Chodzi o nakazane przez europejski Trybunał Sprawiedliwości w połowie lipca ub. roku zlikwidowanie Izby Dyscyplinarnej SN, obłożone naliczaną od 3 listopada karą miliona euro dziennie. Według stanu na dziś kara wynosi 194 miliony euro, czyli prawie 900 milionów złotych.

Czytaj więcej

TSUE: Polska zapłaci 1 mln euro kary za każdy dzień pracy Izby Dyscyplinarnej

Prace nad projektami ustaw w tej sprawie przeciągają się. Jak piszemy w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej", w najbliższy wtorek sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka ma przesądzić ostatecznie o dalszych losach Izby Dyscyplinarnej SN. Jeśli prace zakończą się przygotowaniem sprawozdania, będzie je mógł rozpatrzyć Sejm, który zbiera się dopiero 25 i 26 maja. Radio RMF FM wylicza, że wtedy kara będzie już wynosić 204 miliony euro, czyli ponad 955 milionów złotych.

Następnie ustawa trafi do Senatu, który ma na odniesienie się do niej 30 dni. Całego tego czasu nie wykorzysta, wg znanego dziś planu posiedzeń, senatorowie spotkają się jednak dopiero 8, 9 i 10 czerwca. Wysokość kary za niezlikwidowanie Izby Dyscyplinarnej o kilkanaście milionów przekroczy wtedy miliard złotych. Jeśli Senat nie wprowadzi do ustawy poprawek - na tym się skończy. Ustawa trafi do podpisu Prezydenta, który nie skorzysta pewnie z przysługujących mu 21 dni na namysł i zostanie opublikowana.

Miliard złotych to ponad dwa razy tyle, ile wynosił ubiegłoroczny budżet Kancelarii Premiera

Są też inne scenariusze. W wersji mniej optymistycznej, jeśli Senat wprowadzi do ustawy choćby jedną poprawkę - będzie musiał odnieść się do niej Sejm, który zbiera się dopiero 22 i 23 czerwca. - Ostateczny kształt ustawy w tym wariancie byłby więc gotowy najwcześniej 23 czerwca - wtedy kara będzie wynosić ponad miliard 86 milionów złotych - zauważa RMF FM.

W najgorszym scenariuszu, zakładającym, że komisja sprawiedliwości nie zakończy prac na czas, wówczas Sejm zajmie się ustawą dopiero na posiedzeniu 8 i 9 czerwca. Wtedy kara będzie wynosić 239 milionów euro, czyli miliard i prawie 120 milionów złotych.

Czytaj więcej

Tomasz Pietryga: KPO bliżej, ale nic nie jest jeszcze pewne

Czytaj więcej

Izba Dyscyplinarna: niepewna ugoda
Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