04:30
04.10.2022

Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 223
01:15
04.10.2022

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

01:10
04.10.2022

Doniesienia o eksplozjach w Charkowie

Mer Charkowa podał, że w mieście rozległy się eksplozje. Według doniesień, trafiony został obiekt przemysłowy oraz bliżej nieokreślona infrastruktura. Według mieszańców, w niektórych częściach miasta nastąpiła przerwa w dostawach prądu.

00:59
04.10.2022

Miedwiediew: Wyrazy uznania dla Elona Muska!

Były prezydent Rosji skomentował propozycję rozwiązania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego przedstawioną przez miliardera Elona Muska.

Czytaj więcej

Musk proponuje plan pokojowy, Miedwiediew kpi. "Agent stracił przykrywkę"
00:30
04.10.2022

Wielka Brytania będzie popierać Ukrainę "do zwycięstwa"

Jak donosi brytyjska prasa, minister spraw zagranicznych James Cleverly oświadczy we wtorek, że Wielka Brytania będzie wspierać Ukraińców "dopóki ta wojna nie zostanie wygrana", a suwerenność Ukrainy nie zostanie przywrócona. - Nigdy nie uznamy aneksji Ługańska, Doniecka, Chersonia, Zaporoża czy Krymu - powie szef brytyjskiej dyplomacji.

23:58
03.10.2022

Zełenski: Rosja nie spotkała się z masowym poparciem na Ukrainie

W nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że setki tysięcy obywateli ukraińskiego państwa znajdowało się na terenach okupowanych przez Rosję. - Wielu pomagało naszym służbom wojskowym i specjalnym. Wielu po prostu próbowało przeżyć i czekało na powrót ukraińskiej flagi - mówił. - Oczywiście byli tacy, którzy zdradzili Ukrainę. Ale takie przypadki są szybko ustalane przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy i nie są masowe. Rosja nie spotkała się z masowym poparciem na Ukrainie i to jest fakt - oświadczył.

23:40
03.10.2022

Skrócenie godziny policyjnej w jednym z obwodów Ukrainy

W obwodzie chmielnickim od dzisiaj godzina policyjna będzie obowiązywała o godzinę krócej, od północy do 5:00. O zmianie poinformowała administracja obwodowa. Do tej pory godzina policyjna w regionie zaczynała się o godz. 23:00. W ostatnim czasie okres obowiązywania godziny policyjnej został też skrócony w obwodach żytomierskim i wołyńskim.

23:22
03.10.2022

Po ogłoszeniu mobilizacji Ukraińcy opuszczają Krym

Przedstawicielstwo prezydenta Ukrainy na Krymie podało, że od ogłoszenia przez władze rosyjskie mobilizacji z Krymu wyjechało ok. 10 tys. obywateli Ukrainy. Według tego źródła, znaczna część wyjeżdżających to Tatarzy krymscy.

23:02
03.10.2022

Obwód dniepropietrowski. Zestrzelono rosyjski pocisk manewrujący

Ukraińskie siły obrony powietrznej zestrzeliły nad obwodem dniepropietrowskim wrogi pocisk manewrujący - podał szef rady obwodowej Mykoła Łukaszuk. Dodał, że według obecnego stanu wiedzy nie było ofiar w ludziach.

22:39
03.10.2022

Dowódcy pułku "Azow" spotkali się z rodzinami

Dowódcy ukraińskiego pułku "Azow", zwolnienie z rosyjskiej niewoli w ramach wymiany jeńców i przebywający w Turcji spotkali się ze swoimi rodzinami. Wizytę zorganizował Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

22:15
03.10.2022

Ambasador Rosji wezwany do MSZ Estonii

Estońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało ambsadora Federacji Rosyjskiej. Resort podał, iż Marge Mardisalu-Kahar, dyrektor departamentu ds. Europy Wschodniej i Azji Centralnej oświadczyła rosyjskiemu ambasadorowi, że Estonia nigdy nie uzna wyników nielegalnych referendów, które w ostatnim czasie zostały przeprowadzone na ukraińskich terenach okupowanych przez Rosję.

21:50
03.10.2022

Za aneksją głosowało więcej deputowanych Dumy niż było na sali

– Nie liczcie już tych głosów, jeden w tę czy w tamtą – denerwował się przewodniczący Wiaczesław Wołodin.

Czytaj więcej

Rosyjska mobilizacja zamieniła się w chaos. „Nie ma dowódców, mundurów, koszar czy namiotów, nie ma śpiworów”
21:29
03.10.2022

Mieszkańcy Krymu informują o pociskach odpalanych z Morza Czarnego

"Mieszkańcy okupowanego Krymu wciąż codziennie informują nas o rosyjskich rakietacvh odpalanych z Morza Czarnego - wszystkie te pociski lecą w stronę ukraińskich miast" - oświadczyło w mediach społecznościowych przedstawicielstwo prezydenta Ukrainy na Krymie, cytowane przez Ukrinform.

21:11
03.10.2022

Haidai: Szpital psychiatryczny będzie punktem oporu separatystów

W mieście Swatowe w obwodzie ługańskim separatyści usuwają ze szpitala psychiatrycznego ludzi, którzy przebywali na jego terenie - chcą uczynić z placówki miejsce obrony - napisał w mediach społecznościowych Serhij Haidai, gubernator obwodu ługańskiego. Dodał, że szpital ma dobrą sieć podziemnych pomieszczeń, więc decyzja jest zrozumiała, choć - ocenił - i tak nie uratuje to separatystów walczących po stronie rosyjskiej.

20:47
03.10.2022

Zełenski odpowiada Muskowi

Na głosowanie rozpoczęte na Twitterze przez Elona Muska zareagował własną ankietą prezydent Ukrainy.

20:23
03.10.2022

Propozycja Muska nie podoba się Ukraińcom

Przedstawiciele Ukrainy, m.in. Mychajło Podolak i Andrij Melnyk, krytycznie odnieśli się do planu zaproponowanego przez Elona Muska.

20:17
03.10.2022

Elon Musk ma plan pokojowy dla Rosji i Ukrainy

Miliarder Elon Musk zaproponował, by Krym należał do Rosji, a w obwodach donieckim, ługańskim, chersońskim i zaporoskim ponownie przeprowadzić referenda w sprawie przyłączenia tych obszarów do Rosji.

Czytaj więcej

Musk ma plan zakończenia wojny, chce oddać Krym Rosji. Jest odpowiedź Zełenskiego
19:45
03.10.2022

Ukraińska flaga nad Myrolubiwką

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać, jak ukraińscy żołnierze wieszają flagę Ukrainy na dachu budynku w miejscowości Myrolubiwka w obwodzie chersońskim. W niedzielę o wyzwoleniu tej miejscowości z rąk rosyjskich informował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

19:22
03.10.2022

Czesi kupili Ukrainie czołg

W zbiórce wzięło udział ponad 11 tys. osób.

Czytaj więcej

"Prezent dla Putina". Czesi złożyli się na czołg dla Ukraińców
18:50
03.10.2022

Zełenski: W szpitalu w Kupiańsku zginął lekarz

Główny budynek szpitala miejskiego w Kupiańsku (obwód charkowski) znalazł się pod ostrzałem - podał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że w wyniku ostrzału zginął lekarz, a pielęgniarka została ranna. Zełenski napisał, że "wróg nadal bezlitośnie terroryzuje ludność cywilną". Zapowiedział, że winni poniosą karę.

18:25
03.10.2022

Francuskie armatohaubice trafią na Ukrainę

"Le Monde" w swoim artykule twierdzi, że zaplanowana dostawa będzie dotyczyć od sześciu do dwunastu CAESArów (fr. CAESAr – CAmion Équipé d'un Système d'Artillerie). Dziennik przypomina, że władze Ukrainy postulowały dostarczenie 15 kolejnych dział tego typu, poza wcześniej przekazanymi. 

Czytaj więcej

CAESAry dla Danii trafią na Ukrainę?
17:57
03.10.2022

Podolak: Przymusowe nadawanie obywatelstwa to fikcja

Federacja Rosyjska chce związać lokalną ludność okupowanych terytoriów poprzez automatyczne nadawanie paszportów. Twierdzi, że z paszportami ludzie stają się "wspólnikami" i że po deokupacji Ukraina będzie ich prześladować. To kłamstwo. Przymusowe obywatelstwo to fikcja, która nie będzie miała żadnych konsekwencji - oświadczył w mediach społecznościowych doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

17:41
03.10.2022

Dyrektor Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej odzyskał wolność

Informację przekazał szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.

