Rezerwy na umowy powodujące obciążenia

Galopująca w ostatnich miesiącach inflacja, gwałtowne wzrosty cen surowców, energii i usług spowodowały, że rentowność kontraktów zawartych nawet kilka miesięcy temu mogła znacznie się obniżyć, a ich realizacja zacząć generować straty.

Publikacja: 20.09.2022 22:30

Rezerwy na umowy powodujące obciążenia

Foto: Adobe Stock

Sytuacja taka wymaga analizy i odpowiedniego ujęcia w sprawozdaniach finansowych, a niektóre regulacje rachunkowe w tym zakresie zostały doprecyzowane z początkiem 2022 roku.

Ustawa o rachunkowości (dalej uor) w art. 7 wskazuje zasadę ostrożności jako jedną z podstawowych zasad sporządzania sprawozdań finansowych. Zgodnie z tą zasadą podmioty gospodarcze powinny uwzględnić w sprawozdaniach finansowych rezerwy na znane im ryzyko, grożące straty oraz skutki innych zdarzeń. Artykuł 35d uor doprecyzowuje, że rezerwy tworzy się m.in. na straty z transakcji gospodarczych w toku. Nieco szerzej temat ten został opisany w Krajowym Standardzie Rachunkowości (KSR) nr 6 „Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe”, gdzie m.in. zdefiniowano pojęcie umowy powodującej obciążenia. W myśl punktu 2.10 tego standardu, umowa, na podstawie której nieuniknione koszty wypełnienia obowiązku umownego przeważają nad korzyściami, które – według przewidywań – będą uzyskane na jej mocy, stanowi tzw. umowę powodującą obciążenia. Na nieuniknione koszty wynikające z umowy składają się co najmniej koszty netto zakończenia umowy, odpowiadające niższej spośród kwot:

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy: zasiedzenie działki za miedzą nie dla każdego sąsiada
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą