Firmy przygotowują się do zamknięcia roku finansowego

Koniec roku to czas dla przedsiębiorców niezwykle intensywny.

Publikacja: 04.11.2015 05:50

Firmy przygotowują się do zamknięcia roku finansowego

Foto: 123RF

Firmy przygotowują się m.in. do zamknięcia roku finansowego. Jest to pewien rozłożony w czasie proces, na który składa się wiele elementów. Do zadań firmy należy przede wszystkim:

– przeprowadzenie inwentaryzacji,

– ustalenie wysokości koniecznych odpisów i rezerw,

– dokonanie wyceny poszczególnych składników aktywów i pasywów,

– sporządzenie sprawozdania finansowego,

– poddanie sprawozdania finansowego badaniu przez biegłego rewidenta – jeżeli wobec danego przedsiębiorcy istnieje taki wymóg,

– złożenie zatwierdzonego sprawozdania finansowego w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz we właściwym urzędzie skarbowym.

Ważne jest, aby zadania te wykonać terminowo. Sprawozdanie finansowe powinno zostać sporządzone w terminie trzech miesięcy od dnia bilansowego. Jeżeli rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, sprawozdanie finansowe należy sporządzić do 31 marca roku kolejnego.

W stosunku do niektórych podmiotów istnieje wymóg zbadania sprawozdania przez biegłego rewidenta. Badanie sprawozdania finansowego jest procesem bardzo złożonym. Jeśli przeprowadza się je według rygorystycznych standardów, tworzy wartość dodaną dla firmy. Roczne sprawozdanie finansowe podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia bilansowego. Zatwierdzone sprawozdanie należy złożyć we właściwym rejestrze sądowym w ciągu 15 dni od zatwierdzenia i w urzędzie skarbowym w ciągu 10 dni.

Przy okazji zamykania roku ujawnia się wiele kwestii problematycznych, jak np. właściwe ujęcie w księgach oraz zaprezentowanie w sprawozdaniu finansowym zdarzeń zaistniałych na przełomie roku lub po dniu bilansowym czy zagadnienie podatku odroczonego. Dodatkowo w 2015 r. weszły w życie znaczące zmiany w ustawie o rachunkowości, dotyczące m.in. uproszczeń w rachunkowości, w szczególności dla małych jednostek, ale nie tylko. Nowe regulacje mogą być zastosowane już do sprawozdań za 2015 r. Wychodząc naprzeciw wyzwaniom związanym ze sprawnym przejściem przez proces zamknięcia roku obrotowego i rozpoczęciem nowego, wykorzystując nasze doświadczenia w doradztwie w zakresie rachunkowości oraz badaniu sprawozdań finansowych – rozpoczynamy cykl artykułów, w ramach którego poddamy analizie najważniejsze aspekty związane z finansowym zamknięciem roku.

Przy wyborze tematów kierowaliśmy się dwoma celami. Po pierwsze, chcemy naświetlić czytelnikom najważniejsze zagadnienia związane z zamknięciem roku, tj. istotne zmiany obowiązujących przepisów oraz obowiązki w zakresie sprawozdawczości finansowej w zależności od wielkości (statusu) podmiotu. Po drugie – zwracamy uwagę na problemy, z jakimi najczęściej spotykają się nasi klienci w praktyce prowadzenia działalności gospodarczej.

Mamy nadzieję, że wiedza, którą przekażemy w cyklu „Zamknięcie roku", pozwoli dobrze przygotować się do zamknięcia roku finansowego i uniknąć nieprawidłowości, które będą rzutować na sytuację firmy.

Magdalena Ludwiczak, biegły rewident, partner w Rödl & Partner

Firmy przygotowują się m.in. do zamknięcia roku finansowego. Jest to pewien rozłożony w czasie proces, na który składa się wiele elementów. Do zadań firmy należy przede wszystkim:

– przeprowadzenie inwentaryzacji,

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego