Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 222

30 września, po wcześniejszym wniosku przywódcy nieuznawanej przez społeczność międzynarodową republiki, Leonida Pasecznika, Władimir Putin ogłosił aneksję jej terytorium do Federacji Rosyjskiej (formalnie musi ją jeszcze zatwierdzić rosyjski parlament).

Wcześniej na terenie okupowanego przez Rosję obwodu ługańskiego odbyło się - w dniach 23-27 września - pseudoreferendum, w którym - według oficjalnych wyników - większość mieszkańców opowiedziało się za aneksją.

W ostatnich dniach Ukraińcy zdobyli Łyman - strategiczne miasto w obwodzie donieckim

Wyników referendów na okupowanych przez Rosjan częściach Ukrainy nie uznaje społeczność międzynarodowa.

Czytaj więcej

Obwód biełgorodzki w Rosji ostrzelany. Jest ofiara

- Pomimo ponoszonych strat, siły zbrojne Ukrainy zdołały przekroczyć administracyjną granicę Ługańskiej Republiki Ludowej i zdobyły przyczółek w rejonie Lisiczańska - przyznał Maroczko w rozmowie z Interfaksem.

- W tym momencie te ukraińskie jednostki mają duże problemy z logistyką, są pod stałym ostrzałem naszej artylerii i Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej - dodał przedstawiciel separatystów.

- Ukraińcy zdołali posunąć się naprzód o 1,5-2 km... Są pod ostrzałem naszych sił i sił rosyjskich z trzech stron jednocześnie - dodał.

Po kilku godzinach pojawiła się informacja Maroczki, że ok. 14 czasu lokalnego ukraińskie zgrupowanie, które zdobyło przyczółek zostało rozbite, a jego resztki wycofały się na wcześniej zajmowane pozycje.

W ostatnich dniach Ukraińcy zdobyli Łyman - strategiczne miasto w obwodzie donieckim, którego zajęcie miało m.in. otworzyć możliwość ukraińskiej ofensywy w kierunku obwodu ługańskiego.