Dyrektor generalny firmy Baykar, Haluk Bayraktar, poinformował, że stażyści z Polski, należącej do UE i NATO - jak podkreślił, ukończyli kursy w zakresie obsługi dronów, które znajdą się na wyposażeniu Wojska Polskiego.

"Nasza strategiczna współpraca z zaprzyjaźnioną Polską, która sprzedawała nam samoloty zamiast Francji, gdy ta nałożyła embargo w 1934 roku i wspierała nas swoimi inżynierami w zakładaniu fabryk i szkoleniu studentów, będzie jeszcze silniejsza" - napisał Bayraktar.

Tureckie drony bojowe po raz pierwszy zostały wykorzystane w regularnych działaniach wojennych podczas wojny ukraińsko-rosyjskiej i wykazały się bardzo wysoka skutecznością.

Stały się też cenionym przez Ukrainę darem od wspierających ją narodów. Powszechne zbiórki na zakup bayraktarów dla ukraińskiego wojska przeprowadzono m.in. na Litwie i w Polsce.

Baykar, producent dronów, przekazał je Ukrainie nieodpłatnie, umożliwiając tym samym wykorzystanie zebranych funduszy na pomoc humanitarna dla zaatakowanego przez Rosję kraju.