wszech czasów

Taras Szewczenko przed Wołodymyrem Zełenskim. Stepan Bandera piąty.

Czytaj więcej

Ukraińcy wybrali najwybitniejszych obywateli wszech czasów. Taras Szewczenko przed Zełenskim. Bandera piąty
14:18
14.10.2022

W Turku, w Finlandii, "anektowano" rosyjskie miejsce parkingowe

Jarno Virtala, który w środę namalował żółto-niebieski prostokąt na miejscu parkingowym zarezerwowanym dla konsulatu generalnego Rosji w Turku tłumaczył, że przeprowadził "jednoosobowe referendum ws. tego czy miejsce parkingowe należy do Rosji, czy do Ukrainy".

Czytaj więcej

Finlandia: Jednoosobowe referendum. Rosyjskie miejsce parkingowe "anektowane"
13:52
14.10.2022

W piątek, tuż po południu, Rosjanie ostrzelali Charków

Z wpisu mera miasta, Ihora Terechowa, wynika, że na miasto spadły cztery pociski.

13:47
14.10.2022

Szwedzi nie chcą międzynarodowego dochodzenia w sprawie gazociągów Nord Stream

Szwecja uznała, że ze względów bezpieczeństwa nie może podzielić się ustaleniami swojego śledztwa z innymi państwami.

Czytaj więcej

Szwecja odrzuca wspólne śledztwo sprawie wycieków z gazociągów Nord Stream
13:34
14.10.2022

Łukaszenko przekonuje, że Putin nigdy nie zamierzał używać broni atomowej na Ukrainie

Białoruski przywódca, w rozmowie z amerykańską telewizją NBC ostrzega jednocześnie, by nie spychać Rosji do narożnika i nie przekraczać wyznaczonych przez nią czerwonych linii.

Czytaj więcej

Łukaszenko o broni atomowej: Jeśli istnieje to można jej użyć
13:30
14.10.2022

Ukraina w Dniu Obrońcy Ukrainy dziękuje Polsce za Kraby

Ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacyjnego w Dniu Obrońcy Ukrainy dziękuje na Twitterze krajom, które wysyłają Ukrainie uzbrojenie. Jeden z wpisów dotyczy Polski - na podziękowaniach skierowanych do ambasady RP w Kijowie widać armatohaubicę Krab i napis "Nazywam się Krab i bronię Ukrainy".

13:17
14.10.2022

Turcy i Rosjanie rozpoczną nową inwestycje gazową?

Prezydent Turcji przyznał, że prowadzi negocjacje w tej sprawie.

Czytaj więcej

Turcja potwierdza, że rozmawia z Rosją o hubie gazowym
13:12
14.10.2022

Daniłow: Rosja wykorzystała dwie trzecie rakiet precyzyjnych, które miała 24 lutego

Władze Ukrainy informują, że Rosjanie od lutego wykorzystali ponad 70 proc. swoich precyzyjnych rakiet dalekiego zasięgu. Większość z nich miała być wykorzystana przeciw celom cywilnym.

Czytaj więcej

Daniłow: Rosjanom pozostało mniej niż 30 proc. precyzyjnych rakiet. Stają się coraz słabsi
13:11
14.10.2022

Rosyjski resort obrony twierdzi, że rakieta Iskander-M zniszczyła dwie wyrzutnie HIMARS

Rosyjski resort obrony opublikował komunikat, w którym informuje o zniszczeniu dwóch wyrzutni rakiet HIMARS za pomocą pocisku balistycznego Iskander-M. Oprócz HIMARS-ów zniszczony miał też zostać skład amunicji.

12:59
14.10.2022

Siły zbrojne Ukrainy odbiły z rąk Rosjan 1 620 miejscowości

Dane takie podał zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, Kyryło Tymoszenko. - Dziś mamy ważny dzień - Dzień Obrońców Ukrainy. Dzień bohaterów, którzy są szanowani przez cały kraj, o czynach których słyszano na całym świecie. Gratuluję wszystkim, którzy bronią Ukrainy, pamiętamy o tych, którzy oddali życie na Ukrainie. Dzięki wam 1 620 miejscowości zostało wyzwolonych z rąk rosyjskich najeźdźców - powiedział Tymoszenko w czasie konferencji prasowej.

12:40
14.10.2022

Łukaszenko: Ukraina w NATO? Myślenie życzeniowe

Białoruski przywódca, Aleksandr Łukaszenko, był pytany przez rosyjskich dziennikarzy o oficjalne ogłoszenie przez władze Ukrainy, że Kijów stara się o formalne członkostwo w NATO, w związku z tym, że kraj ten jest już de facto członkiem Sojuszu. - Nie przejmujemy się tym. To bardziej myślenie życzeniowe. To nas bardzo nie martwi. Jeśli chcą być członkiem NATO, niech ich Bóg błogosławi. Ze wszystkimi związanymi tym konsekwencjami, oczywiście - stwierdził.

12:32
14.10.2022

Władze obwodu rostowskiego ogłosiły, że mogą przyjąć 1,8 tys. mieszkańców obwodu chersońskiego

- Obwód jest w stanie przyjąć ponad 1,7 tys. osób. Obecnie nie mamy danych ile osób do nas dotarło - poinformował przedstawiciel ministerstwa polityki regionalnej obwodu rostowskiego. Obecnie, w obwodzie chersońskim, w 38 ośrodkach tymczasowego pobytu, przebywa 4,2 tys. osób, w tym 1,6 tys. dzieci - informuje Interfax.

12:28
14.10.2022

Były ambasador USA w Rosji: Putin utrudnił sobie zawarcie pokoju

"Z ogromnym trudem, ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski mógłby być w stanie wypracować jakąś formułę taktycznego zaakceptowania rosyjskiej kontroli nad Krymem i Donbasem, ale nie może zgodzić się na porównywalne koncesje w przypadku Chersonia i Zaporoża" - napisał w "Washington Post" Michael McFaul, były ambasador USA w Rosji.

Czytaj więcej

Były ambasador USA: Jeśli Putin użyje atomu, wojna może przenieść się do Rosji
12:11
14.10.2022

Gazprom, Rosnieft i Transnieft mają nowy kłopot

Niderlandy zamroziły ważność patentów należących do rosyjskich firm naftowych i gazowych.

Czytaj więcej

Rosyjskie patenty na niderlandzkim śmietniku
11:57
14.10.2022

Merkel uważa, że postąpiła "słusznie postąpiła" podpisując ogromne kontrakty na rosyjski gaz

Z perspektywy czasu była kanclerz Niemiec nie żałuje podjętych decyzji.

Czytaj więcej

Angela Merkel broni decyzji o zakupie rosyjskiego gazu. "Słuszna w tamtym czasie"
11:55
14.10.2022

Rosja zakazała wjazdu na terytorium kraju szefa MSZ i ministra obrony Czarnogóry

Na terytorium Rosji nie mogą wjechać szef MSZ Czarnogóry, Ranko Krivokapić oraz szef resortu obrony Czarnogóry, Raško Konjević. Do Rosji nie wjedzie też były dyrektor Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Czarnogóry, Savo Kentera. MSZ Rosji informuje, że jest to reakcja Rosji na wydalenie z Czarnogóry rosyjskich dyplomatów we wrześniu.

11:48
14.10.2022

Ostateczny bilans czwartkowego ostrzału Mikołajowa: Siedem ofiar

W ostrzale Mikołajowa, przeprowadzonym przez Rosję z użyciem zestawów S-300 13 października, zginęło łącznie siedem osób - podała lokalna administracja wojskowa. W wyniku ostrzału zawalił się pięciopiętrowy budynek mieszkalny. Spod gruzów wydobyto pięć ciał, a 11-letni chłopiec, który doznał obrażeń w wyniku zawalenia się budynku, zmarł w szpitalu. Siódma ofiara to pracownik paramilitarnej jednostki Ukraińskiej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

11:36
14.10.2022

Wiceszef MSZ Rosji: Nie ma nowych sygnałów ws. wymiany więźniów z USA

Wiceszef MSZ Rosji, Siergiej Riabkow, w piątek oświadczył, że nie ma nowych sygnałów ws. potencjalnej wymiany więźniów między USA a Rosją. W sierpniu Rosja deklarowała, że jest gotowa do rozmowy na temat wymiany więźniów, której elementem miałaby być Brittney Griner, amerykańska koszykarka uwięziona w Rosji za posiadanie narkotyków. USA miałyby być gotowe wymienić Griner na Wiktora Buta, handlarza broni z Rosji, odsiadującego wyrok 25 lat więzienia w USA.

11:34
14.10.2022

W ramach misji UE przeszkolonych zostanie ok. 15 tys. żołnierzy z Ukrainy

Agencja dpa, powołując się na źródło unijne w Brukseli, podaje, że tym tygodniu, z kilkumiesięcznym opóźnieniem, ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej zawarli porozumienie w sprawie uruchomienia specjalnej misji szkoleniowej dla Ukrainy. Oznacza to, że w najbliższych miesiącach w krajach Wspólnoty przeszkolonych zostanie ok. 15 tys. żołnierzy ukraińskich.

Czytaj więcej

W ramach unijnej misji przeszkolonych zostanie ok. 15 tys. żołnierzy z Ukrainy
11:23
14.10.2022

Władze obwodu chersońskiego apelują do mieszkańców o wyjazd do Rosji

"Aby uniknąć strat pośród cywilów w obwodzie chersońskim w czasie 'oczyszczania' terytorium, administracja obwodu chersońskiego mocno rekomenduje skorzystanie z możliwości humanitarnego wyjazdu, by odpocząć i odzyskać siły w Federacji Rosyjskiej" - oświadczył Kirył Stremousow na swoim kanale w serwisie Telegram.

Czytaj więcej

Okupacyjne władze Chersonia do mieszkańców: Jedźcie odpocząć do Rosji
10:45
14.10.2022

Rosja: Częściowa mobilizacja rodziców z rodzin wielodzietnych została odroczona

"Pracowaliśmy razem z Ministerstwem Obrony nad kwestią odroczenia częściowej mobilizacji osobom z rodzin, w których jest troje lub więcej dzieci, poniżej 16 roku życia" - poinformował przewodniczący komitetu obrony Dumy, Andriej Kartapołow, na swoim kanale w serwisie Telegram.

Czytaj więcej

Rosja: Duma odroczy mobilizację rodziców z rodzin wielodzietnich
10:36
14.10.2022

Musk wycofa Starlinki z Ukrainy z powodu wpisu ukraińskiego ambasadora?

Space X nie chce dłużej finansować systemów Starlink dla Ukrainy. Powodem może być obraźliwy wpis ukraińskiego ambasadora.

Czytaj więcej

Elon Musk sugeruje, że chce wycofać Starlink z Ukrainy, bo ambasador go obraził
10:14
14.10.2022

Naprawione niemieckie haubice samobieżne PzH 2000 wrócą z Litwy na Ukrainę

Informację taką przekazał minister obrony Litwy, Arvydas Anusauskas. "Naprawione na Litwie PzH 2000 wracają na pole bitwy na Ukrainę. Powodzenia!" - napisał Anusauskas na Twitterze.

10:09
14.10.2022

Dowództwo Operacyjne Sił Powietrznych Ukrainy informuje o strąceniu ośmiu dronów-kamikadze

Jak czytamy na kanale Dowództwa Operacyjnego Sił Powietrznych Ukrainy w serwisie Telegram 14 października, na południowym i wschodnim froncie Ukrainy, siły ukraińskiej obrony przeciwlotniczej zestrzeliły osiem irańskich dronów-kamikadze Shahed-136.

10:05
14.10.2022

Ambasadorowie UE jednogłośnie poparli misję szkoleniową dla ok. 15 tys. ukraińskich żołnierzy

Informacje takie, powołując się na swoje źródła, podaje dpa.

10:02
14.10.2022

Danone chce sprzedać swój rosyjski oddział

Francuski koncern zamierza wycofać się z rynku, ale zostawia sobie furtkę.

Czytaj więcej

Danone opuszcza Rosję, ale jednak nie do końca
09:54
14.10.2022

AFP: Moskwa nakazała ukończenie naprawy Mostu Krymskiego do lipca 2023 r.

Czytaj więcej

Rosjanie chcą naprawić Most Krymski do lipca przyszłego roku
09:50
14.10.2022

RIA: Ukraińcy zniszczyli skład amunicji w obwodzie biełgorodzkim. Są zabici

Agencja RIA podaje, że we wsi Oktiabrski, w rejonie biełgorodzkim obwodu biełgorodzkiego, w wyniku ukraińskiego ostrzału zniszczony został skład amunicji. W wyniku eksplozji amunicji są zabici i ranni - informuje Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej.

09:43
14.10.2022

Putin chce, by rok 2025 w Wspólnocie Niepodległych Państw był rokiem "pokoju i jedności w walce z nazizmem"

W 2025 roku przypadać będzie 80. rocznica zakończenia II wojny światowej. Przemawiajć w Astanie na szczycie państw WNP Putin zaproponował, by "wobec prób niektórych krajów chcących wymazać z przeszłości osiągnięcia ZSRR w ocaleniu ludzkości od nazistowskiej zarazy, wysłać jasny sygnał i wezwanie o jedność w utrzymaniu historycznej prawdy o walce przeciw nazizmowi".

09:17
14.10.2022

Haidai: W okupowanym Lisiczańsku nie wznowiono normalnej nauki

Gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai na swoim kanale w serwisie Telegram pisze, że w okupowanym przez Rosjan Lisiczańsku "władze okupacyjne nawet nie próbują zorganizować normalnego procesu edukacyjnego dla dzieci". "Instytucje edukacyjne są albo zniszczone, albo pozbawione ogrzewania" - dodaje. Z wpisu Haidaia wynika, że nauczyciele raz w tygodniu zlecają uczniom prace domowe i potem sprawdzają ich wykonanie. "Wydziały edukacji angażują rodziców uczniów maksymalnie w proces edukacji" - czytamy we wpisie Haidaia.

09:07
14.10.2022

Reznikow: Hiszpania wyśle Ukrainie 4 systemy obrony powietrznej Hawk

Minister obrony Ołeksij Reznikow powiedział, że Hiszpania dostarczy Ukrainie cztery systemy obrony powietrznej Hawk. Podziękował za to swojej hiszpańskiej odpowiedniczce Margaricie Robles. - W drodze jest (jeszcze) więcej. Dzisiaj obrona powietrzna jest priorytetem nie tylko dla Ukrainy, ale dla całej Europy - powiedział Reznikow.

09:04
14.10.2022

Mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego widzą, że działania przeciwko Ukrainie osłabiają potencjał obronny enklawy

"Świadomość Rosjan, w szczególności mieszkańców obwodu kaliningradzkiego, o rzeczywistej sytuacji wojennej na Ukrainie stale rośnie" - informują polskie służby.

Czytaj więcej

Służby: Mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego coraz bardziej świadomi porażki Rosji
09:03
14.10.2022

Na Ukrainie rośnie liczba ofiar wśród dzieci

Od 24 lutego w wyniku działań wojennych na Ukrainie zginęło 423 dzieci, a 810 zostało rannych - informuje ukraińska prokuratura generalna. 13 października, w wyniku odniesionych obrażeń, zmarł 11-letni chłopiec z Mikołajowa. Z kolei 16-latek z wsi Senkowe, w rejonie kupiańskim obwodu charkowskiego, doznał w czwartek obrażeń w wyniku rosyjskiego ostrzału.

08:59
14.10.2022

Zełenski składa życzenia ukraińskim żołnierzom: Walczycie o wolność i niepodległość przyszłych pokoleń

14 października Ukraińcy obchodzą Dzień Obrońcy Ukrainy.

08:38
14.10.2022

Rosyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego przedłuża zamknięcie 11 lotnisk dla lotów cywilnych

11 lotnisk w Rosji - w tym m.in. w Biełgorodzie, Briańsku, Woroneżu, Krasnodarze, Kursku, Rostowie nad Donem i Symferopolu - będzie zamkniętych dla ruchu cywilnego co najmniej do 22 października - poinformowała Rosawiacja. Lotniska są zamknięte od 24 lutego, gdy Rosja rozpoczęła wojnę przeciw Ukrainie.

