Rosyjski lider przyjechał w czwartek do kazachskiej stolicy na „Spotkanie w sprawie środków budowy zaufania w Azji”. Stanął przed przywódcami państw, które jeszcze w nocy z wtorku na środę wprost potępiły jego politykę albo odmówiły jej popierania.
W głosowaniu w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ bowiem 143 kraje napiętnowały rosyjską agresję na Ukrainie. Wśród 35 kolejnych, które wstrzymały się od głosu, są wszyscy dotychczasowi rosyjscy sojusznicy z regionu. Jedynie przedstawiciele Azerbejdżanu i Turkmenistanu wyszli z sali obrad, by nie być zmuszonymi do otwartego zajmowania stanowiska.
Troje dementuje
– Obecnie Rosję przestają uwzględniać w politycznych rozkładach, ponieważ wyczerpała swój potencjał na ukraińskim czarnoziemie. Dobija tam swoją armię, tracąc nawet hipotetyczne możliwości wzięcia udziału w wypracowaniu jakichkolwiek decyzji w sprawie swoich byłych sfer interesów – sądzi moskiewski politolog i bloger Anatolij Niesmijan, znany w sieci pod pseudonimem El-Miurid.
Czytaj więcej
Irańskie drony wyrządzają spore szkody nad Dnieprem. Ale Kijów zaczyna z nimi sobie radzić, przy pomocy m.in. Polski i Izraela. Na frontach cisza przed burzą.
Wojskowa klęska, w którą zamieniła się dla Kremla ukraińska kampania, odbiła się przede wszystkim na jego sojuszu wojskowym ODKB (Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym). Założona jeszcze w 1992 jako mini-Układ Warszawski, miała poddać wojskowej kontroli Moskwy jej najbliższych sąsiadów.