04:34
16.09.2022

Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 205
00:12
16.09.2022

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

00:09
16.09.2022

AP o masowej mogile w lesie pod Iziumem

Agencja AP podała, że jej dziennikarze widzieli miejsce - las pod Iziumem - w którym odnaleziono masową mogiłę. "Na masowym grobie widniał napis informujący, że znajdują się tam ciała 17 ukraińskich żołnierzy. Otaczały go setki pojedynczych grobów, na których zaznaczono jedynie krzyże" - czytamy w depeszy. Ukraińskie media pisały, że w masowej mogile odkrytej na terenie wyzwolonym niedawno z rosyjskich rąk pochowano 440 osób.

23:56
16.09.2022

Masowy grób w Iziumie

W Iziumie w obwodzie charkowskim odnaleziono masowy grób - powiedział prezydent Ukrainy dodając, że odpowiednie działania proceduralne już się rozpoczęły i że w piątek powinno być więcej informacji. - Jutro w Iziumie będą dziennikarze ukraińscy i zagraniczni. Chcemy, aby świat wiedział, co się naprawdę dzieje i do czego doprowadziła rosyjska okupacja - oświadczył Wołodymyr Zełenski.

23:24
15.09.2022

Zełenski: Rosja użyła przeciw Ukrainie 3800 pocisków

W nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, odnosząc się do Rosji, że "państwo terrorystyczne" użyło przeciw Ukrainie 3800 pocisków różnego typu. - Ale żaden pocisk nie zbliży Rosji do jej celu. Nie będzie ujarzmienia Ukrainy. A każdy pocisk przybliża Rosję do większej izolacji międzynarodowej i większej degradacji gospodarczej - ocenił.

23:04
15.09.2022

Papież o wysyłaniu broni Ukrainie: Dopuszczalne moralnie

Wracający z pielgrzymki do Kazachstanu papież Franciszek został zapytany, czy należy wysyłać broń na Ukrainę. Odparł, że to decyzja polityczna, która "może być moralna, dopuszczalna moralnie, jeśli zostanie podjęta pod warunkiem moralności". - Samoobrona jest nie tylko dozwolona, lecz to również wyraz miłości do ojczyzny - podkreślił. Franciszek ocenił, że wysyłanie broni byłoby niemoralne, gdyby intencją takiego czynu było nasilenie wojny lub sprzedaż albo chęć pozbycia się broni.

22:45
15.09.2022

Sankcje na rodzinę Kadyrowa

W ramach odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainę administracja USA ogłosiła nałożenie sankcji na kolejne 22 osoby i 2 podmioty. Wśród obłożonych sankcjami znaleźli się członkowie najbliższej rodziny przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa. Kadyrow był już wcześniej objęty sankcjami.

22:20
15.09.2022

USA mają ogłosić kolejny pakiet wsparcia dla Ukrainy

Stany Zjednoczone wkrótce ogłoszą nowy pakiet zbrojeniowy dla Ukrainy o wartości 600 mln dol. - podała agencja Reutera, powołując się na przedstawicieli USA.

21:56
15.09.2022

Przygotowany przez Polskę projekt rezolucji MAEA przyjęty

Rada Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) przyjęła przygotowany przez Polskę i Kanadę projekt rezolucji wzywającej Siły Zbrojne Rosji do wycofania się z terenu ukraińskiej Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.

21:31
15.09.2022

Członek ukraińskiego rządu: Liczba rosyjskich ostrzałów spada

- Widzimy, że liczba ostrzałów wroga spada. W ciągu ostatniego dnia policja odnotowała (rosyjski - red.) ostrzał 38 osiedli - oświadczył wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewhen Jenin. Dodał, że wojska rosyjskie zaczęły na szeroką skalę niszczyć infrastrukturę krytyczną Ukrainy. - Dowodem na to jest ostrzał zapory w Krzywym Rogu - zaznaczył.

21:05
15.09.2022

Rosyjski miliarder chce odzyskać jachty

Aleksiej Kuźmiczew, jeden z głównych udziałowców rosyjskiego Alfa-Banku, który w marcu został wpisany na listę osób objętych sankcjami UE za powiązania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, odwołał się od konfiskaty jego dwóch jachtów.

Czytaj więcej

Rosyjski miliarder pozywa francuskie służby celne. Chce odzyskać jachty
20:41
15.09.2022

Tusk: Wiadomo, kto jest katem, a kto ofiarą

Podczas gali M100 Media Award w Poczdamie przemówienie wygłosił lider PO Donald Tusk. Przekonywał, że należy mówić o natychmiastowym zwiększeniu dostaw broni, w tym broni ciężkiej, dla Ukrainy.

Czytaj więcej

Tusk w Poczdamie: Nie ma powodu, by Niemcy mniej pomagały Ukrainie niż Polska
20:20
15.09.2022

Niemcy dostarczą Ukrainie dwie wyrzutnie MLRS

- Zdecydowaliśmy się dostarczyć Ukrainie dwie kolejne wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet MARS II oraz 200 pocisków - oświadczyła minister obrony Niemiec Christine Lambrecht. - Ponadto wyślemy na Ukrainę 50 transporterów opancerzonych Dingo - zapowiedziała.

20:04
15.09.2022

Zełenski: Priorytetem dla Ukrainy jest obrona powietrzna

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział na konferencji prasowej w Kijowie, że priorytetem dla jego kraju, który stara się chronić miasta przed rosyjskimi atakami, są systemy obrony przeciwlotniczej. Dodał, że Ukraina nie otrzymała jeszcze od Izraela pozytywnej odpowiedzi w sprawie ewentualnej dostawy systemów obrony powietrznej. Zełenski zaznaczył, że systemy obrony powietrznej obiecane wcześniej przez Niemcy i Stany Zjednoczone nie dotarły jeszcze na Ukrainę.

19:53
15.09.2022

Scholz: Putin nie będzie w stanie wygrać tej wojny

Kanclerz Niemiec wystąpił podczas gali M100 Media Award w Poczdamie, gdzie uhonorowano Ukrainę. - Putin nie będzie w stanie wygrać tej wojny - powiedział szef niemieckiego rządu.

19:32
15.09.2022

Ukraiński SG o "znacznych stratach" Rosji

Na kierunku słobożańskim wróg poniósł znaczne straty - podał w codziennym komunikacie o sytuacji na froncie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

19:17
15.09.2022

Mer: Ponad 400 budynków nie da się odrestaurować

- Rozpoczęliśmy już renowację niektórych obiektów, które można odrestaurować, odbudować. Wczoraj prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził jeden z tych obiektów. Do końca wojny planujemy odrestaurować 67 takich obiektów. Ale oczywiście są domy, których nie da się odrestaurować. Jest ich ponad 400 - powiedział mer Charkow Ihor Terechow.

18:45
15.09.2022

Von der Leyen: Ok. 5 mln osób wróciło na Ukrainę

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mówiła podczas wizyty w Kijowie, że po rozpoczęciu inwazji wojsk rosyjskich z Ukrainy do państw UE przybyło ponad 8 mln Ukraińców. - Ale wielu z nich już wróciło. Ok. 5 mln wróciło już na Ukrainę - dodała. - Oczywiście chcemy zapewnić naszym ukraińskim przyjaciołom, którzy potrzebują pomocy, jak najwięcej wsparcia, ale wiemy też, że chętnie wracają do domu i odbudowują Ukrainę i przekształcają ją w prosperujące państwo - zaznaczyła.

18:23
15.09.2022

Ukraińcy pokazali, jaki sprzęt porzucili w obwodzie charkowskim Rosjanie

Na koncie ukraińskiego Sztabu Generalnego na Facebooku opublikowane zostały zdjęcia pokazujące sprzęt wojskowy, jaki porzucili Rosjanie, wycofując się z zajmowanych terenów obwodu charkowskiego. "Oto »planowy« odwrót rosyjskich okupantów z obwodu charkowskiego. Porzucali wszystko - czołgi, drogi sprzęt specjalny, kuchnie polowe, działa samobieżne, działa przeciwlotnicze i mnóstwo amunicji różnego kalibru" - czytamy we wpisie.

17:52
15.09.2022

Bloomberg: Grecki statek mimo sankcji wywiózł z Rosji węgiel

Statek, będący własnością greckiej firmy, transportował węgiel z portu w Rosji pod koniec zeszłego miesiąca, po wejściu w życie sankcji Unii Europejskiej na ten surowiec - wynika z danych, zweryfikowanych przez Bloomberg. Jednostka "Stavros" 29 sierpnia zakończyła załadunek 53 tys. ton węgla w jednym z portów w Kraju Krasnodarskim. Jednostka 5 września przybyła do portu w pobliżu miasta Iskenderun w Turcji. Rzecznik firmy, która siedzibę ma w Atenach, odmówił Bloombergowi komentarza w sprawie ładunku statku, ale stwierdził, że do naruszenia sankcji nie dochodzi, jeśli port docelowy dla transportu nie znajduje się w UE. 

17:24
15.09.2022

W Rumunii wykoleił się pociąg towarowy przewożący ukraińskie zboże

Rano w okręgu Marusza w środkowej Rumunii, wykoleił się pociąg towarowy przewożący ukraińskie zboże. Policja prowadzi dochodzenie w sprawie przyczyn wypadku i nie wyklucza sabotażu - podał portal gospodarskamorska.pl, powołując się na informacje rumuńskiej telewizji Pro TV. Wykolejeniu uległy dwa wagony, przewożące kilka ton kukurydzy.

16:59
15.09.2022

Za mało statków do transportu. Kaliningrad odcięty od Rosji

Kaliningradzcy przedsiębiorcy narzekają na trudności z transportem morskim, pisze portal Kaliningrad.ru. „Miejsca na statkach nie starcza. Tylko nasza firma ma w kolejce oczekujących około 600 kontenerów. Sytuacja jest krytyczna, klienci są zdenerwowani, produkcja jest wstrzymywana” – przyznał dyrektor ds. logistyki i rozwoju Novik Logistic LLC.

Czytaj więcej

Kaliningrad odcięty od Rosji. „Sytuacja krytyczna, produkcja wstrzymywana”
16:42
15.09.2022

Finlandia chce zaostrzenia reżimu wizowego dla Rosjan kupujących nieruchomości

Prezydent Finlandii Sauli Niinistö stwierdził, że możliwe jest dalsze zaostrzenia warunków przyznawania wiz dla rosyjskich obywateli. Jego zdaniem zasady dotyczące wydawania wiz turystycznych są już rygorystyczne, ale nie powinna istnieć uproszczona droga do uzyskania wizy dla tych Rosjan, którzy posiadają nieruchomości w Finlandii. Według niego można rozważyć całkowite zamknięcie granicy dla turystów z Rosji, ale będzie to utrudnione ze względu na stanowisko innych krajów i regulacje obowiązujące w strefie Schengen. 

16:19
15.09.2022

Ukraiński wywiad: Rosjanie "zapomnieli" poinformować swoich o "przegrupowaniu" w obwodzie charkowskim

Choć oficjalnie rosyjskie Ministerstwo Obrony informowało o "reorganizacji sił" w obwodzie charkowskim, to w praktyce "zapomniano" poinformować o tym wojskowych przebywających na tym terenie - stwierdził przedstawiciel wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow. - (Rosyjscy żołnierze) nie mają pojęcia o przegrupowaniu i w swoich rozmowach telefonicznych opowiadają o ucieczce, o kolosalnych stratach - powiedział w czwartek Jusow. Jego słowa zacytowano na stronie MSW Ukrainy.

Według Jusowa, być może te rozmowy pomogą części Rosjan na wyzwolenie się spod wpływu kremlowskiej propagandy.

15:54
15.09.2022

Pomoc humanitarna dla mieszkańców obwodu charkowskiego

Ukraiński rząd podał, że na wyzwolone tereny obwodu charkowskiego dostarczono prawie 250 ton pomocy humanitarnej.

15:24
15.09.2022

Szmyhal ujawnia, ile miliardów otrzymała Ukraina od swych sojuszników

Premier Ukrainy Denys Szmyhal przekazał, że w wywiadzie dla "Financial Times" mówił o wsparciu otrzymanym przez swój kraj. Ujawnił, że od początku inwazji wojsk rosyjskich Ukraina otrzymała od swych sojuszników 17,5 mld dol., a w najbliższej przyszłości spodziewa się otrzymać ponad 13,5 mld dol.

14:49
15.09.2022

Biały Dom do Chin: Cały świat powinien być przeciw rosyjskiej agresji

John Kirby, rzecznik Narodowej Rady Bezpieczeństwa, w rozmowie z CNN stwierdził, że "nikt nie powinien być po stronie Rosji" w jej wojnie z Ukrainą. - Cały świat powinien występować razem przeciw temu, co robi pan Putin - dodał wzywając Chiny, by nie wspierały Rosji w wojnie. - To nie jest czas na "biznes jak zwykle" z panem Putinem - podkreślił.

14:24
15.09.2022

Wołodymyr Zełenski przyznał ukraińskie odznaczenie państwowe Ursuli von der Leyen

Von der Leyen otrzymała Order  Księcia Jarosława Mądrego I Klasy. Order Księcia Jarosława Mądrego to państwowe odznaczenie ukraińskie, ustanowione w 1995 roku. Odznaczeni mogą nim być obcokrajowcy. Order przyznaje się za wybitne zasługi dla Ukrainy.

14:19
15.09.2022

Dwie eksplozje w okupowanym przez Rosję Melitopolu

W Melitopolu, okupowanym przez Rosję mieście w obwodzie zaporoskim, w czwartek doszło do dwóch eksplozji - informuje gubernator tego miasta, Iwan Fedorow. Do eksplozji miało dojść w południowej części miasta. "Liczymy na straty wroga" - podkreślił Fedorow, który wcześniej informował, że przez Melitopol przejeżdża rosyjski sprzęt wojskowy. W mieście i w jego pobliżu zlokalizowano rosyjskie bazy wojskowe.

13:59
15.09.2022

Putin spotkał się w Uzbekistanie z Xi Jinpingiem

Podczas spotkania z przywódcą Chin prezydent Rosji wyraził gotowość do "wyjaśnienia prezydentowi Chin stanowiska Federacji Rosyjskiej w kwestii kryzysu na Ukrainie" - podaje agencja Interfax.

Czytaj więcej

Putin spotkał się z Xi Jinpingiem. Pochwalił go za stanowisko ws. Ukrainy
13:42
15.09.2022

Gazprom zarabia na sankcjach?

Rosyjski koncern twierdzi, że zachodni kontrahenci zbankrutują z braku zamówień Rosjan.

Czytaj więcej

Gazprom pyszni się, jak dobrze sobie radzi, dzięki sankcjom
13:34
15.09.2022

MSZ Rosji ostrzega przed dostawami rakiet dalekiego zasięgu Ukrainie

Według rzeczniczki MSZ Rosji, Marii Zacharowej "pompowanie broni w Ukrainę prowadzi do przedłużenia walk i nowych ofiar wśród cywilów". - Co więcej, zbliża to bezpośrednie starcie między Rosją i NATO bardziej do niebezpiecznej granicy. Chcielibyśmy podkreślić raz jeszcze, że USA i ich sojusznicy, którzy dostarczają broni reżimowi w Kijowie, stają się wspólnikami zbrodni wojennych - stwierdziła rzeczniczka MSZ Rosji.

Czytaj więcej

MSZ Rosji do USA: Jeśli dostarczycie Ukrainie tę broń, będziecie stroną konfliktu
13:16
15.09.2022

Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Krzywy Róg

Ołeksandr Wikuł, szef administracji wojskowej Krzywego Rogu na swoim kanale w serwisie Telegram napisał, że Rosjanie drugi raz, w ciągu ostatnich kilkunastu godzin, przeprowadzili atak rakietowy na Krzywy Róg. Wieczorem 14 września na tamę w Krzywym Rogu spadły pociski Kindżał i Iskander - w związku z uszkodzeniem tamy poziom wody w rzece Ingulec wzrósł o 1-2 metry.

12:58
15.09.2022

Słowacy liczą na zwycięstwo Rosji. Opublikowano sondaż

Około jedna piąta respondentów stwierdziła, że życzyłaby sobie wyraźnego zwycięstwa Rosji, a ponad połowa, że skłania się ku rosyjskiemu zwycięstwu.

Czytaj więcej

Sondaż: Większość Słowaków chce, aby Rosja wygrała wojnę na Ukrainie
12:47
15.09.2022

Sankcje nie przeszkadzają Japonii w handlu z Rosją

W sierpniu Japonia zwiększyła import LNG z Rosji o 211,2 proc. w ujęciu rocznym.

Czytaj więcej

Japonia wciąż handluje z Rosją. Zwiększa import gazu
12:33
15.09.2022

Sondaż: Ukraińcy nie zgadzają się na jakiekolwiek ustępstwa terytorialne wobec Rosji

Z przeprowadzonego badania wynika, że na Ukrainie coraz więcej jest osób, które sprzeciwiają się zawarciu pokoju z Rosją, jeśli wiąże się to z ustępstwami terytorialnymi.

Czytaj więcej

Sondaż: Coraz mniej Ukraińców zgadza się na jakiekolwiek ustępstwa terytorialne
12:20
15.09.2022

Prezydent Iranu: Nigdy nie uznamy sankcji wobec Rosji

Ibrahim Raisi, prezydent Iranu, uczestniczący w spotkaniu głów państw Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Uzbekistanie zadeklarował, że Iran "nigdy nie uzna sankcji wobec Rosji" i będzie nadal rozwijać relacje z Federacją Rosyjską.

12:15
15.09.2022

Wywiad Ukrainy: Rosja nie uznaje paszportów wystawionych przez separatystów

Wywiad wojskowy Ukrainy donosi, że nastawienie prorosyjskiej ludności w Donbasie "zmieniło się drastycznie". "Są niezadowoleni z przebiegu tzw. operacji specjalnej i działań rosyjskiego rządu. Przeważa opinia, że Rosja porzuciła realizację interesów 'republik'. To nastawienie umocniło się, gdy okazało się, że paszporty wystawione w (okupowanych częściach) obwodów donieckiego i ługańskiego nie mają mocy prawnej w Rosji" - czytamy w raporcie wywiadu wojskowego Ukrainy.

Czytaj więcej

Wywiad Ukrainy: W Donbasie pogłoski, że Rosjanie wycofają się po 1 grudnia
11:52
15.09.2022

Ok. 40 proc. Ukraińców straciło pracę od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Takie dane przekazuje serwis grc.ua, cytowany przez Ukrinform. 22,7 proc. Ukraińców nadal pracuje za pełne wynagrodzenie, takie jak przed wojną, a 22,5 proc. pracuje otrzymując zmniejszone wynagrodzenie - wynika z danych serwisu grc.ua.

11:33
15.09.2022

Minister gospodarki Niemiec wyraża wiarę w to, że wojna Rosji z Ukrainą zakończy się zwycięstwem demokracji

Robert Habeck zapowiedział, że Niemcy będą "nadal decydować, jaką broń dostarczyć (Ukrainie - red.) w konsultacjach z NATO".

Czytaj więcej

Niemiecki minister: Wyślemy więcej broni na Ukrainę
11:29
15.09.2022

MSZ Rosji: Ławrow wystąpi na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa oświadczyła, że minister spraw zagranicznych Rosji, Siergiej Ławrow, wystąpi na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, które będzie obradować od 20 do 26 września w nowym Jorku.

11:07
15.09.2022

Wyniki wyborów regionalnych w Rosji: 77,09 proc. mandatów dla Jednej Rosji Putina

W wyborach regionalnych w Rosji 16 politycznych partii zdobyło mandaty i stanowiska. Większość tych mandatów - 77,09 proc. - przypadło przedstawicielom prezydenckiej partii Jedna Rosja - poinformowała Ełła Pamfiłowa, przewodnicząca Centralnej Komisji Wyborczej Federacji Rosyjskiej.

11:00
15.09.2022

W rejonie bachmuckim cztery osoby mogą być uwięzione pod gruzami zniszczonego bloku

Informacje takie przekazał na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko. "Wróg najintensywniej ostrzeliwał rejon bachmucki. Około północy Rosjanie zniszczyli blok mieszkalny w Bachmucie. Z wstępnych informacji wynika, że pod gruzami mogą znajdować się cztery osoby" - napisał Kyryłenko. Gubernator obwodu donieckiego napisał też, że Rosjanie ostrzelali szpital w Toreśku, raniąc jedną osobę i uszkadzając cztery oddziały. W nocy pod ostrzałem znalazł się też Siewiersk.

10:36
15.09.2022

Od 24 lutego w wyniku działań wojennych na Ukrainie zginęło 384 dzieci

Prokuratura generalna Ukrainy informuje, że w wyniku działań wojennych po 24 lutego zginęło na Ukrainie 384 dzieci, a 750 zostało rannych. We wtorek, 13 września, w wyniku ostrzału obwodu charkowskiego ranny został 14-letni chłopiec. W wyniku rosyjskiego ostrzału uszkodzonych zostało 2 480 placówek edukacyjnych, z których 289 zostało całkowicie zniszczonych.

09:54
15.09.2022

Co zdecydowało o sukcesie ukraińskiej kontrofensywy? Scholz: Niemiecka broń

Kanclerz Niemiec uważa, że ostatnie porażki Rosji nie wpłynęły na stanowisko Władimira Putina.

