Jak wyjaśnia rozgłośnia, chodzi o niezapłacone przez Polskę kary – wynoszące 1 mln euro dziennie - naliczane za nierespektowanie wyroku TSUE, który nakazuje likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. To druga odebrana Polsce transza pieniędzy. Polska bezpowrotnie straciła już 111 mln euro, czyli ponad pół miliarda złotych. 

RMF FM przypomina, że po raz pierwszy Komisja Europejska pomniejszyła Polsce środki na początku kwietnia o 69 mln euro (za okres od 3 listopada 2021 do 10 stycznia 2022). 

Czytaj więcej

Komisja Europejska potrąciła 69 mln euro z funduszy dla Polski

Decyzją Trybunału Sprawiedliwości UE, Polska, z uwagi na to, że nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 miliona dziennie.

Komisja Europejska zapowiedziała, że jeżeli Polska nie zapłaci kar zasądzonych przez TSUE, to środki będzie odzyskiwać pomniejszając wypłaty dla naszego kraju.

Czytaj więcej

Izba Dyscyplinarna będzie kosztować Polskę miliard złotych

Przypomnijmy, iż wczoraj przed północą sejmowa Komisja sprawiedliwości i praw człowieka zakończyła prace nad prezydenckim projektem noweli ustawy o Sądu Najwyższym, która ma załagodzić spór z Brukselą i odblokować unijne pieniądze.

Czytaj więcej

Komisja przyjęła projekt o Sądzie Najwyższym z poprawkami PiS i Solidarnej Polski

Przyjęcie projektu prezydenta nie musi jednak oznaczać odblokowania środków dla Polski. Jak bowiem zauważa publicysta "Rzeczpospolitej" Wojciech Tumidalski w swoim komentarzu, porozumienie między polskim rządem a Komisją Europejską może nie uzyskać akceptacji Trybunału Sprawiedliwości UE. - Bo ten organ – wbrew pojawiającym się opiniom – jest niezależny od innych władz. I nie wiążą go ustalenia polityków, jeśli uzna, że zawarte w ustawie rozwiązania są niezgodne z unijnym prawem - pisze Tumidalski.

Autopromocja
Real Estate Impactor

Gala wręczenia nagród liderom w branży nieruchomości

ZOBACZ RELACJĘ

Czytaj więcej

Tumidalski: PiS może nie dogadać się z Brukselą po likwidacji Izby Dyscyplinarnej