Czytaj więcej

Uprowadzony dyrektor największej elektrowni atomowej w Europie zwolniony. Szef MAEA potwierdza
17:20
03.10.2022

Ukraińskie radio publiczne wznowiło nadawanie w wyzwolonym Łymanie

Ukraińskie Radio oraz Radio Kultura wznowiły nadawanie w wyzwolonym Łymanie - podał ukraiński nadawca publiczny. Łyman w obwodzie donieckim został zajęty przez wojska ukraińskie 1 października.

16:59
03.10.2022

Polska wśród najczęściej atakowanych celów Killnetu

Killnet uderzał w tym roku głównie w domeny rządowych instytucji, policji i infrastruktury transportowej naszego kraju. Na celowniku znalazł się m.in. porty lotnicze.

Czytaj więcej

Rosyjscy hakerzy uderzają w polskie lotniska
16:40
03.10.2022

Ponowny wyciek gazu z nieczynnego gazociągu Nord Stream 2

Mniejszy wyciek w Nord Stream 2 wzrósł dzisiaj w porównaniu do wczorajszej wielkości – informuje szwedzka straż w komunikacie cytowanym przez Kommersanta.

Czytaj więcej

Gaz znów wydostaje się z Nord Stream 2
16:21
03.10.2022

Kanada chce pomóc Ukrainie w rozminowaniu

Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba przekazał w mediach społecznościowych, że w rozmowie z minister spraw zagranicznych Mélanie Joly podziękował Kanadzie za wsparcie wniosku Ukrainy o przystąpienie do NATO i "omówił dalsze kroki na tej drodze". "Melanie potwierdziła gotowość Kanady do wzmocnienia wsparcia w zakresie rozminowania Ukrainy" - dodał Kułeba.

15:58
03.10.2022

Kreml obliczy kursy walut po swojemu

Regulator wyjaśnił, że zmiany są potrzebne, aby „dokładniej odzwierciedlić sytuację na rynkach”. Bank centralny ma już gotowy odpowiedni dekret, który zostanie ogłoszony na dniach.

Czytaj więcej

Rosja obliczy kursy walut po swojemu. Rosjanie masowo wybierają gotówkę
15:39
03.10.2022

Osada w rejonie iziumskim wyzwolona

Rada miejscowości Borowa w rejonie izumskim obwodu charkowskiego poinformowała w mediach społecznościiwych, że ukraińskie siły zbrojne wyzwoliły ten obszar i że "trwa oczyszczanie terenu".

15:18
03.10.2022

Separatyści informują o zlikwidowaniu ukraińskiego przyczółka w obwodzie ługańskim

Andriej Maroczko, przedstawiciel milicji ludowej samozwańczej, separatystycznej Ługańskiej Republiki Ludowej, poinformował o zlikwidowaniu przyczółka ukraińskiej armii w obwodzie ługańskim. - Ok. 14 zgrupowanie sił zbrojnych Ukrainy, które znalazło się w administracyjnych granicach Ługańskiej Republiki Ludowej, zostało niemal całkowicie zniszczone. Ci, którzy ocaleli, wrócili na wcześniejsze pozycje - powiedział Maroczko.

14:53
03.10.2022

Zełenski: Normalność wróci na Ukrainę, gdy wyprzemy państwo terrorystyczne, Rosję

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, na swoim kanale w serwisie Telegram napisał, że "przed przyjściem Rosji wszędzie na ukraińskiej ziemi toczyło się normalne życie".

14:46
03.10.2022

Coraz więcej Ukraińców opowiada się za przystąpieniem do NATO

Większość mieszkańców kraju chce także przystąpienia do Unii Europejskiej.

Czytaj więcej

Sondaż: Rekordowe poparcie dla przystąpienia do NATO Na Ukrainie
14:34
03.10.2022

Rosyjska FSB informuje o zatrzymaniu współpracownika SBU w Chersoniu

Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji poinformowała o zatrzymaniu agenta Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Chersoniu, który usłyszał zarzuty szpiegostwa. 28-letni mieszkaniec Chersonia miał współpracować z SBU od 2021 roku i, " od początku specjalnej operacji wojskowej (tak rosyjskie władze nazywają wojnę na Ukrainie - red.) był aktywnie wykorzystywany do zbierania informacji o dyslokacji jednostek sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej i trasach, po których się poruszają w obwodzie chersońskim oraz typach sprzętu wojskowego i broni wykorzystywanych przez Rosjan (...)".

14:31
03.10.2022

Finlandia nie obsługuje chińskich kart UnionPay. Przez Rosjan

Finowie uważają, że wypłacone kwoty były tak duże, że nie mogliby to być prywatni rosyjscy turyści robiący zakupy w tym kraju.

Czytaj więcej

Rosjanie odcięci od bankomatów w Finlandii. Chiny ograniczają dostęp do gotówki
14:13
03.10.2022

Wielka Brytania: Przywódcy Indii i Chin przekazali Putinowi, jakie będą konsekwencje użycia broni jądrowej

Zdaniem sekretarza obrony Wielkiej Brytanii jest mało prawdopodobne, by Putin użył broni jądrowej na Ukrainie. Jednocześnie wskazuje, że prezydent Rosji jest zdolny do podejmowania nieracjonalnych decyzji.

Czytaj więcej

Wielka Brytania: Mało prawdopodobne, by Putin użył broni jądrowej, ale nie jest racjonalny
14:06
03.10.2022

Czechy wzywają swoich obywateli do opuszczenia Rosji

"W związku z trwającą inwazją wojskową Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i istniejącym zagrożeniem pogorszenia się sytuacji bezpieczeństwa w kraju, zwłaszcza w odniesieniu do obywateli UE i NATO, czeski MSZ odradza podróżowanie do Federacji Rosyjskiej" - napisało MSZ Czech w wydanym oświadczeniu. Czeski resort dyplomacji wzywa jednocześnie obywateli Czech, którzy przebywają w Rosji, aby opuścili ten kraj. Wcześniej podobne apele skierowały do swoich obywateli m.in. USA, Polska, Rumunia i Bułgaria.

14:04
03.10.2022

Rosyjska Duma jednogłośnie poparła aneksje okupowanych ziem Ukrainy

Decyzję o aneksji okupowanych części obwodów ługańskiego, donieckiego, zaporoskiego i chersońskiego ogłosił w piątek prezydent Rosji, Władimir Putin.

Czytaj więcej

Duma za nielegalną aneksją ukraińskich obwodów w "granicach z dnia przyjęcia"
13:59
03.10.2022

Ministerstwo Obrony Mołdawii dementuje pogłoski o mobilizacji

"Ministerstwo Obrony oświadcza, że informacja o tym, że w Mołdawii ma być ogłoszona wojskowa mobilizacja jest fałszywa" - czytamy na oficjalnym kanale mołdawskiego rządu w serwisie Telegram. Resort obrony zapewnia, że nic nie uzasadniałoby ogłoszenia mobilizacji i wzywa, by informacji na ten temat szukać tylko w "wiarygodnych i oficjalnych źródłach".

13:55
03.10.2022

Rosja zapowiada "proporcjonalną odpowiedź" na wydalenie z Litwy rosyjskiego charge d'affaires

Już w kwietniu Litwa wydaliła z kraju rosyjskiego ambasadora i odwołała z Moskwy swojego ambasadora, obniżając rangę relacji dyplomatycznych między państwami.

Czytaj więcej

Litwa wyrzuciła rosyjskiego ambasadora, teraz wyrzuca charge d'affaires
13:31
03.10.2022

Ukraińska armia zestrzeliła rosyjski samolot szturmowy nad obwodem chersońskim

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy poinformowało o zestrzeleniu nad obwodem chersońskim rosyjskiego samolotu szturmowego Su-25. Samolot został zestrzelony przez Brygadę Obrony Przeciwlotniczej podległą Dowództwu Sił Powietrznych "Południe".

13:19
03.10.2022

Synowie Kadyrowa, którzy mają 14, 15 i 16 lat, mają jechać na front, walczyć na Ukrainie

"Achmat, Eli i Adam są gotowi użyć swoich umiejętności w strefie specjalnej operacji wojskowej" (tak władze Rosji określają wojnę na Ukrainie - red.). Nie żartuję. Nadszedł czas, by pokazali się w prawdziwej walce i jest to ich wola, ja ją tylko przyjmuję z zadowoleniem" - pisze Kadyrow na swoim kanale w serwisie Telegram.

Czytaj więcej

Kadyrow zapowiada wysłanie swoich nastoletnich synów na front
13:14
03.10.2022

Rosjanie jeszcze nie wiedzą, jak ustalić granice obwodów, które nielegalnie anektowali

Kreml zapowiada, że w tej sprawie będzie konsultował się z lokalnymi mieszkańcami.

