To sedno uchwały siedmiu sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN, która ma znaczenie także dla wydajności sądów, gdyż wniosków o wyłączenie sędziego jest sporo.
O rozstrzygnięcie tej kwestii wystąpiła prezes tej Izby Joanna Lemańska, licząc na usunięcie rozbieżności w tej kwestii. Jak wynika z uchwały, występujący o wyłączenie sędziego może wystąpić także o wyłączenie tego sędziego, który ten wniosek ma rozpatrywać. Nie przyspieszy to zapewne postępowań.
Sprawę zainicjował M. J., który w sprawie gospodarczej (a tam stosowana jest procedura cywilna) wystąpił o wyłączenie sędziego Sądu Rejonowego w Katowicach od orzekania, a następnie o wyłączenie od orzekania w sprawie wyłączenia owego sędziego sędziów SN. Rozpoznając ten drugi wniosek Joanna Lemańska — prezes Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN — zwróciła się do szerszego składu SN o rozstrzygnięcie, czy w procedurze cywilnej dopuszczalny jest taki tryb, że strona wnosi o wyłączenie sędziego wyznaczonego — dodajmy: wylosowanego — do rozpoznania wniosku o wyłączenie tego pierwszego sędziego.
Czytaj więcej
Wyłączenie sędziego od orzekania w sprawie głównej dotyczy również podejmowania decyzji w sprawac...
Kiedy możliwe jest wyłączenie sędziego?
Na podstawie art. 49 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, który stanowi, że sąd wyłącza sędziego na jego żądanie lub na wniosek strony, jeżeli istnieje okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności sędziego w danej sprawie.