Nokas CMS, który jest właścicielem bankomatów Nosto, poinformował, że w ostatnich tygodniach obywatele Rosji „opróżnili” bankomaty na wschodniej granicy Finlandii „w ciągu kilku godzin”. „Wypłacone kwoty były tak duże, że nie mogliby to być prywatni rosyjscy turyści robiący zakupy w Finlandii” – powiedział Risto Lepo, rzecznik firmy dla agencji RIA Nowosti.

Nokas CMS wyjaśnił, że „z jednej karty można wypłacić nawet dziesiątki tysięcy euro”. Firma uzgodniła z China UnionPay, że przestanie akceptować karty. „Główną funkcją bankomatów w Finlandii jest obsługa Finów potrzebujących gotówki” – skomentował Risto Lepo, dyrektor regionalny Nokas CMS.

W Finlandii działają również bankomaty Otto, które jednak nie akceptują kart UnionPay. Od 30 września fińskie władze ograniczyły wjazd rosyjskich turystów do kraju. Wyjątek stanowią Rosjanie, którzy przyjeżdżają do kraju z powodów rodzinnych, studiowania, pracy lub leczenia

Czytaj więcej

Unia Europejska odcina Rosjan od kryptowalut

Przypomnijmy, że na początku marca międzynarodowe systemy płatnicze Visa i MasterCard zawiesiły pracę w Federacji Rosyjskiej. Na tym tle Rosjanie zwiększyli popyt na karty UnionPay. Na początku września Chińczycy ograniczyli akceptację za granicą swoich kart wydanych w Rosji.