Czytaj więcej

Rosjanie ogłosili aneksje. Teraz nie wiedzą jak ustalić granice obwodów
12:42
03.10.2022

Litwa wydala z kraju rosyjskiego charge d'affaires, Siergieja Rjabokonia

MSZ Litwy zdecydował o wydaleniu z kraju rosyjskiego dyplomaty ze względu na "działania i stwierdzenia, które nie przystawały do jego dyplomatycznego statusu".

12:37
03.10.2022

Ukraina oczekuje przyspieszonej procedury przystąpienia do NATO. Kreml komentuje

Rzecznik Władimira Putina odpowiedział na pytanie dziennikarzy o to, czy Moskwa ma obawy, że przystąpienie Ukrainy do NATO zostanie rozwiązane w trybie przyspieszonym.

Czytaj więcej

Pieskow: Przypominamy, że dążenie Ukrainy do NATO było powodem specjalnej operacji wojskowej
12:34
03.10.2022

Rosja anektuje dwa rejony obwodu mikołajowskiego

Przewodniczący komisji legislacyjnej Dumy, Paweł Kraszennikow zapowiedział, że Rosja - wraz z obwodem chersońskim - anektuje też dwa rejony obwodu mikołajowskiego, które "dziś znajdują się w granicach obwodu chersońskiego". Chodzi o rejony aleksandrowski i snigirewski.

12:31
03.10.2022

Separatyści: Ukraińska armia zdobyła przyczółek w obwodzie ługańskim

- Pomimo ponoszonych strat, siły zbrojne Ukrainy zdołały przekroczyć administracyjną granicę Ługańskiej Republiki Ludowej i zdobyły przyczółek w rejonie Lisiczańska - przyznał Andrij Maroczko, przedstawiciel milicji ludowej separatystycznej, samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej, w rozmowie z Interfaksem.

Czytaj więcej

Separatyści informują o wkroczeniu ukraińskiej armii do obwodu ługańskiego
12:14
03.10.2022

239 ukraińskich dzieci zaginionych po inwazji Rosji na Ukrainę

Rzecznik praw obywatelskich Ukrainy w opublikowanym na swoim profilu na Facebooku raporcie poinformował, że - według stanu na 3 października - 239 ukraińskich dzieci uznawanych jest za zaginione w następstwie działań wojennych na Ukrainie, 7 894 dzieci deportowano, 6 252 odnaleziono, a 59 wróciło na Ukrainę z terytorium Rosji.

11:48
03.10.2022

Ambasador Rosji po wyjściu z polskiego MSZ mówi, że anektowane ukraińskie ziemie będą "na zawsze częścią Rosji"

Dokonana przez Rosję aneksja nie została uznana przez społeczność międzynarodową, podobnie jak aneksja Krymu z 2014 roku.

Czytaj więcej

Ambasador Rosji w Polsce: Niewielu Rosjan wyjeżdża. Oczyszczamy się
11:41
03.10.2022

Platforma gamingowa pozwalała na gry w których Rosjanie zabijali Ukraińców

Roblox po ataku na Ukrainę nie zablokował dostępu użytkownikom z Rosji.

Czytaj więcej

Kontrowersyjne gry wideo. Rosjanie mogą zabijać Ukraińców
11:21
03.10.2022

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy informuje o strąceniu rosyjskiego śmigłowca Ka-52 w obwodzie zaporoskim

Śmigłowiec Ka-52 został strącony przez funkcjonariuszy SBU należących do Centrum Operacji Specjalnych "A" - wynika z wpisu SBU na Telegramie. Rosyjski śmigłowiec strącono za pomocą przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego MANPADS).

10:47
03.10.2022

Na granicy między Rosją a Gruzją nie ma już kolejki samochodów

Wicepremier republiki Osetii Północnej, Irbek Tomajew poinformował, że na granicy z Gruzją nie ma już kolejek samochodów, które pojawiły się po 21 września, gdy w kraju ogłoszono częściową mobilizację. W wielu rejonach Osetii Północnej zakazano przed kilkoma dniami wjazdu samochodów na ich terytorium w związku z sytuacją w zakresie bezpieczeństwa.

10:13
03.10.2022

Na Ukrainie działa obecnie 12 912 szkół - podaje ukraińskie Ministerstwo Edukacji i Nauki

Serhij Szkarłet, minister edukacji i nauki Ukrainy w wydanym oświadczeniu poinformował, że obecnie na Ukrainie uczy się w formie stacjonarnej lub mieszanej 2,126 mln osób w 7 714 szkołach. 5 198 szkół średnich na Ukrainie, w związku z sytuacją bezpieczeństwa, prowadzi zajęcia zdalne.

10:06
03.10.2022

Sondaż: 13 proc. Rosjan chciałoby kupić dolary lub euro

Z badania Wszechrosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM) wynika, że 13 proc. Rosjan chciałoby, jeśli będzie to możliwe, kupić dolary lub euro. Wśród najmłodszych Rosjan (w wieku 18-24 lat) taką wolę wyraziło 21 proc. Z kolei wśród Rosjan mających ponad 60 lat chęć zakupu dolarów i euro wyraża 6 proc. ankietowanych. Sondaż przeprowadzono 2 września 2022 roku na grupie 1 600 pełnoletnich respondentów.

09:59
03.10.2022

Haidai zapewnia, że Ukraina jest gotowa na wyzwalanie obwodu ługańskiego

"W ten czy inny sposób odzyskamy WSZYSTKO co nasze - i na wschodzie, i na południu. Chciałbym, aby Putin poświęcił lepiej swoje życie, a my postanowimy co zrobić ze swoim" - podkreśla gubernator obwodu ługańskiego.

Czytaj więcej

Gubernator obwodu ługańskiego: Rosjanie w panice, Putin może oddać Ługańsk
09:41
03.10.2022

Rubio: Putin może zaatakować punkty dystrybucji broni. Senator wymienia Polskę

Wiceszef komisji ds. wywiadu amerykańskiego Senatu obawia się, że "nieobliczalny prezydent Rosji" może zdecydować się na atak na terytorium NATO.

Czytaj więcej

Rubio: Zdesperowany Putin może uderzyć w terytorium NATO, np. Polskę
09:35
03.10.2022

Na Ukrainie, w wyniku działań wojennych, zginęło od 24 lutego 416 dzieci

Dane takie podaje ukraińska prokuratura generalna, które informuje też o 784 dzieciach rannych w wyniku działań wojennych na Ukrainie. Prokuratura generalna Ukrainy podaje jednocześnie, że w wyniku rosyjskich ataków uszkodzonych zostało 2 562 placówek edukacyjnych, z których 295 zostało całkowicie zniszczonych.

09:33
03.10.2022

Haidai: Rosjanie wycofali się z Łymanu do miasta Szczastia

Szczastia to miasto w obwodzie ługańskim, na lewym brzegu rzeki Donieck, miasto satelickie Ługańska.

09:24
03.10.2022

Gubernator obwodu biełgorodzkiego: 48-letnia kobieta zginęła w wyniku ukraińskiego ostrzału

Wioska Gołowczino została ostrzelana z terytorium Ukrainy po raz trzeci - wynika z informacji podawanych przez Rosję.

09:09
03.10.2022

Straż Graniczna: Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 6,748 mln osób

Tylko w ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 24,8 tys. osób - wynika z danych ukraińskiej Straży Granicznej. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 30,4 tys. osób, a od 24 lutego - ponad 4,962 mln osób.

09:01
03.10.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 60 430 żołnierzy, 2 380 czołgów, 4 991 pojazdów opancerzonych, 1 405 zestawów artyleryjskich, 338 wyrzutni rakiet, 176 bezzałogowych statków powietrznych, 265 samolotów, 228 śmigłowców, 1 026 bezzałogowych statków powietrznych, 246 pocisków manewrujących, 15 jednostek nawodnych, 3 811 pojazdów (w tym cystern) i 131 jednostek sprzętu specjalnego.

08:53
03.10.2022

Skabiejewa cytowała w swoim programie słowa Brauna

Poseł Konfederacji mówił o "ukrainizacji Polski". Słowa te wykorzystała rosyjska propaganda.

Czytaj więcej

Słowa Grzegorza Brauna wyemitowane w rosyjskiej telewizji. "Staje się stronnikiem Putina"
08:07
03.10.2022

Gubernator obwodu zaporoskiego: Rosjanie uderzyli na Zaporoże, uszkodzili infrastrukturę

Ołeksandr Staruch poinformował, że siły rosyjskie użyły ponad 10 rakiet S-300, skierowanych na miasto i dwie wioski w regionie. Według gubernatora, w Zaporożu uszkodzona została część infrastruktury, w tym ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci specjalnej troski. W wyniku ataku jedna osoba trafiła do szpitala.

08:06
03.10.2022

MSZ wzywa rosyjskiego ambasadora

Czytaj więcej

Rosyjski ambasador wezwany do MSZ
07:40
03.10.2022

FSB była przeciwna wymianie więźniów. Putin postawił na swoim

Czytaj więcej

FSB przeciw wymianie więźniów. Putin postawił na swoim i dostał Medwedczuka
07:20
03.10.2022

Bloomberg: USA gotowe przekazywać Ukrainie 1,5 mld dolarów miesięcznie do końca wojny

Agencja Bloomberg pisze, powołując się na swoje źródła, że Waszyngton jest gotów na udzielanie Ukrainie wsparcia finansowego w wysokości 1,5 mld dolarów miesięcznie do końca wojny.

06:56
03.10.2022

W okupowanym Mariupolu nauczyciele uczą dzieci, że miasto "zawsze było rosyjskie"

Doradca mera Mariupola, Petro Andriuszczenko, na swoim kanale w serwisie Telegram pisze, że nauczyciele organizują w mieście specjalne zajęcia dla dzieci, na których uczą je, że miasto "zawsze było rosyjskie", a referendum ws. niepodległości Ukrainy z 1991 roku było "nielegalne", podczas gdy legalne było pseudoreferendum z września tego roku, w sprawie dołączenia obwodu donieckiego do Rosji.

06:41
03.10.2022

Komisarz wojskowy Kraju Chabarowskiego usunięty ze stanowiska

W Kraju Chabarowskim wezwania do armii, w ramach częściowej mobilizacji, otrzymało kilka tysięcy osób, z których połowa nie została wcielona do sił zbrojnych ponieważ nie spełniali kryteriów na podstawie których powoływani mieli być rezerwiści.

06:35
03.10.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy: W ciągu doby strąciliśmy śmigłowiec i samolot szturmowy

W ciągu doby ukraińska armia strąciła nad Ukrainą rosyjski śmigłowiec Ka-52 oraz samolot szturmowy Su-25. Nad Ukrainą zestrzelono też osiem bezzałogowych statków powietrznych.

06:32
03.10.2022

W nocy Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Zaporoże

O rosyjskim ataku poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu zaporoskiego, Ołeksandr Staruch.

06:26
03.10.2022

Ekspert: Obrona cywilna w Polsce, ze względu na braki budżetowe, była dziedziną zaniedbaną

Niestety, w wielu miastach, w tym dużych ośrodkach, nie były prowadzone w ogóle ewidencje budowli ochronnych. Dochodziło do sytuacji, gdy dana jednostka samorządu terytorialnego twierdziła, że na swoim terenie nie ma żadnego takiego obiektu, gdy w rzeczywistości eksperci mogli ich wskazać dziesiątki - mówi Aleksander Fiedorek, ekspert ds. budowli ochronnych, w rozmowie z Markiem Kozubalem, dziennikarzem działu krajowego "Rzeczpospolitej". 

Czytaj więcej

Ekspert: Jak przygotować się na wypadek ataku na Polskę?
06:21
03.10.2022

Biały Dom szykuje się na konfrontację z Rosją na lata, o ile nie dziesięciolecia

Na czele nowego dowództwa USA w Niemczech, które zacznie funkcjonować „w ciągu kilku tygodni”, stanie amerykański generał. Będzie tu zatrudnionych około 300 wojskowych. Centrum będzie koordynować wsparcie wojskowe dla Ukrainy około 40 krajów - pisze w "Rzeczpospolitej" Jędrzej Bielecki, dziennikarz działu zagranicznego "Rzeczpospolitej". 

Czytaj więcej

Amerykanie będą nadzorować operację w Ukrainie z Niemiec
06:11
03.10.2022

Tymoszenko: Po charkowskim zwycięstwie nawet najwięksi sceptycy zaczęli mówić, że możemy wygrać

To jest właśnie historyczna zmiana. Reakcja Putina i Kremla na to, że świat uwierzył w możliwość zwycięstwa tak właśnie wygląda – histerycznie - mówiła była ukraińska premier w rozmowie z Andrzejem Łomanowskim.

Czytaj więcej

Julia Tymoszenko: Początek agonii Putina
06:04
03.10.2022

ISW: Kadyrow, być może nieświadomie, podważa przywództwo Władimira Putina

ISW zauważa też, że przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow i twórca Grupy Wagnera, oligarcha Jewgienij Prigożin, ostro krytykują rosyjską armię. Kadyrow 1 października oskarżył rosyjskie dowództwo o to, że to nie zareagowało właściwie na pogarszającą się sytuację wokół Łymanu, co podchwycił Prigożin.

Czytaj więcej

Think tank z USA: Słowa Kadyrowa podważają przywództwo Putina
05:40
03.10.2022

Instytut Studiów nad Wojną publikuje mapy pokazujące obecną sytuację na frontach

05:27
03.10.2022

Rosyjskie okręty na Morzu Czarnym uzbrojone w 32 pociski Kalibr

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" informuje, że zgrupowanie rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym składa się obecnie z ośmiu jednostek, które operują w rejonie Półwyspu Krymskiego. Trzy okręty nawodne i dwa okręty podwodne są uzbrojone w pociski manewrujące Kalibr, mogące razić cele na Ukrainie - łącznie na ich pokładach mają znajdować się 32 takie pociski.

05:03
03.10.2022

Białoruś gotowa na budowę wspólnego rynku energetycznego z Rosją

Wiceminister energii Białorusi, Denis Moroz, w rozmowie z białoruską telewizją CTV poinformował, że przywódcy Rosji i Białorusi wkrótce podpiszą porozumienie o utworzeniu wspólnego rynku energetycznego z Rosją. Trwają też prace nad utworzeniem wspólnego rynku gazowego w ramach Związku Białorusi i Rosji.

04:58
03.10.2022

Ukraińcy informują o wyzwoleniu wsi 15 km na wschód od Łymanu

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski oświadczył w niedzielę, że sukcesy Ukraińców na froncie nie ograniczają się do wyzwolenia miasta Łyman w obwodzie donieckim, które od niedzieli jest w pełni kontrolowane przez ukraińską armię.

Czytaj więcej

Ukraina wyzwoliła dwie miejscowości w obwodzie chersońskim
04:30
03.10.2022

Dowództwo Operacyjne "Południe": Strąciliśmy rosyjski śmigłowiec Ka-52

W ciągu ostatniej doby, na froncie południowym, ukraińskie lotnictwo przeprowadziło siedem uderzeń na cele wroga - informuje w najnowszym raporcie na temat sytuacji na froncie ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe". Nad Ukrainą strącony został rosyjski śmigłowiec, Ka-52. Ponadto ukraińska artyleria i wojska rakietowe zrealizowały ponad 340 misji ogniowych. Rosjanie mieli stracić 40 żołnierzy, dwa czołgi i siedem innych pojazdów wojskowych.

04:23
03.10.2022

Zełenski: W Turcji budowana jest korweta dla ukraińskiej floty

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w swoim wieczornym wystąpieniu poinformował. że w Turcji powstaje korweta dla ukraińskiej floty, która będzie nosić nazwę Hetman Iwan Mazepa. - Budowa rozpoczęła się w 2021 roku i zostanie ukończona w terminie - podkreślił ukraiński prezydent. - Nie ma powodu, by nasz projekt zbudowania nowej ukraińskiej floty się nie powiódł - podkreślił Zełenski. Prezydent Ukrainy poinformował też, że w czasie wizyty w Turcji szefa jego kancelarii, Andrija Jermaka, prowadzono rozmowy na temat budowy fabryki firmy Baykar na Ukrainie oraz na temat wspólnego produkowania przez Turcję i Ukrainę silników lotniczych.

04:18
03.10.2022

Od 22 lipca z Ukrainy, drogą morską, wyeksportowano 5 760 967 ton żywności

Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC), instytucja nadzorująca realizację tzw. porozumienia zbożowego między Rosją, Ukrainą, Turcją i ONZ, zawartego 22 lipca podało, że 2 października z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęło pięć statków ze zbożem i żywnością. Trzy z tych statków popłynęły do Hiszpanii, jeden - do Włoch, a jeden do Tunezji. Łącznie, od 22 lipca do 2 października, trzy ukraińskie porty nad Morzem Czarnym opuściły 253 statki na pokładzie których znajdowało się 5 760 967 ton żywności.

04:17
03.10.2022

Wczorajszą relację z Ukrainy można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 221