Zakup i użytkowanie domen internetowych - jak ująć w księgach

Większość firm dba o to, żeby informacje o nich dotarły do jak największej liczby klientów. Zapewnić to może prowadzenie strony internetowej. Wydatki poniesione na zaznaczenie swojej obecności w świecie wirtualnym przedsiębiorca musi odpowiednio ująć w księgach.

Publikacja: 12.11.2019 17:30

Zakup i użytkowanie domen internetowych - jak ująć w księgach

Foto: 123RF

Domena internetowa jest unikatowym adresem (nazwą) strony internetowej, pod którym funkcjonuje ona w Internecie, służąc poprzez promowanie towarów, produktów lub usług danej firmy oferowanych przez nią klientom w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – do wzrostu przychodów z ich sprzedaży.

Wraz z nabyciem domeny nie przechodzą (nie są przenoszone) – co do zasady – na kupującego prawa autorskie do niej, nie następuje również udzielenie na rzecz nabywcy – licencji na korzystanie z domeny (stąd, nakładów na zakup domeny nie aktywuje się w drodze zaliczenia ich do wartości niematerialnych i prawnych, lecz ujmuje w ciężar kosztów operacyjnych, względnie przyjmuje – gdy ich wartość jest istotna – do rozliczenia w czasie jako czynne rozliczenia międzyokresowe, zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy o rachunkowości).

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego