W ostatnich miesiącach organy samorządowe (m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu) zaczęły wymagać od podmiotów prowadzących działalność w zakresie tzw. reklamy zewnętrznej zapłaty 2 proc. podatku od nieruchomości liczonego od wartości tablicy. Chodzi o wykorzystywane przez nie tablice reklamowe, które stoją na gminnych gruntach. Lokalne władze twierdzą, że tablice te są budowlami w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Co więcej, ich praktyka nie jest jednolita. Część samorządów uznaje, że budowlami, które podlegają opodatkowaniu, są wszystkie wolno stojące tablice reklamowe, niezależnie od konstrukcji. Inne traktują w ten sposób tylko niektóre rodzaje tablic. Prowadzi to do rosnącej liczby sporów z firmami zajmującymi się działalnością reklamową. Jeden z nich trafił ostatnio na wokandę Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
14 października 2005 r. prezydent Warszawy wydał decyzję określającą spółce zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku od nieruchomości za 2001 r. Stwierdził w niej, że powinna była ona zapłacić podatek od wszystkich zlokalizowanych w Warszawie wolno stojących tablic reklamowych, które znajdowały się w jej ewidencji. Spółka odwołała się od tego rozstrzygnięcia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Kolegium jednak utrzymało w mocy decyzję prezydenta, powtarzając w swoim orzeczeniu lakoniczne uzasadnienie z decyzji organu pierwszej instancji.
Wtedy spółka złożyła skargę do warszawskiego WSA. Zarzuciła organom samorządowym obu instancji naruszenie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Uznały one bowiem, że wszystkie kategorie tablic reklamowych należących do spółki są trwale związane z gruntem, a tym samym stanowią budowle podlegające opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Tymczasem, jak wyjaśniała spółka, co najmniej dwie z trzech kategorii wspomnianych tablic nie są trwale związane z gruntem.
SKO i prezydent błędnie więc ustalili stan faktyczny sprawy, zaniechali wyczerpującego rozpatrzenia całego zebranego materiału dowodowego, czym naruszyli przepisy ordynacji podatkowej.