Nowe zadanie dla księgowych – raportowanie ESG

W najbliższej przyszłości rachunkowość odegra kluczową rolę w dostarczaniu prawdziwych i rzetelnych informacji, potrzebnych do sporządzenia raportów zrównoważonego rozwoju.

Publikacja: 23.08.2023 07:02

Nowe zadanie dla księgowych – raportowanie ESG

Foto: AdobeStock

Rozwój techniki i technologii, zwłaszcza wszechobecna cyfryzacja, bezpowrotnie zmieniły raportowanie danych. Mimo że esencja rachunkowości pozostała niezmienna, całkowicie zmienił się sposób przekazywania informacji.

Transformacja cyfrowa spowodowała metamorfozę zawodu księgowego, a stereotypowy portret księgowego odszedł w  zapomnienie. Oprócz ugruntowanej wiedzy z zakresu finansów, rachunkowości, prawa i podatków, księgowi musieli pozyskać kompetencje cyfrowe, a także nauczyć się korzystać z nowych technologii. Posiadając odpowiednie narzędzia cyfrowe, są w stanie wygenerować i dostarczać w błyskawicznym tempie (często w czasie rzeczywistym) różnorakie raporty w różnych formatach. Księgowość papierowa praktycznie odeszła do lamusa, bo kontakt z instytucjami publicznymi odbywa się w trybie zdalnym, a samo raportowanie – w formacie ustrukturyzowanym.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Sąsiad zajrzy nam przez płot? Zmiany w prawie budowlanym i budowanie bliżej siebie
Sądy i trybunały
Izba Cywilna SN zbada pytania Ziobry o tryb korekty płci. Choć Bodnar je wycofał
W sądzie i w urzędzie
Sądy nie chcą nagrań z samochodowej kamerki. Jest propozycja
Spadki i darowizny
Wzięła darowiznę i poszła swoją drogą. SN rozstrzygnął spór babci z wnuczką
Prawo pracy
Praca zdalna w odwrocie. Nowe przepisy nie pomogły
Prawo karne
Nie tylko Collegium Humanum. Rektorzy trzech uczelni zatrzymani przez CBA