Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 233

Stacja CNN dotarła do listu, który przedstawiciele SpaceX wysłali do Pentagonu. Fima Muska stwierdziła w dokumencie, że "nie może już dłużej finansować usługi Starlink".

W liście zwrócono się również do Pentagonu o przejęcie finansowania rządowego i wojskowego wykorzystania systemu Starlink, który według SpaceX będzie kosztował ponad 120 mln dolarów do końca roku, a w ciągu kolejnych 12 miesięcy może kosztować około 400 mln dolarów.

"Nie jesteśmy w stanie dalej przekazywać terminali na Ukrainę ani finansować istniejących terminali przez czas nieokreślony" - stwierdzono.

Czytaj więcej

Zestawy Starlink w Charkowie. Ukraina dziękuje Polsce, nie wspomina o Elonie Musku

Wśród dokumentów, które SpaceX przesłał do Pentagonu jest bezpośrednia prośba skierowana do Muska w lipcu przez Walerija Załużnego, naczelnego dowódcę ukraińskich Sił Zbrojnych, o prawie 8 tys. kolejnych terminali Starlink.

Do tej pory przekazano Ukrainie około 20 tys. jednostek satelitarnych Starlink, przy czym Musk napisał na Twitterze, że "operacja kosztowała SpaceX 80 mln dolarów, a do końca roku przekroczy 100 mln dolarów".