Kary dla gmin za brak oczyszczalni odroczone

Samorządy mogą kontynuować inwestycje w oczyszczalnie bez obawy o uszczuplenie ich budżetów o kary i podwyższone opłaty środowiskowe.

Aktualizacja: 10.12.2015 06:35 Publikacja: 10.12.2015 06:30

Kary dla gmin za brak oczyszczalni odroczone

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Do końca 2018 r. gminy mają czas na wybudowanie oczyszczalni ścieków. Jeżeli nie zdążą, posypią się kary – wynika z projektu nowelizacji ustawy – Prawo ochrony środowiska, który przygotowali posłowie PiS. Kary administracyjne i naliczanie podwyższonych opłat środowiskowych (500 proc. normalnych opłat za korzystanie ze środowiska) nadszarpnęłyby budżety wielu gmin już niebawem. Oczyszczalnie miały być gotowe do końca 2015 r.

W uzasadnianiu projektu czytamy, że ponoszenie podwyższonych opłat za korzystanie ze środowiska przez małe gminy utrudni im rozpoczęte inwestycje. Posłowie wskazują, że realizacja takich przedsięwzięć, pomimo dofinansowania ze środków unijnych, przerastała i przerasta możliwości finansowe wielu gmin. Są i inne powody opóźnień. Oprócz braku środków na zakończenie rozpoczętych inwestycji w gospodarce wodno-ściekowej projektodawcy wskazują wydłużenie prac budowlanych spowodowane warunkami atmosferycznymi, problemami z podwykonawcami oraz z terminowym wykonywaniem prac. Stąd propozycja, by samorządy bez obaw mogły kontynuować budowę i modernizację oczyszczalni ścieków.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać