Biało-czerwone inspiracje

Najsłynniejsze malarskie flagi to dzieła Amerykanina Jaspera Johnsa. Oczywiście u niego są to flagi amerykańskie. Ale współcześni polscy artyści także chętnie mierzą się z tym tematem jako znakiem narodowej tożsamości.

Aktualizacja: 02.05.2017 12:29 Publikacja: 02.05.2017 09:47

Wystawa „Flaga” w warszawskiej Galerii Kordegarda prezentuje prace pięciu artystów, którzy pod wpływem różnych, często przełomowych, doświadczeń we współczesnej historii Polski, uznali, że najlepiej ich sens i wpływ na kształtowanie zbiorowej świadomości wyrażą odwołania do polskiej flagi.

– Niejeden widz mógłby w tym odnaleźć charakterystyczny dla polskiej kultury rys martyrologiczny – mówi kurator pokazu Paweł Sosnowski – ale zważywszy na samych artystów, którzy reprezentują różne pokolenia i rodzaje sztuki, a co za tym idzie różne światopoglądy, jest w tym coś więcej. Flaga, choć tak prosta w swej formie, pozwala na ujawnienie traum i przeżytych dramatów, ale też na wypowiedzenie się o tym, co aktualne w sposób zrozumiały dla ogółu, a jednocześnie nowoczesny, bez zbędnego patosu.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie
Rzeźba
Rzeźby, które przeczą prawom grawitacji. Wystawa w Centrum Olimpijskim PKOl
Rzeźba
Trzy skradzione XVI-wieczne alabastrowe rzeźby powróciły do kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu
Rzeźba
Nagroda Europa Nostra 2023 za konserwację Ołtarza Wita Stwosza
Rzeźba
Tony Cragg, światowy wizjoner rzeźby, na dwóch wystawach w Polsce