Sylwia Rzepka

Nowe zadanie dla księgowych – raportowanie ESG

W najbliższej przyszłości rachunkowość odegra kluczową rolę w dostarczaniu prawdziwych i rzetelnych informacji, potrzebnych do sporządzenia raportów zrównoważonego rozwoju.

KSeF – wyzwanie dla niewatowców

Opublikowana na stronie Rządowego Centrum Legislacji wersja projektu Krajowego Systemu e-faktur (KSeF) z 22 lutego 2023 r. wprowadza istotne zmiany, uwzględniające wiele postulatów, zgłaszanych w trakcie szeroko przeprowadzonych przez Ministerstwo Finansów konsultacji publicznych.

Masowa likwidacja przedsiębiorstw w dobie Krajowego Systemu e-Faktur

Począwszy od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy dobrowolnie mogą korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur, tym samym przygotowując się do obowiązkowego wdrożenia e-faktur od 2024 roku.

Wymagania i odpowiedzialność bez jakichkolwiek praw

Trudny okres gospodarczy związany z wysoką inflacją, rosnącymi kosztami oraz niepewnym prawem podatkowym sprawia, że przedsiębiorcom coraz trudniej utrzymać firmy w dobrej kondycji finansowej. Księgowi od stycznia zmagają się ze skomplikowanymi i błyskawicznie zmienianymi przepisami ustawy o tzw. Polskim Ładzie. Do tego dochodzi niepokój związany z toczącą się na Ukrainie wojną.

Polak potrafi, czyli jak zmienić niekorzystną formę opodatkowania

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatnik ma prawo tylko raz w roku zmienić formę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dla przedsiębiorców, którzy osiągnęli przychód z działalności gospodarczej w styczniu br., termin wyboru upłynął 21 lutego 2022 r.