Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 222

Zdobycie Łymanu poważnie utrudnia zaopatrywanie przez Rosjan ich jednostek walczących w obwodach ługańskim i donieckim.

Do utraty przez Rosję kontroli nad strategicznym miastem w obwodzie donieckim doszło dzień po tym, jak na Kremlu prezydent Rosji, Władimir Putin, ogłosił aneksję częściowo okupowanych przez Rosję ukraińskich obwodów - donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego.

Łyman został zajęty przez Rosjan w maju. Od tego czasu był ważnym ośrodkiem logistycznym

Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg, oceniając postępy Ukraińców na froncie stwierdził, że zdobycie Łymanu pokazuje, iż Ukraina "jest zdolna wypierać ze swojego terytorium rosyjskie siły" oraz jest dowodem na wpływ, jaki ma na sytuację na polu walki dostarczanie Ukrainie nowoczesnego, zachodniego uzbrojenia.

Czytaj więcej

Dziury na całym froncie, od Łymanu po Dniepr

Tymczasem prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski oświadczył w niedzielę, że sukcesy Ukraińców na froncie nie ograniczają się do wyzwolenia miasta Łyman.

Ukraińska armia - jak mówił - wyzwoliła też miejscowości Archanhelśke i Myroliubiwka w obwodzie chersońskim. Z kolei cytowany przez agencję Interfax Ukraina rzecznik wschodniego zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy mówił o wyzwoleniu wioski Torskie w obwodzie donieckim, położonej ok. 15 km na wschód od Łymanu.

Rosyjski resort obrony poinformował w sobotę o wycofaniu jednostek z Łymanu "w związku z powstaniem zagrożenia okrążeniem". W niedzielę Ministerstwo Obrony Rosji nie informowało już o sytuacji w tym mieście.

Łyman został zajęty przez Rosjan w maju. Od tego czasu był ważnym ośrodkiem logistycznym przez który przechodziło zaopatrzenie dla rosyjskiej armii walczącej na północy obwodu donieckiego.