Prezes SN ma wątpliwości co do części wybranych ławników

Ławnicy w Sądzie Najwyższym funkcjonują na mocy ustawy o SN z 2017 roku i biorą udział w postępowaniach dyscyplinarnych prowadzonych przez SN. Pierwsza Prezes, sędzia Małgorzata Manowska ma wątpliwości co części z nich powołanych na drugą kadencję.

Publikacja: 06.01.2023 14:05

Prezes SN Małgorzata Manowska

Prezes SN Małgorzata Manowska

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Ustawa o SN stawia kandydatom na ławnika wiele wymagań, podstawą jest posiadanie polskiego obywatelska oraz korzystanie z pełni praw cywilnych i publicznych, a także nieskazitelny charakter. Zainteresowany nie może być młodszy niż 40 lat, a w chwili wyboru nie może mieć więcej niż 60 lat, a także posiadaćco najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe. 

Zgłoszony do pełnienia funkcji nie może też być m.in. funkcjonariuszem Policji, adwokatem, radcą prawnym, notariuszem (zakaz obejmuje także aplikantów), żołnierzem posłem, senatorem czy też duchownym. 

Bez spełnienia wymogów ustawy nie można zostać kandydatem, a Senat nie może wybrać danej osoby na ławnika SN. Mimo tego, Pierwsza Prezes SN Małgorzata Manowska ma wątpliwości co 26 ławników, których Senat wybrał z początkiem października 2022 roku. 

Czytaj więcej

Kto zostanie ławnikiem Sądu Najwyższego? Senat wybrał 30 osób

Największe wątpliwości ma budzić spełnienie kryterium o nieskazitelnym charakterze - rzecznik SN przekazał iż z perspektywy sędzi Manowskiej nie zostało spełnione co najmniej jedno ustawowe i obligatoryjne kryterium, związku z czym uchwała o wyborze ławników jest nielegalna. 

Prezes przyjęła ślubowanie od czterech z trzydziestu wybranych. Są to osoby, które służyły SN podczas pierwszej kadencji. Pozostałe 26 osób, które jeszcze nie dokonały to osoby zgłoszone przez Komitet Obrony Demokracji. Już w październiku pojawiały się kontrowersje wokół tych kandydatur, ponieważ ujawniono ich polityczne zaangażowanie, na co miała zwrócić uwagę także prezes Manowska. 

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Sądy i trybunały
TSUE wydał wyrok na reformę polskiego sądownictwa
Prawo karne
Lex Tusk: co zawiera projekt łagodzący ustawę
Sądy i trybunały
Partia Ziobry krytykuje sędziów za udział w marszu. "Mamy polityków w togach"
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"
Sądy i trybunały
Sędzia Michał Laskowski: Prezydent nie jest strażnikiem konstytucji