Robert Biedroń o spocie KO: Głupi, nie prowadzi do niczego dobrego

- Uważam że dzisiaj nie ma w Polsce przestrzeni, aby przyjąć euro - mówił w rozmowie z RMF FM europoseł Lewicy, Robert Biedroń.

Publikacja: 17.05.2024 07:27

Robert Biedroń

Robert Biedroń

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Biedroń, lider listy Lewicy w Warszawie w wyborach do Parlamentu Europejskiego, mówiąc o celach, jakie sobie stawia jako europarlamentarzysta mówił m.in. że „Lewica walczy o to, aby Polki i Polacy zarabiali w Polsce tyle co na Zachodzie”.

Euro w Polsce? Robert Biedroń: Nie, nie mamy europejskich zarobków

- Chcielibyśmy, abyśmy do tego europejskiego standardu próbowali doszlusować, a dzisiaj tak nie jest — dodał.

A czy Robert Biedroń jest za przyjęciem euro w Polsce?

Czytaj więcej

Estera Flieger: Spot KO nie licuje ze słowami Donalda Tuska. To nie czas na osłabianie wspólnoty

- Nie, uważam że dzisiaj nie ma w Polsce przestrzeni, aby przyjąć euro. Nie mamy europejskich zarobków. Chciałbym, aby najpierw Polacy zarabiali to samo wynagrodzenie w złotówkach, a potem możemy rozmawiać o euro. To jest niesprawiedliwe — pracujemy najwięcej w Europie, a nie zarabiamy jak na Zachodzie — mówił europoseł PiS.

Robert Biedroń o zasadzie jednomyślności w UE: Patologiczna, Polacy są przeciw

Biedronia pytano też o jego poparcie dla likwidacji zasady jednomyślności w Unii Europejskiej, która oznaczałaby odejście od prawa weta poszczególnych państw członkowskich np. w dziedzinie polityki zagranicznej.

- Jest to zasada patologiczna, większość Polek i Polaków pytana czy jedno państwo powinno blokować wspólne, dobre decyzje UE, uważa że nie. Uważam, że mądre jest zniesienie zasady weta np. w przypadku polityki zagranicznej — przyznał Biedroń. Na uwagę, że wtedy większe kraje mogłyby narzucać swoją wolę mniejszym, Biedroń odparł, że nie byłoby tak, ponieważ do przyjmowania decyzji niezbędna byłaby większość kwalifikowana. 

Zawsze byliśmy racjonalną stroną tej koalicji. Będziemy apelować o deeskalację

Robert Biedroń, europoseł Nowej Lewicy

- Dziś żyjemy w świecie, w którym ścierają się globalne olbrzymy: USA, Chiny, Indie, Rosja. Albo UE nauczy się prowadzić wspólną politykę zagraniczną, albo tę wojnę przegramy. Polska, Czechy nie będą w stanie prowadzić polityki zagranicznej na tak globalnym poziomie — dodał Biedroń.

Robert Biedroń o spocie Koalicji Obywatelskiej: Od mowy nienawiści do przestępstw nienawiści jest krótka droga

W kontekście kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego i czwartkowego orędzia marszałka Sejmu, Szymona Hołowni, nawołującego do odejścia od polaryzacji w Polsce, Biedroń zaapelował, aby „spierać się na programy, a nie na spoty, które nawołują do nienawiści i są po prostu obrzydliwe”.

Biedronia zapytano następnie a kontrowersyjny spot KO, w którym logo PiS zmienia się w godło Rosji.

- PiS zrobił niestety podobny spot — odparł. Dopytywany o spot KO Biedroń przyznał, że „od mowy nienawiści do przestępstw nienawiści jest bardzo krótka droga”. Wyraził też obawę, że po obejrzeniu takiego spotu ktoś może zdecydować się na atak na polityka taki, jaki miał miejsce na Słowacji, gdzie postrzelony został premier kraju, Robert Fico.

- Zawsze byliśmy racjonalną stroną tej koalicji. Będziemy apelować o deeskalację - zapowiedział Biedroń. Mówiąc o spocie KO Biedroń apelował też, aby nie rozmawiać o "głupich spotach, które podgrzewają emocje i nie przyczyniają się do niczego dobrego".

Biedroń, lider listy Lewicy w Warszawie w wyborach do Parlamentu Europejskiego, mówiąc o celach, jakie sobie stawia jako europarlamentarzysta mówił m.in. że „Lewica walczy o to, aby Polki i Polacy zarabiali w Polsce tyle co na Zachodzie”.

Euro w Polsce? Robert Biedroń: Nie, nie mamy europejskich zarobków

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Maciej Wąsik musi zrzec się mandatu posła? Kancelaria Sejmu wyjaśnia
Polityka
Dobromir Sośnierz: Konfederację z AfD dużo więcej łączy, choć sporo nas też dzieli
Polityka
Wybory wygrał jednym głosem. Jest podejrzany o „podstępne pozyskanie wyborców”
Polityka
Dorota Gawryluk kandydatką na prezydenta? Dziennikarka wydała oświadczenie
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
podcast
Mission impossible, czyli PiS szuka kandydata, który mógłby wygrać wybory prezydenckie w 2025 roku
Polityka
Szymon Hołownia chce ukarania posła Mateckiego