00:06
17.09.2022

Koniec piątkowej relacji

Na kolejne doniesienia z Ukrainy zapraszamy w sobotę od wczesnego poranka.

00:01
17.09.2022

Zełenski: W Kupiańsku Rosjanie przetrzymywali w niewoli siedmiu obywateli Sri Lanki

Rosjanie w Kupiańsku od marca przetrzymywali w piwnicy siedmiu obywateli Sri Lanki - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w orędziu wygłoszonym w piątkowy wieczór. - Znaleziono pomieszczenia, w których przetrzymywano ludzi – nawet cudzoziemców. W szczególności siedmiu obywateli Sri Lanki, studentów miejscowej szkoły medycznej. Dopiero teraz, po wyzwoleniu obwodu charkowskiego, ci ludzie zostali uratowani, mają zapewnioną odpowiednią opiekę medyczną – powiedział prezydent.

Zełenski potwierdził też, że podczas działań śledczych w obwodzie charkowskim natrafiono na sale tortur, zorganizowane przez najeźdźców. Obecnie trwa ekshumacja ciał w miejscu masowego pochówku w pobliżu Izium. Do tej pory potwierdzono tam 440 grobów, ale nie wiadomo jeszcze, ile pochowano w tym miejscu osób. - Rosja powtórzyła w Izium to, co zrobiła w Buczy - zauważył Zełenski.

23:51
16.09.2022

Obwód lwowski będzie mógł przyjąć kolejnych 100 tys. migrantów na okres zimowy

Obwód lwowski spodziewa się kolejnych 100 tys. przesiedleńców, którzy z powodu wojny nie mogą spędzić zimy w swoich domach - stwierdził przewodniczący Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Maksym Kozicki. „Dlatego będziemy wdzięczni Rzeczypospolitej Polskiej za pomoc w zakładaniu schronisk w obwodzie lwowskim. Jest zapotrzebowanie na ciepłe rzeczy, koce, produkty do długoterminowego przechowywania, generatory diesla i grzejniki elektryczne” - napisał po spotkaniu w lubelskim wojewodą Lechem Sprawką.

23:41
16.09.2022

Ambasador Izraela: Celowe zabijanie cywilów w Izium nie może być usprawiedliwione

Celowe zabijanie cywilów na niedawno wyzwolonym obszarze w pobliżu Izium nie może być usprawiedliwione i musi zostać zbadane - napisał na Twitterze ambasador Izraela w Kijowie Michael Brodsky. „Jestem głęboko poruszony okropnymi zdjęciami masowych grobów” - podkreślił.

23:32
16.09.2022

Kolaborant z Chersonia zapewnia, że Rosjanie w pełni kontrolują obwód

Obwód chersoński jest pod całkowitą kontrolą „sił sojuszniczych”, czyli najeźdźców z Rosji - powiedział kolaborujący z państwem Putina Kirył Stremousow, wiceszef regionalnej administracji wojskowo-cywilnej, w nagraniu, opublikowanym na Telegramie. Używając rosyjskiej nowomowy, według której obrońcy Ukrainy to „naziści”, przekonywał, że „wszelkie oświadczenia” Kijowa o odbiciu miejscowości w obwodzie „nie odpowiadają rzeczywistości”.

23:18
16.09.2022

Ukraiński minister powiedział, jak zagwarantować bezpieczeństwo atomowe w Europie

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba podkreślił w rozmowie z dyrektorem generalnym MAEA Rafaelem Grossim, że jedynym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego w Europie jest przywrócenie zaporoskiej elektrowni jądrowej pod kontrolę Ukrainy. „Będziemy kontynuować konstruktywną współpracę z MAEA, aby osiągnąć ten cel” - zapowiedział na Twitterze szef ukraińskiej dyplomacji.

22:59
16.09.2022

Kreml oburzony propozycją Zełenskiego

W wywiadzie dla agencji Reuters Zełenski powiedział, że w obliczu globalnego niedoboru nawozów sztucznych i wciąż bardzo poważnego zagrożenia głodem dużej części świata, zaproponuje, że Ukraina odblokuje największy na świecie i przechodzący przez jej terytorium rosyjski rurociąg Togliatti-Odessa.

Czytaj więcej

Zełenski: Uwolnienie jeńców za wznowienie eksportu amoniaku. Kreml oburzony
22:27
16.09.2022

Pentagon: Ukraina otrzyma pierwsze dwa systemy obrony powietrznej NASAMS w ciągu 2 miesięcy

- Te systemy obrony powietrznej pomogą Ukrainie chronić się przed zagrożeniami z powietrza – w szczególności przed samolotami, dronami i pociskami manewrującymi – powiedział sekretarz prasowy Pentagonu, generał Patrick Ryder.

NASAMS to systemy rakiet ziemia-powietrze zdolne do wykrywania i uderzania w cele na odległość do 180 kilometrów.

22:07
16.09.2022

Prokuratura obwodu charkowskiego po oględzinach grobów w Izium

Prokurator Ołeksandr Filczakow przekazał, że w ciągu dnia odnalezionych zostało 445 grobów cywilów oraz grób zbiorowy, w którym pochowano ukraińskich żołnierzy.

21:31
16.09.2022

Meksyk zaproponuje "pięcioletni rozejm między wszystkimi narodami"

Propozycja ma na celu doprowadzenie do rozmów pokojowych między Rosją a Ukrainą.

Czytaj więcej

Meksyk chce pięcioletniego rozejmu na świecie. Również między Rosją a Ukrainą
21:10
16.09.2022

Rosja nie dostała zaproszenia na pogrzeb Elżbiety II. "Niemoralne"

Taką opinię wyraziła w oficjalnym komunikacie rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Czytaj więcej

Zacharowa o braku zaproszenia na pogrzeb Elżbiety II: Niemoralne
20:45
16.09.2022

Belgia przekaże Ukrainie wielkokalibrowe karabiny maszynowe i amunicję

W ramach nowego pakietu pomocowego dla Ukrainy rząd belgijski przekaże im wielkokalibrowe karabiny maszynowe i amunicję o wartości 12 mln euro - poinformowała w rozmowie z gazetą „L'Écho" belgijska minister obrony Ludivine Dedonder.

Minister podkreśliła, że Belgia przekazała dotąd Ukrainie sprzęt o wartości 45 mln euro, a na początku 2023 roku przekaże do Kijowa karetki pogotowia i pojazdy ewakuacji medycznej.

20:26
16.09.2022

Zełenski przemówi na 77. sesji Zgromadzenia ogólnego ONZ

M.in. Rosja, Białoruś i Syria probowały zablokowac to wystąpienie.

Czytaj więcej

Siedem państw chciało zablokować wystąpienie Zełenskiego w ONZ
20:06
16.09.2022

Rosjanie ostrzelali ciężką artylerią Zełenodolśk w obwodzie dniepropietrowskim, są ofiary

Szef administracji obwodu dniepropietrowskiego Wałentyn Rezniczenko poinfomował na Telegramie, że w wyniku ostrzału zginęły dwie osoby a jedna została ranna.

19:41
16.09.2022

Do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej dotarły części zamienne i olej napędowy

Do elektrowni atomowej w Zaporożu dostarczono pilnie potrzebne części zamienne i olej napędowy.

Ukraiński Energoatom potwierdził, że części dotarły do okupowanego przez Rosję obiektu w piątek.

Części zostaną użyte do naprawy uszkodzonych linii i bloków energetycznych.

19:24
16.09.2022

Putin o "powściągliwych" działaniach Rosji

Przemawiając na konferencji prasowej na zakończenie szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Uzbekistanie, Putin powiedział, że głównym celem nadal jest „wyzwolenie całego terytorium Donbasu” i że Rosja „się nie spieszy”.

Czytaj więcej

Putin: Rosja reaguje powściągliwie na ukraińskie ataki. Na razie
19:20
16.09.2022

Polscy obywatele mają od teraz prawo przebywać na Ukrainie przez 18 miesięcy

W piątek weszła w życie Ustawa „O ustanowieniu dodatkowych gwarancji prawnych i socjalnych dla obywateli RP przebywających na terytorium Ukrainy". Obywatele RP, ich małżonkowie i dzieci (niezależnie od obywatelstwa), którzy wjechali na Ukrainę z terytorium RP na pobyt czasowy, a także ich dzieci urodzone na terytorium Ukrainy mają prawo pobytu na terytorium Ukrainy przez 18 miesięcy. Mają też prawo do przedłużenia legalnego pobytu na Ukrainie, jeśli posiadają odpowiednie dokumenty (poświadczenie przyjęcia na uczelnię, przeniesienie na kolejny rok akademicki, zawarcie umowy o pracę itp.).

18:54
16.09.2022

Ukraińska armia i partyzanci wymierzają ciosy Rosji

Ze względów bezpieczeństwa ukraińskie władze nigdy nie przyznają się do partyzanckich i dywersyjnych ataków na okupowanych terenach.

Czytaj więcej

Rosjanie ostrzeliwują miasta, Ukraińcy zabijają kolaborantów
18:42
16.09.2022

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainie zginęło 39 dziennikarzy

„Rosja odebrała życie 39 dziennikarzom od początku inwazji na pełną skalę, według Narodowego Związku Dziennikarzy. W ciągu ośmiu lat wojny (od aneksji Krymu i wybuchu konfliktu w Donbasie - red.) straciliśmy jeszcze więcej..." - napisał na Telegramie Ołeksandr Tkaczenko, ukraiński minister kultury i polityki informacyjnej.

„Być dziennikarzem dzisiaj to być gotowym oddać swoje życie, aby nieść prawdę całemu światu. Jestem wam nieskończenie wdzięczny, podobnie jak cały nasz kraj" - dodał Tkaczenko.

18:17
16.09.2022

W masowym grobie w Iziumie są także ciała żołnierzy

W zbiorowej mogile odnaleziono co najmniej kilkanaście ciał ukraińskich żołnierzy. Mieli związane ręce, ciała nosiły ślady tortur.

17:52
16.09.2022

Katastrofa ekologiczna w Krzywym Rogu?

Zniszczenie infrastruktury hydrotechnicznej w Krzywym Rogu może doprowadzić do katastrofy ekologicznej - ostrzegł w piątek Rusłan Striłeć, minister ochrony środowiska i zasobów naturalnych Ukrainy.

- Atak rakietowy na struktury ochronne zbiornika karaczuniowskiego doprowadził ma także konsekwencje ekologiczne. Do rzeki dostała się duża ilość ścieków z szamb okolicznych gospodarstw domowych. Przede wszystkim jest to katastrofa spowodowana przez człowieka, która ma poważne konsekwencje dla środowiska i ludzi. O tym, czy jest to ekobójstwo, zadecydują organy śledztwa przygotowawczego - powiedział Striłeć. Minister zapowiedział, że gdy tylko poziom wody na rzece Inhułeć się ustabilizuje, pracownicy laboratoriów przystąpią do badań próbek wody.

17:31
16.09.2022

Potężna eksplozja w okupowanym Melitopolu

W Melitopolu, który jest okupowany przez wojska rosyjskie, dziś w pobliżu lotniska doszło do potężnej eksplozji - poinformował Iwan Fedorow, mer miasta. Nie podał szczegółów, dotyczących zdarzenia.

17:02
16.09.2022

Pierwsi Polacy ukończyli staż w fabryce produkującej bayraktary

Pogratulował im dyrektor generalny firmy, Haluk Bayraktar.

Czytaj więcej

Polacy ukończyli staż w fabryce bayraktarów
16:41
16.09.2022

ONZ wysyła misję do Iziumu

Rzeczniczka Biura Praw Człowieka ONZ Liz Throssell powiedziała podczas konferencji prasowej, że komisarze Biura Praw Człowieka chcą na miejscu zbadać kolejne masowe groby, które odkryto po wyzwoleniu Iziumu.

Czytaj więcej

ONZ chce wysłać misję do Iziumu. "Więcej ofiar niż w Buczy"
16:14
16.09.2022

Rafineria Rosnieftu zapowiada przerwy w dostawach ropy rurociągiem Przyjaźń

Rafineria PCK Schwedt, należąca częściowo do rosyjskiej państwowej spółki Rosneft, ostrzegła przed „możliwymi krótkoterminowymi ograniczeniami dostaw ropy naftowej rurociągiem Przyjaźń".

„Przygotowujemy się do ewentualnych krótkoterminowych ograniczeń dostaw ropy przez Przyjaźń" - poinformowała spółka w komunikacie. Podano jednocześnie, że dziś część dostaw ropy przechodzi przez port w Rostocku.

Rosnieft poprzez swoje niemieckie spółki zależne posiada 54,17 proc. akcji tej rafinerii. Wcześniej w piątek niemieckie Ministerstwo Gospodarki poinformowało, że niemiecki rząd przejmuje kontrolę nad spółkami zależnymi Rosnieft Deutschland. Ma to zabezpieczyć pracę trzech niemieckich rafinerii ropy naftowej w razie braku dostaw surowca z Rosji w 2023 roku.

15:41
16.09.2022

Putin: Rosja zrobi wszystko, aby jak najszybciej zakończyć konflikt w Ukrainie

Putin stwierdził, że "Rosja zrobi wszystko, aby jak najszybciej zakończyć konflikt w Ukrainie", ale, oświadczył rosyjski przywódca, to strona przeciwna "ogłosiła rezygnację z procesu negocjacyjnego".

Czytaj więcej

Putin przekonuje Modiego: Kijów odmawia negocjacji
15:33
16.09.2022

Izium. Ciała w masowych grobach ze sznurami na szyjach

W jednym z masowych grobów odkrytych w Iziumie, w którym pochowano ok. 200 osób, znaleziono wiele ciał ze sznurami na szyjach i ze związanymi rękami.

14:43
16.09.2022

Dwa bataliony ochotników z Baszkirii walczą na Ukrainie

Radij Chabirow, prezydent Baszkirii, autonomicznej republiki wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej poinformował, że dwa bataliony ochotników z jego republiki walczą już na froncie na Ukrainie.

14:34
16.09.2022

Zełenski rozmawiał z prezydentem Finlandii o współpracy w zakresie obronności

Prezydent Ukrainy przedstawił prezydentowi Finlandii obecną sytuację na ukraińskich frontach i wyraził wdzięczność za pomoc przekazaną dotychczas Ukrainie przez Finlandię.

14:25
16.09.2022

Przedstawiciel agencji ONZ: To co było falą głodu zmienia się w tsunami głodu

Na forum RB ONZ David Beasley, stojący na czele Światowego Programu Żywnościowego ONZ mówił, że "niezwykle niepokojący" jest fakt, iż 50 mln tych osób, w 45 krajach, cierpi z powodu ostrego niedożywienia i "puka do drzwi głodu".

Czytaj więcej

ONZ: 70 mln ludzi zagrożonych głodem przez Rosję
14:18
16.09.2022

W wyzwolonym obwodzie charkowskim odkryto dziesięć izb tortur

Takie informacje przekazuje komendant ukraińskiej policji, Ihor Kłymenko. - Na wyzwolonych terenach obwodu charkowskiego odkryto jak dotąd dziesięć izb tortur. Sześć z nich było w mieście Izium, w miejscach rozmieszczenia rosyjskich wojsk, gdzie stacjonowali żołnierze Gwardii Narodowej, pracownicy FSB, przedstawiciele rosyjskiej policji i inni funkcjonariusze - mówił Kłymenko. - Wiemy, że ludzie byli tam torturowani, mamy informacje o ludziach, którzy tam zmarli - dodał.

13:38
16.09.2022

W Berdiańsku zamordowano małżeństwo kolaborantów

Z wpisu kolaboracyjnej administracji miasta na Telegramie wynika, że zamordowani to Ołeh Bojko i jego żona Lyudmiła Bojko. Ołeh Bojko to zastępca kolaboracyjnej administracji wojskowo-cywilnej Berdiańska ds. budownictwa mieszkalnego i usług komunalnych. Jego żona, Lyudmiła Bojko, stała na czele lokalnej komisji wyborczej.

Czytaj więcej

Berdiańsk: Zamordowano przedstawiciela kolaboracyjnych władz i jego żonę
13:23
16.09.2022

Większość ciał w masowym grobie w Izium to cywile

W masowym grobie, który odkryto w wyzwolonym przed kilkoma dniami Izium, znajdują się głównie ciała cywilów - poinformowała ukraińska policja. - Choć mamy informacje, że są tam też żołnierze, nie udało nam się jeszcze odnaleźć ani jednego - zaznaczył szef lokalnej policji, Ihor Kłymenko.

Czytaj więcej

W masowym grobie w Izium pochowano głównie cywilów
13:07
16.09.2022

Pelosi: Rosja musi być pociągnięta do odpowiedzialności za wojnę na Ukrainie

Spikerka Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi oświadczyła, że Ukraina musi wygrać wojnę z Rosją, a Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za konflikt. Pelosi występowała na szczycie G-7 w Berlinie.

13:02
16.09.2022

Putin wzywa to uwolnienia rosyjskich nawozów

Chce je przekazać za darmo krajom rozwijającym się.

Czytaj więcej

Władimir Putin chce wielkiego wydarzenia sportowego. Namawia partnerów Rosji
13:01
16.09.2022

Putinowi marzą się wielkie wydarzenia sportowe. Szuka poparcia wśród partnerów Rosji

Członkowie Szanghajskiej Organizacji Współpracy mogliby zorganizować imprezy, które byłyby odpowiedzią na letnie i zimowe igrzyska olimpijskie.

Czytaj więcej

Władimir Putin chce wielkiego wydarzenia sportowego. Namawia partnerów Rosji
13:00
16.09.2022

Rosnieft grozi Niemcom za przejęcie ich firm

Rosyjski koncern chce zakręcić kurek z ropą już teraz.

Czytaj więcej

Rosnieft grozi odcięciem Niemiec od swojej ropy
12:46
16.09.2022

Prokurator generalny samozwańczej republiki z Donbasu i jego zastępczyni zginęli w eksplozji

Czytaj więcej

Donbas: Wybuch w Ługańsku. Zginął prokurator generalny separatystów
12:42
16.09.2022

Rosjanie ostrzelali Krzywy Róg w obwodzie dniepropietrowskim

Ołeksandr Wikuł, stojący na czele administracji wojskowej Krzywego Rogu, napisał w serwisie Telegram, że Rosjanie dokonali kolejnego ataku rakietowego na Krzywy Róg. "Pozostańcie w schronach. Nie nagrywajcie i nie umieszczajcie niczego w mediach społecznościowych" - napisał Wikuł.

12:28
16.09.2022

Interfax: Prokurator generalny tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej ranny w eksplozji

Jak podaje rosyjska agencja epicentrum eksplozji znajdowało się w pobliżu gabinetu prokuratora generalnego.

Czytaj więcej

Donbas: Wybuch w Ługańsku. Zginął prokurator generalny separatystów
12:26
16.09.2022

Xi Jinping wzywa do zapobiegania "kolorowym rewolucjom"

Przemawiając w Uzbekistanie na szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SCO), grupy bezpieczeństwa kierowanego przez Chiny i Rosję, Xi powiedział, że kraje członkowskie powinny wspierać wysiłki, które podjęły, aby chronić własne bezpieczeństwo i interesy rozwojowe.

Czytaj więcej

Xi Jinping wzywa Rosję i inne kraje do zapobiegania "kolorowym rewolucjom"
12:04
16.09.2022

Rosja: Atomowe okręty podwodne ćwiczą na oceanie oddzielającym Rosję od Alaski

Dwa rosyjskie okręty podwodne z napędem atomowym, Omsk i Nowosybirsk, wystrzeliły przeciwokrętowe pociski manewrujące z wód Morza Czukockiego (część Oceanu Arktycznego, położonego między Rosją a Alaską) i trafiły w pozorowane cele oddalone o ok. 400 km - informuje rosyjski resort obrony. Okręty biorą udział w ćwiczeniach pod kryptonimem Umka-2022.

11:54
16.09.2022

W obwodzie woroneskim władze wypłacają 100 tys. rubli ochotnikom wyjeżdżającym na Ukrainę

15 września przywódca Czeczenii, Ramzan Kadyrow zasugerował, że poszczególne podmioty Federacji Rosyjskiej powinny, nie czekając na wprowadzenie stanu wojennego i powszechną mobilizację, zaangażować się w "samomobilizację" i wyszkolić oraz wysłać po co najmniej tysiąc ochotników na Ukrainę.

Czytaj więcej

Władze obwodu w Rosji dopłacają ochotnikom, którzy pojadą walczyć na Ukrainę
11:51
16.09.2022

Eksport niemieckiej broni. Kanclerz Niemiec zapowiada możliwość przeglądu zasad

- Niektórzy mogą być zaskoczeni, ale niemiecki rząd jest gotowy to zrobić - zapowiedział Olaf Scholz.

Czytaj więcej

Olaf Scholz: Niemcy gotowi do przeglądu zasad eksportu wojskowego
11:38
16.09.2022

Rosja pozwana za niewystarczające wysiłki w walce z kryzysem klimatycznym

Powodowie podkreślają, że w ciągu ostatnich 50 lat temperatury na całym świecie wzrosły o ok. 1°C, tymczasem w Rosji o 2,5°C, a według prognoz może być jeszcze gorzej.

Czytaj więcej

Rosja pozwana za walkę z kryzysem klimatycznym. Pierwsza taka sprawa w historii
11:32
16.09.2022

Separatyści: Wybuch w budynku prokuratury generalnej w Ługańsku

Andrej Maroczko, przedstawiciel milicji ludowej samozwańczej, separatystycznej, Ługańskiej Republiki Ludowej poinformował, że w budynku Prokuratury Generalnej samozwańczej republiki w Ługańsku doszło do eksplozji. - Według wstępnych danych są ofiary - powiedział w rozmowie z Interfaksem Maroczko.

11:27
16.09.2022

Najważniejszy niemiecki generał twierdzi, że Putin wciąż jest w stanie otworzyć drugi front

Według inspektora generalnego Bundeswehry obwód kaliningradzki, Morze Bałtyckie i fińska granica to miejsca, w których Rosja mogłaby rozpocząć atak.

Czytaj więcej

Generał z USA krytykuje generała z Niemiec. "Polska i Litwa zdusiłyby Kaliningrad"
11:07
16.09.2022

Izwiestia: H&M zaopatruje sklepy w Rosji w nowa kolekcje

Szwedzka sieć odzieżowa podobno przywozi ubrania z Kazachstanu.

Czytaj więcej

H&M wraca do Rosji? Szwedzka sieć zaopatruje swoje sklepy w nową kolekcję
10:53
16.09.2022

Nad obwodem chersońskim zestrzelono samolot szturmowy Su-25

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informuje o zniszczeniu rosyjskiego samolotu szturmowego Su-25 nad obwodem chersońskim. Do zestrzelenia rosyjskiego samolotu miało dojść o 8:30 rano.

10:28
16.09.2022

Od 24 lutego 384 dzieci zginęło w wyniku działań wojennych na Ukrainie

Informacje takie przekazała ukraińska prokuratura generalna. Z przekazanych przez nią informacji wynika też, że 753 dzieci na Ukrainie zostało rannych. 15 września dwóch chłopców, 12- i 13-letni zostało rannych w wyniku ostrzału obwodu charkowskiego. 14 września 15-letnia dziewczyna została ranna w wyniku ostrzału Kupiańska. Na Ukrainie, w wyniku rosyjskiego ostrzału, uszkodzonych zostało łącznie 2,5 tys. placówek edukacyjnych. 289 z nich zostało kompletnie zniszczonych.

10:24
16.09.2022

RIA Novosti: Eksplozja w centrum Chersonia

Rosyjska agencja RIA Novosti opublikowała nagranie z Chersonia, gdzie co najmniej pięć rakiet miało spaść w rejonie jednego z budynków administracji. Eksplozję w Chersoniu potwierdzają też dziennikarze ukraińskiego nadawcy publicznego.

10:18
16.09.2022

Raport USA: Wojsko Chin ma podobną słabość jak armia rosyjska

Amerykańscy analitycy uważają, że słabością chińskiej armii jest brak wszechstronnego wyszkolenia dowódców. Podobne braki wśród kierownictwa rosyjskiej armii są dostrzegane podczas inwazji na Ukrainę.

Czytaj więcej

Amerykanie dostrzegają potencjalną wspólną słabość wojsk Chin i Rosji
10:17
16.09.2022

Belgijski rząd zatwierdził przekazanie nowego pakietu wojskowego Ukrainie

O przekazaniu Ukrainie pakietu wojskowego wartego 12 mln euro, w skład którego wejdą ciężkie karabiny maszynowe i amunicja, poinformowała minister obrony Belgii, Ludivine Dedoner, w rozmowie z dziennikiem "L'Echo". 

10:05
16.09.2022

Straż Graniczna: Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 6,311 mln osób

W ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 24,9 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainy wjechało 22,6 tys. osób, a od 24 lutego - ponad 4,534 mln osób.

09:41
16.09.2022

Wicepremier Błaszczak otrzymał oznaki rozpoznawcze rosyjskich żołnierzy zdobyte w czasie walk

Taki prezent przekazali polskiemu wicepremierowi żołnierze z Ukrainy.

09:37
16.09.2022

Sekretarz generalny NATO: Kontrofensywa Ukrainy to nie początek końca wojny

- Jest oczywiście ogromnie pokrzepiające widzieć jak siły zbrojne Ukrainy były w stanie odbić swoje terytorium i jednocześnie uderzyć na rosyjskie linie - mówił Jens Stoltenberg w rozmowie z BBC Radio. - Jednocześnie musimy zrozumieć, że to nie jest początek końca wojny, musimy być gotowi na długie zmagania - dodał.

09:16
16.09.2022

W nocy Rosjanie ostrzelali rejony nikopolski i krzyworoski

Gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko, na swoim kanale w serwisie Telegram napisał, że w nocy Rosjanie, przy użyciu wyrzutni rakiet Grad i ciężkiej artylerii, sześciokrotnie ostrzelali rejony nikopolski i krzyworoski. Rosjanie mieli wystrzelić ponad 40 pocisków w kierunku Nikopola. W ostrzale miasta ranna została 57-letnia kobieta, a 11 bloków mieszkalnych i domów zostało uszkodzonych. Uszkodzony został też budynek przedszkola, ośrodek pomocy społecznej, gazociąg i linia wysokiego napięcia. W mieście wybuchły cztery pożary.

09:10
16.09.2022

Przewodniczący Dumy: Dziś Polska istnieje jako państwo tylko dzięki naszemu państwu

Według Wiaczesława Wołodina wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy "rehabilituje faszyzm" i obraża pamięć Rosjan, którzy "oddali życie za wolność i niepodległość Polaków". W rzeczywistości ZSRR, po wojnie, uzależniła Polskę od siebie i narzuciła Polakom komunistyczne władze, a komunistyczne służby bezpieczeństwa zwalczały siły niepodległościowe.

Czytaj więcej

Rosja: Przewodniczący Dumy chce ukarania prezydenta Dudy
08:52
16.09.2022

Siły Powietrzne Ukrainy informują o strąceniu śmigłowca Ka-52

15 września ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła śmigłowiec Ka-52 i bezzałogowy statek powietrzny.

08:42
16.09.2022

Sztab Generalny Ukrainy: Rosjanie w przepełnionych ciężarówkach wywozili ciała żołnierzy

Rosjanie mają ukrywać informacje o liczbie ofiar wśród swoich żołnierzy.

Czytaj więcej

Ukraina: Rosjanie próbują ukryć masową śmierć żołnierzy
08:30
16.09.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 54 050 żołnierzy, 2 199 czołgów, 4 690 pojazdów opancerzonych, 1 302 zestawy artyleryjskie, 312 wyrzutni rakiet, 168 zestawów przeciwlotniczych, 250 samolotów, 216 śmigłowców, 908 bezzałogowych statków powietrznych, 233 pociski manewrujące, 15 jednostek nawodnych, 3 550 pojazdów (w tym cystern) i 121 jednostek sprzętu specjalnego. 

08:18
16.09.2022

Pięć osób zginęło, a sześć zostało rannych w ostrzale obwodu donieckiego

W wyniku ostrzału obwodu donieckiego, w ciągu ostatniej doby, pięć osób zginęło a sześć zostało rannych - poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu, Pawło Kyryłenko.

07:57
16.09.2022

Papież: Moralnie dopuszczalne jest przekazywanie broni Ukrainie

- Samoobrona jest nie tylko legalna, ale także jest wyrazem miłości do ojczyzny - uważa papież.

Czytaj więcej

Papież: Dostarczanie broni Ukrainie jest moralnie dopuszczalne
07:49
16.09.2022

W nocnym ostrzale Charkowa ranne zostały cztery osoby, w tym dwoje dzieci

Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego, poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram o ataku rakietowym na Charków, do którego doszło ok. 3:30 nad ranem czasu lokalnego. Rakiety spadły m.in. na dwupiętrowy budynek. Ranne zostały cztery osoby, w tym dwoje dzieci w wieku 5 i 17 lat.

07:38
16.09.2022

Minister obrony Niemiec zapowiada kolejne dostawy broni na Ukrainę

- Odważne i zakończone sukcesem prowadzenie działań przez ukraińskie siły zbrojne pokazało jak ważne jest szybkie dostarczanie dodatkowego sprzętu wojskowego Ukrainie - podkreśliła minister obrony Niemiec, Christine Lambrecht.

Czytaj więcej

Niemcy wyślą kolejne wyrzutnie rakiet na Ukrainę
07:33
16.09.2022

Putin odpowiadał na pytania Xi w sprawie Ukrainy

- Bardzo cenimy zrównoważone stanowisko naszych chińskich przyjaciół, jeśli chodzi o kryzys ukraiński - mówił prezydent Rosji.

Czytaj więcej

Putin: Xi miał pytania i wątpliwości dotyczące Ukrainy
07:22
16.09.2022

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii: Rosja szuka żołnierzy w więzieniach od lipca

W najnowszym raporcie z ukraińskich frontów resort obrony Wielkiej Brytanii pisze, że powiązana z Kremlem Grupa Wagnera (prywatna organizacja wojskowa) prowadzi rekrutację rosyjskich więźniów, którzy mają walczyć na Ukrainie, od lipca. "Więźniom oferuje się złagodzenie kar i zachęty finansowe" - czytamy.

06:53
16.09.2022

Mer Melitopola: Gęsty, czarny dym nad lotniskiem w bazie wojskowej wroga

Iwan Fedorow pisze na swoim kanale w serwisie Telegram o "kolejnej 'gorącej' nocy dla okupantów". "Podczas gdy okupanci informują o 100-procentowej skuteczności obrony przeciwlotniczej, gęsty, czarny dym unosi się nad lotniskiem w bazie wroga" - napisał mer Melitopola w piątek rano.

06:35
16.09.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy: 11 rosyjskich ataków rakietowych w ciągu doby

W ciągu ostatniej doby Rosjanie przeprowadzili 11 ataków rakietowych, 15 ataków powietrznych i 96 ataków z użyciem wyrzutni rakiet na cele na terytorium Ukrainy - poinformował Sztab Generalny ukraińskiej armii.

06:33
16.09.2022

Rzecznik władz obwodu odeskiego: Nad obwodem zestrzelono rosyjski pocisk Kalibr

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjski pocisk manewrujący Kalibr nad obwodem odeskim - napisał na swoim kanale w serwisie Telegram rzecznik władz obwodu odeskiego, Serhij Bratczuk. Pocisk miał zostać wystrzelony z rosyjskiego okrętu na Morzu Czarnym.

06:22
16.09.2022

Po ukraińskiej ofensywie w okolicach Charkowa front się stabilizuje

Na front docierają jakieś rosyjskie formacje, wspierając oddziały zdemoralizowane ucieczką. Eksperci i dziennikarze naliczyli już ponad 500 różnych pojazdów porzuconych przez wycofujących się Rosjan, w tym 101 czołgów różnego typu. Większość z nich jest sprawna i natychmiast została dołączona do oddziałów ukraińskich - pisze Andrzej Łomanowski.

Czytaj więcej

Front na Ukrainie się stabilizuje, Rosjanie porzucają plany referendów
06:10
16.09.2022

Współpraca z Rosją po inwazji na Ukrainę przyniosła Indiom korzyści gospodarcze

Dla Zachodu szokujący musi być widok spotkania w Samarkandzie Władimira Putina z premierem Indii Narendrą Modim. Co prawda jego kraj od lat należy do SCO, która skupia także Chiny, Pakistan, Uzbekistan, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan, jednak w przeciwieństwie do tych ostatnich wciąż szczyci się mianem „największej demokracji świata” i z tego tytułu powinien raczej wspierać walczących o wolność Ukraińców - pisze w "Rzeczpospolitej" Jędrzej Bielecki.

Czytaj więcej

Połowa ludzkości po stronie Rosji
05:52
16.09.2022

Think tank z USA: Przez wojnę na Ukrainie słabną wpływy Rosji w Azji Centralnej

"Wycofywanie (żołnierzy) z państw Azji Centralnej jest warte odnotowania, w kontekście starć granicznych między Kirgistanem a Tadżykistanem" - zauważa ISW nawiązując do incydentów granicznych, do których doszło między tymi krajami w ostatnich dniach. Think tank zauważa, że w tym samym czasie doszło do ostrzału terytorium Armenii przez Azerbejdżan.

Czytaj więcej

Think tank z USA: Rosja przerzuca na Ukrainę swoje siły z państw byłego ZSRR
05:36
16.09.2022

Były dowódca sił USA w Europie: Rosja może upaść

Zdaniem amerykańskiego generała, Rosja, "rozległe imperium obejmujące ponad 120 grup etnicznych, stoi na niestabilnym fundamencie", a jej upadek może z początkowo powolnego przekształcić się w gwałtowny i niekontrolowany. Hodges ocenił, że Zachód powinien się na taki scenariusz przygotować lepiej niż na rozpad ZSRR.

Czytaj więcej

Amerykański generał: Ukraina wygra wojnę, Rosja może się rozpaść
05:26
16.09.2022

Ambasador Rosji w USA: Waszyngton wie, że sankcje nie przyniosą założonych celów

- Upór Waszyngtonu, który nadal rozkręca spiralę sankcji, już nie zaskakuje. Władze USA nie chcą przyznać, że jednostronne, nielegalne kroki, nie są w stanie doprowadzić do osiągnięcia założonych przez nie celów. Przeciwnie - szkodzą one interesom USA, perspektywom odbudowy globalnej gospodarki - mówił Anatolij Antonow w odpowiedzi na pytania mediów o sankcje.

05:25
16.09.2022

440 ciała w masowym grobie odkrytym w wyzwolonym Izium

- Rosja wszędzie zostawia śmierć. I musi być za to pociągnięta do odpowiedzialności. Świat musi pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za tę wojnę. Zrobimy wszystko, by tak się stało - oświadczył prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w swoim wieczornym wystąpieniu.

Czytaj więcej

W wyzwolonym Izium odkryto masowy grób
05:05
16.09.2022

Dowództwo Operacyjne "Południe" informuje o ostrzale mostu i przepraw

Z najnowszego komunikatu ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe" wynika, że w ciągu doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło dziewięć uderzeń na pozycje Rosjan na froncie południowym, a wojska rakietowe i artyleria zrealizowały na tym odcinku frontu ponad 330 misji ogniowych. Celem ataków były m.in. składy amunicji w rejonie berysławskim, Most Kachowski i pięć przepraw pontonowych. Rosjanie stracili 71 żołnierzy i 27 jednostek broni i sprzętu, w tym 5 czołgów, 14 pojazdów opancerzonych, zestaw rakietowy Grad, moździerz samobieżny, zestaw przeciwlotniczy, dwie haubice Msta-B i dwa moździerze kalibru 120 mm.

04:52
16.09.2022

Kolejny pakiet pomocy wojskowej USA dla Ukrainy

Wartość najnowszego pakietu pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy wynosi 600 mln dolarów. Łącznie, od 24 lutego, Waszyngton przekazał Kijowowi pomoc wojskową o wartości 15,1 mld dolarów.

Czytaj więcej

Amunicja do HIMARS-ów w kolejnym pakiecie pomocy wojskowej USA dla Ukrainy
04:30
16.09.2022

Zełenski: Dostarczanie Ukrainie broni, amunicji i pieniędzy jest kluczowe dla pokoju w Europie

- Im większe wsparcie dostaniemy, tym szybciej ta wojna się skończy. Rozmawiałem o tym z przedstawicielami wiodących think tanków z Polski, Wielkiej Brytanii, Francji i USA, którzy przybyli do Kijowa. Prawdziwa ochrona wolności i wspólnych wartości wolnego świata jest możliwa obecnie tylko w wyniku ukraińskiego zwycięstwa na tej wojnie - powiedział ukraiński prezydent.

04:23
16.09.2022

Stały przedstawiciel Rosji w ONZ: Zachód utrudnia dostęp do żywności i nawozów z Rosji

Wasilij Nebenzia, stały przedstawiciel Rosji w ONZ, mówił w czasie posiedzenia RB ONZ, że sankcje, nałożone na Rosję przez Zachód, utrudniają wdrożenie tzw. porozumienia zbożowego zawartego 22 lipca w Stambule, w zakresie dostępu do żywności i nawozów z Rosji. - Wciąż są ogromne problemy z wdrożeniem tego dokumentu, ponieważ nasze dostawy są krępowane przez nielegalne, jednostronne sankcje. Twierdzenia UE i USA, że ich sankcje nie wpływają na eksport żywności i nawozów, nie oddają rzeczywistości - powiedział Nebenzia dodając, że sankcje "utrudniają transakcje bankowe", w tym transakcje banków obsługujących rosyjski sektor rolniczy.

04:18
16.09.2022

Gubernator obwodu w Rosji: Śmierć cywila w wyniku ukraińskiego ostrzału

Gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow, na swoim kanale w serwisie Telegram napisał, że w wyniku ostrzału miasta Wałujki na terenie obwodu, przez Siły Zbrojne Ukrainy, zginął jeden cywil. "Obrona przeciwlotnicza zadziałała, ale są zniszczenia. Podstacja elektryczna została uszkodzona, dostawy prądu do miasta zostały zakłócone. Osiem domów na ulicy Szkolnej i trzy samochody zapaliło się. Według wstępnych informacji, zginął jeden cywil" - napisał Gładkow.