08:27
14.10.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 64,3 tys. żołnierzy, 2 521 czołgów, 5 172 pojazdy opancerzone, 1 566 zestawów artyleryjskich, 362 wyrzutnie rakiet, 186 zestawów przeciwlotniczych, 268 samolotów, 240 śmigłowców, 1 199 bezzałogowych statków powietrznych, 316 pocisków manewrujących, 16 jednostek nawodnych, 3 944 pojazdy (w tym cysterny), 142 jednostki sprzętu specjalnego.

08:25
14.10.2022

Prezydencki minister spodziewa się upadu Putina w ciągu roku

- Zdziwię się, jeśli następne urodziny Putin będzie celebrował jako prezydent Rosji - mówił w rozmowie z Radiem Zet Jakub Kumoch.

Czytaj więcej

Prezydencki minister: Polska jest winna Ukrainie pełne wsparcie
08:04
14.10.2022

Szef MSZ Białorusi: Potencjał NATO gromadzi się na naszych zachodnich granicach

- Musimy wziąć to pod uwagę i opracować odpowiednią reakcję. Podjęta w Rosji decyzja o przeprowadzeniu mobilizacji jest również całkiem uzasadniona - powiedział w rozmowie z dziennikiem "Izwiestia" szef MSZ Białorusi, Uładzimir Makiej.

Czytaj więcej

Szef MSZ Białorusi: Polski prezydent chce broni jądrowej? To nie są tylko słowa
07:45
14.10.2022

Głównodowodzący armii Ukrainy: Wybraliśmy ścieżkę wojowników

Gen. Walerij Załużnyj, głównodowodzący ukraińskiej armii, z okazji przypadającego 14 października na Ukrainie Dnia Obrońcy Ukrainy, złożył życzenia żołnierzom podkreślając, że w 2022 roku"w krwawych walkach, pod deszczem stali rosyjskich pocisków, walczyli o każdy kawałek swojej ziemi". "(...) pogrzebaliśmy mit niezwyciężonej rosyjskiej armii. I dziś odbieramy co nasze. Nikt nas nie zatrzyma. Wybraliśmy ścieżkę wojowników i idziemy naprzód. Cały świat patrzy na nas z nadzieją" - napisał gen. Załużnyj.

07:39
14.10.2022

W nocy Rosjanie ostrzeliwali obwód dniepropietrowski. Użyli dronów-kamikadze

Gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko, na swoim kanale w serwisie Telegram poinformował o całonocnym ostrzale celów w obwodzie. Ukraińska armia miała w nocy zestrzelić cztery drony-kamikadze nad rejonami nikopolskim i dnieprzańskm. Nikopol został ostrzelany w nocy z użyciem wyrzutni rakiet Grad i ciężkiej artylerii. Z kolei w rejonie synelnikowskim, w miejscowości Meżowa, w wyniku ostrzału ranny został 51-letni mężczyzna.

07:32
14.10.2022

Elon Musk chce, by Pentagon przejął finansowanie systemów Starlink dla Ukrainy

SpaceX informuje armię USA, że nie jest w stanie dalej przekazywać terminali na Ukrainę ani finansować istniejących terminali.

Czytaj więcej

Musk odmawia dalszego finansowania systemów Starlink na Ukrainie
07:31
14.10.2022

Brytyjski resort obrony: Rosjanie osiągają taktyczne postępy w rejonie Bachmutu

Z najnowszego raportu Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii wynika, że elementy 2. Korpusu Armijnego zajęły miejscowości Iwangrad i Opytne na południe od Bachmutu. Resort obrony podaje też, że w walki, w rejonie Bachmutu, zaangażowani są prawdopodobnie najemnicy z Grupy Wagnera. Brytyjczycy oceniają, ze zajęcie Bachmutu ma być dla Rosjan wstępem do natarcia na Kramatorsk i Słowiańsk - najważniejsze ośrodki w części obwodu donieckiego kontrolowanej obecnie przez Ukrainę. "Rosja nadal prowadzi działania ofensywne w środkowym Donbasie i - bardzo powoli - osiąga postępy" - czytamy w raporcie. Jednak - jak zaznacza brytyjskie Ministerstwo Obrony - działania Rosji zakłóca presja ukraińska na północną i południową flankę rosyjskich wojsk oraz braki w ludziach i amunicji.

07:29
14.10.2022

Ruch pociągów w rejonie miasteczka Nowyj Oskoł w Rosji wstrzymany z powodu ostrzału

Gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow, na swoim kanale w serwisie Telegram pisze, że pocisk spadł w pobliżu miasteczka Nowyj Oskoł, oddalonego od granicy z Ukrainą o ok. 90 km.

Czytaj więcej

Rosja: Ukraiński pocisk miał spaść 90 km od granicy. Ruch pociągów wstrzymany
07:15
14.10.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy: Na Krym przybyło 400 zagranicznych najemników

Aby uzupełnić straty w ludziach dowództwo wojskowe Federacji Rosyjskiej nadal rekrutuje najemników, w tym zagranicznych - podaje ukraiński Sztab Generalny. Z informacji, którymi dysponuje strona ukraińska wynika, że 9 października na Krym dotarło ok. 400 zagranicznych najemników, którzy mają wziąć udział w walkach na Ukrainie.

06:52
14.10.2022

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali trzy miejscowości w rejonie nikopolskim

W wyniku ostrzału rejonu, znajdującego się w obwodzie dniepropietrowskim, uszkodzonych zostało niemal 40 domów mieszkalnych i bloków w Nikopolu. Wśród budynków na które w Nikopolu spadły rosyjskie pociski są też: szpital, przedszkole, muzeum, kościół, sklep, poczta. Rosjanie uszkodzili też gazociągi i linie wysokiego napięcia - poinformował Jewhen Jewtuszenko, szef rejonu nikopolskiego. W wyniku ostrzału jedna osoba została ranna, jej stan jest stabilny.

06:50
14.10.2022

Władze Sankt Petersburga zakazują lekarzom opuszczania kraju

Zakazem objęci są pracownicy m.in. 30 szpitali, 17 ambulatoriów, siedmiu szpitali położniczych, sześciu poliklinik, dwóch hospicjów, dziewięciu sanatoriów, sześciu uczelni wyższych oraz 21 centrów medycznych. Zakaz nie dotyczy placówek federalnych i prywatnych.

Czytaj więcej

Lekarze z Sankt Petersburga mają zakaz wyjazdu z kraju
06:28
14.10.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy: Coraz więcej rosyjskich żołnierzy w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Ukraiński Sztab Generalny podaje, w swoim najnowszym raporcie, że między 10 a 11 października wzrosła liczba rosyjskich żołnierzy na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. "Według dostępnych informacji okupanci używają elektrowni jako bazy wojskowej i magazynu wykorzystując fakt, że obiekt nie jest ostrzeliwany" - czytamy w raporcie.

06:14
14.10.2022

Wojskowa klęska Rosji na Ukrainie odbiła się przede wszystkim na jej sojuszu wojskowym ODKB

Spośród sześciu członków sojuszu dwóch (Rosja i Armenia) prowadzi wojnę z przeciwnikami zewnętrznymi, ale dwóch (Tadżykistan i Kirgizja) bije się ze sobą.

Czytaj więcej

Mało, coraz mniej sojuszników Putina. „To przypomina sytuację przed rozpadem ZSRR”
05:58
14.10.2022

ISW: Rosja może być zmuszona do wstrzymania działań ofensywnych

ISW pisze też, powołując się na Sztab Generalny armii Ukrainy, że obniżające się morale, brak dyscypliny i gotowości bojowej rosyjskich jednostek w strefie działań wojennych na Ukrainie może doprowadzić do tymczasowego zawieszenia operacji ofensywnych na niektórych odcinkach frontu - zwłaszcza w obwodzie donieckim.

Czytaj więcej

Think tank: Rosyjski pułk rzucony do walki bez przeszkolenia. Połowa w szpitalu
05:32
14.10.2022

W ciągu miesiąca Ukraina wyzwoliła 75 miejscowości w obwodzie chersońskim

502 miejscowości wyzwolono w czasie kontrofensywy w obwodzie charkowskim, z którego ukraińska armia niemal całkowicie wyparła Rosjan - wynika z informacji przekazanych przez ukraińskie Ministerstwo ds. Reintegracji Tymczasowo Okupowanych Terytoriów.

Czytaj więcej

W ciągu miesiąca Ukraina wyzwoliła ponad 600 miejscowości
05:17
14.10.2022

Rosyjskie bombowce strategiczne, zdolne przenosić ładunki atomowe, przy granicy z Norwegią

Na obecność bombowców strategicznych na Półwyspie Kolskim, przy granicy Norwegii, wskazuje zdjęcie satelitarne wykonane 7 października o godzinie 10:22 czasu lokalnego.

Czytaj więcej

11 rosyjskich bombowców strategicznych przy granicy Norwegii
04:58
14.10.2022

Około północy Rosjanie ostrzelali Zaporoże

Gubernator obwodu zaporoskiego, Ołeksandr Staruch poinformował, że w nocy z czwartku na piątek Rosjanie ostrzelali Zaporoże. Świadkowie mówią o eksplozjach słyszanych w mieście ok. północy.

04:54
14.10.2022

Dowództwo Operacyjne "Południe" podaje nowe dane o rosyjskich stratach

W ciągu doby Rosjanie mieli stracić na froncie południowym trzy czołgi, wyrzutnie rakiet Huragan, wyrzutnie rakiet Grad, zestaw rakietowy TOS-1. Ukraińcy zniszczyli też trzy rosyjskie stanowiska dowodzenia i zestrzelili dwa drony Orlan-10.

04:23
14.10.2022

Zełenski: Rosjanie rzucają na front żołnierzy bez przeszkolenia

- Rosja wysyła tysiące zmobilizowanych mężczyzn na front. Nie mają istotnego przeszkolenia wojskowego, ale ich dowódcy o to w ogóle nie dbają. Spodziewają się, że zmobilizowani Rosjanie będą w stanie przetrwać na wojnie co najmniej kilka tygodni, potem zginą i nowi zostaną wysłani na front. Ale w tym czasie, takie wykorzystanie przez rosyjskich generałów swoich ludzi jako "mięsa armatniego" wywiera dodatkową presję na naszych obrońców - mówił prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w swoim wieczornym wystąpieniu. - To wyczuwalna presja i jestem wdzięczny naszym wojownikom, którzy sobie z nią radzą. Jestem też wdzięczny naszym partnerom, którzy rozumieją, że w takich warunkach potrzebujemy zwiększonej pomocy wojskowej - dodał.

04:20
14.10.2022

W czwartek, z ukraińskich portów, wypłynęło niemal 154 tys. ton żywności

Sześć statków, na pokładzie których znajdowało się 153 505 ton zbóż i produktów rolnych, wypłynęło 13 października z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym. Porty docelowe statków znajdowały się w Chinach, Iraku, Niemczech, Turcji i Libanie. Od 22 lipca, gdy zawarto tzw. porozumienie zbożowe, do 13 października z ukraińskich portów wypłynęło łącznie 331 statków, na pokładzie których znajdowało się 7 363 704 tony żywności.

04:15
14.10.2022

Na Białorusi obowiązuje reżim operacji antyterrorystycznej

Szef MSZ Białorusi, Władimir Makiej, w rozmowie z dziennikiem "Izwiestia" stwierdził, że "na Białorusi obowiązuje reżim operacji antyterrorystycznej" a "siły zbrojne kraju i służby specjalne są gotowe odpowiedzieć na prowokacje sąsiednich krajów". - Głowa naszego państwa odbyła serię spotkań z przedstawicielami agencji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, reżim operacji antyterrorystycznej został wprowadzony. Mieliśmy informacje, że niektóre sąsiednie kraje planują prowokacje związane z zajęciem określonych części terytorium Białorusi - mówił Makiej. - Dziś świat jest tak nieprzewidywalny, że nie możemy ufać nikomu - dodał.

04:13
14.10.2022

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 232