Czytaj więcej

Olaf Scholz: Niemiecka broń była decydująca w ostatnich sukcesach Ukrainy
09:51
15.09.2022

Niemiecki minister gospodarki: Ukraina potrzebuje 350 mld euro na odbudowę

Robert Habeck, minister gospodarki Niemiec oświadczył, że według szacunków Kijowa Ukraina potrzebuje 350 mld euro na odbudowę po wojnie. Habeck spotyka się w Brandenburgii z ministrami odpowiedzialnymi za handel w krajach G7. W spotkaniu uczestniczy też ukraińska minister handlu, Julia Swirydenko.

09:46
15.09.2022

Ursula von der Leyen przebywa z wizytą w Kijowie

To trzecia wizyta szefowej Komisji Europejskiej w stolicy Ukrainy od wybuchu wojny.

09:45
15.09.2022

Fogiel: Prowadziliśmy konsultacje ws. misji NATO na Ukrainie

Rzecznik PiS był pytany przez Jacka Nizinkiewicza o propozycję wysłania "misji stabilizacyjnej NATO" na Ukrainę, który podczas wizyty w Kijowie przedstawił 15 marca Jarosław Kaczyński. Propozycja nie spotkała się z pozytywną oceną w Sojuszu, zdystansował się też od niej prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Tymczasem Fogiel mówił wiosną, że coraz więcej krajów z otwartością patrzy na koncepcję wysłania pokojowej misji NATO na Ukrainę (w rozmowie z Radiem Wnet), mówił też, że Polska będzie prowadzić w tej sprawie konsultacje polityczne. Rzecznik PiS został spytany jaki był przebieg tych konsultacji. - Jak wyglądały konsultacje? Pozwoli pan, że te szczegóły pozostaną w annałach dyplomacji - odparł. Dopytywany czy takie konsultacje w ogóle miały miejsce odparł, że "oczywiście były".

Czytaj więcej

Rzecznik PiS pytany o misję NATO na Ukrainie. "W marcu miało to sens"
09:21
15.09.2022

Ukraińskie zboże ma trudności z pokonaniem polskiej granicy

Kijów oczekuje od Warszawy pomocy w eksporcie zboża koleją.

Czytaj więcej

Ukraińskie zboże przez Polskę eksportowane jest kroplówką
09:03
15.09.2022

Kolaboracyjne władze obwodu chersońskiego informują o próbie ukraińskiego desantu

W czwartek w nocy Rosja rozbiła ukraiński desant, który próbował wylądować w obwodzie chersońskim - poinformował zastępca szefa kolaboracyjnych władz obwodu chersońskiego, Kirył Stremousow. Stremousow napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że w czasie próby desantu, przeprowadzonego z użyciem pięciu łodzi motorowych, zginęło 120 ukraińskich żołnierzy piechoty morskiej.

08:58
15.09.2022

W nocy Rosjanie pięciokrotnie ostrzelali rejon nikopolski

O ostrzale rejonu nikopolskiego informuje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko. "Nie ma ofiar. W rejonie Margańca uszkodzono linię wysokiego napięcia. Ponad 700 rodzin pozbawionych jest prądu" - napisał Rezniczenko. Rejon nikopolski miał zostać zaatakowany z użyciem wyrzutni rakiet Grad i dronów-kamikadze. 

08:56
15.09.2022

Straż Graniczna: Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 6,286 mln osób

W ciągu ostatniej doby do Polski z Ukrainy wjechało 23,7 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 23,3 tys. osób, a od 24 lutego - 4,512 mln osób.

08:50
15.09.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 53 850 żołnierzy, 2 193 czołgi, 4 682 transportery opancerzone, 1 295 zestawów artyleryjskich, 311 wyrzutni rakiet, 167 zestawów przeciwlotniczych, 250 samolotów, 215 śmigłowców, 908 bezzałogowych statków powietrznych, 235 pociski manewrujące, 15 jednostek nawodnych, 3 522 pojazdy (w tym cysterny), 120 jednostek sprzętu specjalnego. 

08:16
15.09.2022

Sztab Generalny: Ukraińska obrona powietrzna zniszczyła 4 rosyjskie samoloty

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że trzy rosyjskie samoloty Su-25 i jeden Su-24 zostały zestrzelone podczas operacji nad terytorium Ukrainy. Sztab Generalny poinformował również, że główną taktyką sił rosyjskich pozostaje atakowanie osiedli cywilnych, z których 30 zostało ostrzelanych za pomocą artylerii, rakiet lub kombinacji obu tych metod. 

08:15
15.09.2022

Otrzymał grzywnę, grozi mu areszt. Deputowany nadal wzywa do odwołania Putina

Deputowany z Petersburga ma świadomość swoich słów, ale tłumaczy, że robi to dla swoich dzieci.

Czytaj więcej

Rosyjski deputowany nadal wzywa do odwołania Putina. Dostał grzywnę, grozi mu więzienie
07:48
15.09.2022

Współpracowali z Rosjanami. Teraz uciekają z Ukrainy

Ukraińcy, którzy zdecydowali się na kolaborowanie z okupantem, przypominają, że "Rosjanie mieli tam być na zawsze", a uciekli w kilka dni po rozpoczęciu ukraińskiej ofensywy.

Czytaj więcej

Sojusznikom Kremla mówiono, że "Rosja jest tu na zawsze". Teraz uciekają z Ukrainy
07:28
15.09.2022

Brytyjski resort obrony: Część rosyjskich jednostek uciekała z obwodu charkowskiego w panice

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii w swoim najnowszym raporcie z ukraińskich frontów pisze, że rosyjskie siły wycofywały się z obwodu charkowskiego "w różny sposób". "Niektóre wycofały się we względnie uporządkowany i kontrolowany sposób, inne uciekały w panice" - czytamy. Na chaotyczny odwrót ma wskazywać - zdaniem brytyjskiego resortu obrony - porzucenie przez Rosjan dużej ilości wartościowego sprzętu wojskowego.

07:08
15.09.2022

Gubernator obwodu ługańskiego: Protest rodzin zmobilizowanych do armii w Ługańsku

Serhij Haidai, gubernator obwodu ługańskiego pisze, że pod jednostką wojskową w Ługańsku doszło do protestu rodzin osób wcielonych do milicji separatystów. Protest był związany z tym, że bojownicy separatystycznej, samozwańczej republiki, którzy uciekli z obwodu charkowskiego, mają być teraz przerzuceni na front do obwodu donieckiego.

06:48
15.09.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy: Rosjanom na froncie brakuje amunicji artyleryjskiej

"Przez przerwanie łańcuchów wsparcia logistycznego przez ukraińską armię, jednostki sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej realizujące zadania wzdłuż linii frontu mają problemy z brakiem określonych rodzajów amunicji dla wojsk rakietowych i artylerii" - czytamy w raporcie Sztabu Generalnego armii Ukrainy. 

Czytaj więcej

Armia Ukrainy: Rosja przerzuca resztki sił z obwodu charkowskiego na inne fronty
06:32
15.09.2022

Putin spotka się wczesnym popołudniem z Xi Jinpingiem

Do spotkania prezydenta Rosji, Władimira Putina i przywódcy Chin, Xi Jinpinga, dojdzie w Samarkandzie, w Uzbekistanie, gdzie obaj przywódcy biorą udział w spotkani członków Szanghajskiej Organizacji Współpracy. Putin i Xi mają też wziąć udział w trójstronnym spotkaniu z prezydentem Mongolii. Putin ma w Samarkandzie spotkać się też z przywódcami Iranu, Kirgistanu, Pakistanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu, Azerbejdżanu, Indii i Turcji.

Czytaj więcej

Putin jest w Uzbekistanie. Spotka się z przywódcą Chin
06:15
15.09.2022

Ukraińcy ufają tylko dwóm narodom: Amerykanom i Brytyjczykom

Jak ujawnił we wtorek „New York Times”, ukraińskie dowództwo kilka miesięcy temu podzieliło się z przedstawicielami obu państw najbardziej tajnymi planami Wołodymyra Zełenskiego.

Czytaj więcej

To Ameryka stała za ofensywą w Ukrainie
06:06
15.09.2022

Think tank z USA: Szojgu może zostać kozłem ofiarnym po porażce w obwodzie charkowskim

Think tank odnotowuje, że miniblogerzy chwalą sukcesy osiągane przez Jewgienija Prigożyna na Ukrainie, a "niektórzy twierdzą, że mógłby on zastąpić rosyjskiego ministra obrony, Siergieja Szojgu, którego miniblogerzy i przedstawiciele Kremla obwiniają o rosyjską porażkę w obwodzie charkowskim".

05:26
15.09.2022

Dowództwo Operacyjne "Południe": Rosjanie stracili 11 czołgów w ciągu doby

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na froncie południowym informuje, że ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 13 uderzeń na rosyjskie cele w ciągu doby, a artyleria i wojska rakietowe zrealizowały 285 misji ogniowych. Ukraińcy ostrzelali m.in. składy amunicji niszcząc dwa - w rejonach chersońskim i mikołajowskim. Dowództwo podkreśla, że Most Kachowski i przeprawa w Dariwce są pod "ścisłą kontrolą ogniową" sił ukraińskich i "najeźdźcy nie mogą z nich korzystać". W ciągu doby Rosjanie mieli stracić na południu 33 żołnierzy, 11 czołgów, 5 haubic Msta-B, 13 pojazdów opancerzonych.

