Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 221

W sobotę Ministerstwo Obrony Rosji potwierdziło, że rosyjscy żołnierze opuścili Łyman - miasto w obwodzie donieckim, wokół którego od kilku dni zaciskał się pierścień ukraińskiego okrążenia.

Łyman leży na terenie obwodu, którego włączenie do Federacji Rosyjskiej w piątek ogłosił prezydent Rosji Władimir Putin. Amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin komentował, że Łyman był dla Rosjan ważnym ośrodkiem logistycznym, po utracie którego trudno będzie im prowadzić ofensywę na południe i zachód obwodu donieckiego.

Czytaj więcej

Ukraiński sztab: W piątek Rosjanie ponieśli duże straty

Do działań sił ukraińskich odniósł się też w rozmowie z NBC sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. - Widzieliśmy, że udało im się zająć nowe miasto, Łyman, i to pokazuje, że Ukraińcy robią postępy, że są w stanie odeprzeć siły rosyjskie dzięki odwadze, męstwu, umiejętnościom, ale oczywiście dzięki zaawansowanej broni, którą dostarczają Stany Zjednoczone i inni sojusznicy - powiedział.

Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego był też pytany o złożony przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego wniosek o dołączenie Ukrainy do NATO w trybie przyspieszonym.

Czytaj więcej

Prezydent Ukrainy odwołał jesienny pobór do wojska

- Jakakolwiek decyzja w sprawie członkostwa musi zostać podjęta w drodze konsensusu, wszystkie państwa członkowskie muszą wyrazić zgodę na podjęcie takiej decyzji - oświadczył Stoltenberg.

Sekretarz generalny mówił też, że NATO popiera dochodzenie w sprawie sabotażu, który był prawdopodobną przyczyną uszkodzenia gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2 na Morzu Bałtyckim.