Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 232

"W wyzwolonych spod okupacji miastach i wsiach obwodu charkowskiego przywracana zostaje łączność. W regionie pojawiły się najnowocześniejsze zestawy Starlink" - podało ukraińskie ministerstwo ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych.

Resort, na czele którego stoi wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformował, że część zestawów Starlink przeznaczona jest dla operatorów telefonii komórkowej oraz dostawców internetu. "Pozwoli to na szybkie przywrócenie łączności do czasu odbudowy zniszczonej infrastruktury" - czytamy w komunikacie, w którym zaznaczono, że "ludzie w końcu będą mogli usłyszeć głosy swoich bliskich".

Czytaj więcej

Musk ma plan zakończenia wojny, chce oddać Krym Rosji. Jest odpowiedź Zełenskiego

Ministerstwo ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych podało, że w obwodzie charkowskim, w którym we wrześniu wojska ukraińskie przeprowadziły skuteczną kontrofensywę, operatorzy sieci komórkowych przywrócili 27 stacji bazowych "i kontynuują przywracanie innych". Pozostałe zestawy Starlink mają zostać przekazane władzom lokalnym.

"Dziękujemy Rządowi RP za nieustające wsparcie i pomoc przy terminalach Starlink" - oświadczyło ukraińskie ministerstwo.

Starlink to telekomunikacyjny system satelitarny firmy SpaceX, którego celem jest dostarczanie łączności internetowej. System docelowo ma składać się z ok. 12 tysięcy satelitów. Pierwsze satelity Starlink zostały umieszczone na niskiej orbicie okołoziemskiej w 2019 r. Do korzystania z systemu potrzebny jest zestaw zawierający m.in. antenę satelitarną.

Czytaj więcej

Ofensywa Ukrainy. Okupacyjne władze Chersonia wzywają mieszkańców do ewakuacji do Rosji

SpaceX to firma założona przez pochodzącego z RPA miliardera Elona Muska. Niedawno Musk zaprezentował na Twitterze propozycję planu pokojowego dla Ukrainy i Rosji, zgodnie z którą Krym - anektowany przez Rosję w 2014 r. - pozostałby pod rosyjską kontrolą. Przedstawiciele Ukrainy zareagowali na propozycję miliardera nieprzychylnie.

Do tej pory należąca do Muska firma SpaceX umieściła na orbicie ponad 2 tys. satelitów. Po rozpoczęciu inwazji przez wojska rosyjskie 24 lutego Elon Musk przekazał Ukrainie niezbędny sprzęt odbiorczy, umożliwiający korzystanie ze Starlink. Ukraińskie wojsko wykorzystuje Starlink m.in. do koordynowania ruchu dronów.

W komunikacie ukraińskiego ministerstwa ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych dotyczącym dostawy 150 zestawów Starlink nie pada ani nazwa firmy SpaceX, ani nazwisko Elona Muska.