05:24
15.09.2022

Zełenski: Rosjanie w obwodzie charkowskim zamienili świątynie w toalety

- Rosyjska armia była w obwodzie charkowskim przez pięć miesięcy. I, w tym czasie, okupanci nawet nie spróbowali zrobić czegoś dla ludzi. Tylko niszczyli, krzywdzili i zabierali. Zostawili za sobą zniszczone wsie, w niektórych nie ma nawet jednego nieuszkodzonego domu. Okupanci zamienili szkoły w śmietniki, a świątynie, dosłownie, zmienili w toalety - mówił w nocnym wystąpieniu prezydent Ukrainy.

Czytaj więcej

Zełenski do Rosjan: Uciekliście z pola bitwy, wasze wnuki będą się wstydzić
05:21
15.09.2022

Okręty z Rosji i Chin rozpoczęły wspólne patrole na Pacyfiku

Resort obrony Rosji informuje, że załogi okrętów Rosji i Chin biorą udział "we wspólnych manewrach taktycznych i ćwiczeniach z użyciem artylerii i śmigłowców". "Zadanie patroli obejmuje wzmocnienie współpracy między marynarkami Rosji i Chin, utrzymanie pokoju i stabilności w rejonie Azji i Pacyfiku, monitorowanie wybrzeża i zabezpieczanie rosyjskiej i chińskiej wyłącznej strefy ekonomicznej" - głosi komunikat resortu obrony Rosji.

04:37
15.09.2022

Samochód wiozący Wołodymyra Zełenskiego zderzył się z prywatnym pojazdem

„Prezydent został zbadany przez lekarza, nie stwierdzono poważnych obrażeń” – podkreślił rzecznik Zełenskiego,  Serhij Nikiforow, zapowiadając, że „funkcjonariusze organów ścigania ustalają wszelkie okoliczności wypadku”.

Czytaj więcej

Zełenski miał wypadek samochodowy w Kijowie. „Nie stwierdzono poważnych obrażeń”
04:30
15.09.2022

Zełenski: Tylko ukraińska niewola gwarantuje rosyjskim żołnierzom życie

- Wydarzenia pokazują, że jedyną ucieczką dla rosyjskich żołnierzy jest poddanie się ukraińskiej armii. To jedyna opcja, która gwarantuje gwarantuje im życie i traktowanie w zgodzie ze wszystkimi konwencjami. Każdy rosyjski żołnierz powinien już rozumieć, że tylko w ukraińskiej niewoli nikt nie użyje go w charakterze mięsa armatniego w wojnie, która w sposób oczywisty jest przegrywana przez Rosję - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

04:27
15.09.2022

Ukraina chce wznowić połączenia kolejowe między Charkowem a wyzwolonym Izium

Minister infrastruktury Ukrainy, Ołeksandr Kubrakow, pisze o tych planach na swoim profilu na Facebooku. "Pracujemy nad zwiększeniem liczby jeżdżących pociągów, a także obsługiwanych tras. W szczególności, nasze najbliższe plany, obejmują wznowienie połączenia kolejowego między Charkowem a Izium" - napisał Kubrakow. Minister dodał, że najważniejsze prace dotyczą oczyszczenia dróg i budowy tymczasowych przepraw w pobliżu zniszczonych mostów. Prace mogą zostać rozpoczęte dopiero po rozminowaniu wyzwolonych terenów. 

04:21
15.09.2022

W czwartek z ukraińskich portów wypłynie dziewięć statków ze zbożem i żywnością

Wspólne Centrum Koordynujące (JCC), instytucja nadzorująca realizację tzw. porozumienia zbożowego, zawartego między Ukrainą, Rosją, Turcją i ONZ, poinformowała, że 15 września z ukraińskich portów wypłynie dziewięć statków z żywnością i produktami rolnymi. Statki popłyną do Hiszpanii, Belgii, Turcji, Holandii, Tunezji, Rumunii i Włoch. Łącznie, od 22 lipca, gdy zawarto porozumienie, z Ukrainy wypłynęło 161 statków na pokładzie których znajdowało się 3 060 110 ton żywności.