Sędzia Stępkowski: Każda zmiana w Sądzie Najwyższym urasta do rangi rewolucji

Gdyby mniej sędziów było zaprzątniętych „wojną z nowymi”, to zaległości w orzecznictwie byłyby znacznie mniejsze – mówi sędzia SN Aleksander Stępkowski.

Publikacja: 06.01.2022 21:00

Aleksander Stępkowski

Aleksander Stępkowski

Foto: PAP

Zmiany w Izbie Cywilnej ruszyły: pięć starych wydziałów i ich szefów zastąpiły trzy z przewodniczącymi z nowego nadania. Jak odniesie się pan do zarzutu pojawiającego się mediach, że to przejmowanie władzy w SN przez nową pierwszą prezes SN i nową prezes Izby Cywilnej?


Szczerze powiedziawszy, nie zamierzam się tłumaczyć, bo by to uwiarygadniało niepoważne zarzuty. Fakty są takie, że Izba Cywilna ma największe zaległości orzecznicze. Nowych powołań na razie nie widać, co mówię z niepokojem. W tej sytuacji nowej prezes IC pozostało tak ustawić jej pracę, by była wydajniejsza. Sprzyjać ma temu nowa organizacja, pozwalająca na znaczną specjalizację pracowników administracyjnych. Dlatego dotychczas funkcjonujący podział na pięć wydziałów oparty na kryterium terytorialnym zastąpiony został przez kryterium typów rozpoznawanych spraw. W pewnym uproszczeniu, każdy wydział będzie się zajmował sprawami z całej Polski: pierwszy tzw. przedsądami, drugi jedynie sprawami, które w wyniku przedsądu zostaną skierowane do dalszego rozpoznania, a trzeci, najmniejszy wydział, będzie się zajmował zagadnieniami prawnymi i pozostałymi różnymi sprawami, których jest stosunkowo niewiele. Do tej pory w każdym wydziale pracowało tyle samo osób i każdy zajmował się każdego typu sprawami, jakie wpływały z określonych apelacji. Obecnie obsada personalna w wydziałach będzie podporządkowana liczbie wpływających do nich spraw oraz zakresowi czynności biurowych.


Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie