Jak informuje na swojej stronie Komisja Wenecka, 2 stycznia 2020 r. ten organ doradczy Rady Europy otrzymał od marszałka Senatu RP wniosek o wydanie opinii w sprawie zmian w ustawach o sądownictwie przyjętych przez polski Sejm 20 grudnia 2019 r. Nowelizacja ma być analizowana przez Senat na zbliżającym się styczniowym posiedzeniu. Prezydium Komisji Weneckiej wyraziło zgodę na przygotowanie pilnej opinii przez swoich sprawozdawców. Delegacja Komisji Weneckiej odwiedzi Warszawę w dniach 9 i 10 stycznia 2020 r., aby spotkać się z "władzami i innymi rozmówcami".
Czytaj też: Marszałek Grodzki: 30 dni, nie będzie obstrukcji
W skład KW wchodzi około stu ekspertów w dziedzinie prawa konstytucyjnego i międzynarodowego. Należą do niej obecnie 62 państwa, oprócz europejskich także między innymi USA, Izrael, Szwajcaria, Korea Południowa. Polska jest członkiem Komisji Weneckiej od 1992 roku. Status obserwatora ma między innymi Stolica Apostolska, Argentyna, Japonia i Urugwaj. Jej przewodniczącym jest Włoch Gianni Buquicchio, wybrany w grudniu 2019 roku na kolejną dwuletnią kadencję. Kieruje Komisją od 10 lat. Honorową przewodniczącą Komisji Weneckiej jest od 2016 roku była premier Hanna Suchocka.
Opinie Komisji Weneckiej nie mają wiążącego charakteru, ale są istotne nie tylko dla państw będących jej członkami, ale także dla państw współpracujących z Komisją, które chcą być postrzegane jako należące do wspólnoty państw przywiązanej do idei praw człowieka i demokracji.
Przypomnijmy, że w grudniu 2017 r. Komisja Wenecka przyjęła krytyczną opinie na temat ustaw i projektów dotyczących zmian w wymiarze sprawiedliwości w Polsce. Według Komisji stanowiły one "poważne zagrożenie" dla niezależności sądownictwa.