Powolna przeprowadzka Muzeum Wojska Polskiego

Rozpoczęło się przygotowanie do przenoszenia ciężkiej broni zgromadzonej przed Muzeum Wojska Polskiego na Cytadelę. Nie wiadomo jednak, kiedy muzeum wojska opuści gmach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Publikacja: 17.05.2024 17:10

Budynek nowego Muzeum Wojska Polskiego na warszawskiej Cytadeli.

Budynek nowego Muzeum Wojska Polskiego na warszawskiej Cytadeli.

Foto: Archiwum MON

Muzeum na Cytadeli zostało otworzone z pompą w sierpniu 2023 r. przez ówczesnego wicepremiera Piotra Glińskiego i ministra obrony Mariusza Błaszczaka. Otwarta została wtedy też wystawa inauguracyjna „1000 – lat chwały Oręża Polskiego” obejmująca ok. 3,5 tys. najcenniejszych zabytków z liczącej ponad 300 tys. obiektów kolekcji Muzeum Wojska Polskiego. Można zobaczyć m.in. relikwiarz zdobyty w bitwie pod Grunwaldem, szablę króla Stefana Batorego, głownię miecza hetmana Jana Zamoyskiego.

Teraz Muzeum Wojska Polskiego czeka trwająca wiele lat przeprowadzka pozostałych zabytków, a także ciężkiego sprzętu, który znajduje się na Skarpie Warszawskiej. Dopiero wtedy muzeum militariów będzie mogło opuścić wynajmowane pomieszczenia gmach Muzeum Narodowego.

Ile kosztuje wynajem pomieszczeń od Muzeum Narodowego

Z raportu NIK  z kontroli w Muzeum Narodowym w Warszawie wynika, że w latach 2019-2023 muzeum to wynajmowało dla Muzeum Wojska Polskiego powierzchnię 4 506 mkw w Gmachu Głównym i powierzchnię 23 650 mkw terenu zewnętrznego, uzyskując w latach 2019-2023 (do 31 marca) przychody w wysokości ponad 3 mln zł.

Z dokumentu wynika, że dyrektor Muzeum Wojska Polskiego nie był w stanie wskazać daty przeniesienia wszystkich muzealiów do nowej siedziby na Cytadeli Warszawskiej i zwrotu wynajmowanych pomieszczeń Muzeum Narodowemu. Stwierdził tylko, że do końca roku zostanie przekazane pomieszczenie dotychczasowych połączonych wystaw „Wojsko II Rzeczpospolitej – Kampania Wrześniowa 1939 r.” W 2024 r. zostanie zwrócony zaś ciąg sal wystawowych pierwszego piętra, a dalsze przekazywanie pomieszczeń jest uzależnione od ukończenia budowy magazynów Muzeum Wojska Polskiego w Muzeum Historii Polski.

Czytaj więcej

Wystawa „KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez”. Czego dowiemy się o historii obozu?

To potwierdza nam rzecznik prasowy Muzeum Wojska Polskiego Tomasz Szumański. Informuje „Rz”, że muzeum ma do przeniesienia kilkaset tysięcy eksponatów zlokalizowanych w dawnych salach ekspozycyjnych, w magazynach oraz w parku plenerowym przed budynkiem.

Jak długo trwały przeprowadzki innych muzeów?

– Przenosiny rozpoczęto już w roku 2023, ciężko jest oszacować ile mogą potrwać. Zależy to od tempa prac konserwatorskich, zabezpieczania i transportu eksponatów, demontażu etalażu, przystosowywania nowych magazynów, które są w gestii Muzeum Historii Polski – ponieważ MWP nie posiada na Cytadeli Warszawskiej własnych magazynów. Dla porównania zagraniczne muzea o podobnym profilu militarnym jak Royal Armouries z Londynu do Leeds przenoszono 5 lat a Muzeum Armii Hiszpańskiej przenoszono z Madrytu do Toledo przez 12 lat – tłumaczy Szumański.

Dodaje, że przygotowania do przenosin pierwszych eksponatów wielkogabarytowych z parku plenerowego przy Al. Jerozolimskich 3 rozpoczęły się w tym miesiącu.

Czytaj więcej

Oto najdroższa polska moneta kupiona przez muzeum

Co rok, dwa kolejna sala do zwiedzania

– Powstawanie wystawy stałej przewidziane jest etapowo – informuje rzecznik. Pawilon wystawowy podzielony jest na pięć tzw. modułów ekspozycyjnych – niezależnych komunikacyjnie sal w których prezentowane będą zabytki według klucza chronologicznego – sale: X-XVIII w., XIX w., XX w. i klucza tematycznego – Sala Orientalna i Sala Wystaw Czasowych. Teraz w części docelowo przeznaczonej na ekspozycję XX wieku prezentowana jest wystawa czasowa ukazująca dzieje Wojska Polskiego na przestrzeni tysiąca lat. – Jako pierwsza stała ekspozycja planowana jest tzw. Sala Orientu, której powstanie zaplanowano na drugą połowę 2025 r. – opisuje Szumański. Zaznacza, że muzeum zostało zaprojektowane w taki sposób, aby urządzanie i otwieranie kolejnych stałych wystaw nie kolidowało ze zwiedzaniem wcześniej otwartych ekspozycji. – Przenosiny eksponatów i budowa ekspozycji mogą potrwać kilka lat. Średnio planowane jest otwieranie jednej nowej wystawy co 1-2 lata – dodaje.  

Czytaj więcej

W Treblince powstanie mur pamięci

W planach jest budowa kolejnego pawilonu wystawowego po północnej stronie Placu Gwardii Pieszej Koronnej. Tam muzeum chciałoby pokazać zabytki wielkogabarytowe oraz wystawę poświęconą Wojsku Polskiemu po 1945 r. Jedna z koncepcji zakłada budowę lekkich wiat w wybranych punktach Cytadeli, w których eksponowany byłby ciężki sprzęt. – Kolejnym z celów na przyszłość jest remont kazamat otaczających teren Cytadeli w celach ekspozycyjnych lub innych celach statutowych Muzeum – dodaje Szumański.

Muzeum na Cytadeli zostało otworzone z pompą w sierpniu 2023 r. przez ówczesnego wicepremiera Piotra Glińskiego i ministra obrony Mariusza Błaszczaka. Otwarta została wtedy też wystawa inauguracyjna „1000 – lat chwały Oręża Polskiego” obejmująca ok. 3,5 tys. najcenniejszych zabytków z liczącej ponad 300 tys. obiektów kolekcji Muzeum Wojska Polskiego. Można zobaczyć m.in. relikwiarz zdobyty w bitwie pod Grunwaldem, szablę króla Stefana Batorego, głownię miecza hetmana Jana Zamoyskiego.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Marek Kozubal: Białoruś widzi Szmydta jako dysydenta
Opinie polityczno - społeczne
Marek Kozubal: Nie każdy nominat Piotra Glińskiego jest zły
Historia
Niemcy oddają depozyty więźniów zatrzymanych w czasie powstania warszawskiego
Wojsko
Znad Rosji nad Polskę wleciał obiekt powietrzny. Armia informuje, czym on jest
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Wojsko
"Zdarzenie lotnicze": MiG-29 leciał nisko i uszkadzał dachy w okolicach wsi Szaleniec
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży