Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 222

Elon Musk opublikował swój plan rozwiązania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego na Twitterze, czyli na platformie, na której ma ponad 107 mln obserwujących.

Plan Muska zakłada, że niedawne tzw. referenda na terenach, których aneksję przez Rosję ogłosił Władimir Putin (chodzi o ukraińskie obwody doniecki, ługański, chersoński i zaporoski) zostaną powtórzone pod nadzorem ONZ. Rosja opuści te tereny, jeśli taka będzie wola ludu - napisał pochodzący z RPA miliarder.

Czytaj więcej

Wojska Ukrainy zajęły Łyman. Szef NATO: Ukraińcy robią postępy

Kolejny punkt planu Muska zakłada, że anektowany w 2014 r. przez Federację Rosyjską Krym (aneksja nie została uznana przez społeczność międzynarodową) pozostanie formalnie częścią Rosji, którą "był od 1783 r. (do czasu błędu Chruszczowa)".

Według propozycji Elona Muska, dostawy wody na Krym miałyby być zapewnione, a Ukraina miałaby pozostać neutralna.

Współzałożyciel PayPala, SpaceX i Tesli ocenił, że "jest bardzo prawdopodobne, że w końcu taki będzie wynik (wojny - red.) - tylko pytanie, ile osób wcześniej umrze". "Warto również zauważyć, że możliwym, choć mało prawdopodobnym rezultatem tego konfliktu jest wojna nuklearna" - napisał Elon Musk.

Czytaj więcej

Kolejne miliardy z USA dla Ukrainy. Biden podpisał ustawę, Zełenski dziękuje

Do propozycji miliardera nieprzychylnie odnieśli się przedstawiciele Ukrainy. Odchodzący ambasador Ukrainy w Niemczech, Andrij Melnyk, odpisał Muskowi słowami: "S... to moja bardzo dyplomatyczna odpowiedź dla ciebie".

Z kolei doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak umieścił w odpowiedzi na ankietę Muska swój trzypunktowy plan rozwiązania konfliktu. Zakłada on, że "Ukraina wyzwala swe terytoria, włącznie z anektowanym Krymem", Rosja zostaje poddana demilitaryzacji i pozbawiona broni jądrowej, a zbrodniarze wojenni trafią przed międzynarodowy trybunał.

W momencie publikacji tego artykułu w ankiecie opublikowanej przez Elona Muska oddano ponad 860 tys. głosów. 61,5 proc. uczestników głosowania wybrało odpowiedź "nie".

Na plan Muska odpowiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Polityk zamieścił na Twitterze własną ankietę, w której zapyta, który Musk podoba się użytkownikom Twittera bardziej - ten wspierający Ukrainę czy wspierający Rosję.

Na wpis prezydenta Ukrainy zareagował Musk. "Nadal bardzo popieram Ukrainę, ale jestem przekonany, że potężna eskalacja wojny bardzo zaszkodzi Ukrainie i być może także światu" - napisał.

Należąca do Muska firma SpaceX umieściła na orbicie ponad 2 tys. satelitów. System Starlink zapewnia dostęp do internetu. Po rozpoczęciu inwazji przez wojska rosyjskie 24 lutego Elon Musk przekazał Ukrainie niezbędny sprzęt odbiorczy, umożliwiający korzystanie ze Starlink. Ukraińskie wojsko wykorzystuje Starlink m.in. do koordynowania ruchu dronów.