„Rz" dotarła do dokumentu, który wskazuje, że już w lutym rząd miał opracowany alternatywny plan zwolnień w administracji.
Plan B został przygotowany tuż po tym, gdy prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych i niektórych innych jednostkach sektora finansów publicznych. Na podstawie ustawy pracę miało stracić w latach 2011 – 2013 10 proc. urzędników. Wniosek prezydenta spowodował jednak wstrzymanie zwolnień.
Tym razem rząd zrezygnował z przygotowywania specjalnych przepisów i ograniczył się do zaleceń dla kierowników poszczególnych urzędów. Mieliby oni zmniejszyć zatrudnienie do poziomu z końca 2007 r. W ten sposób pracę straciłoby ponad 20 tys. osób.
Na posiedzeniu Rady Ministrów 22 lutego premier Donald Tusk zobowiązał szefów poszczególnych resortów, aby przeprowadzili cięcia do końca września tego roku.
Redukcje objęłyby, oprócz Kancelarii Premiera i ministerstw, także ZUS, KRUS, NFZ, wojskowe i rolnicze agencje oraz państwowe fundusze.