Czy agent emisji zmniejszy ryzyko inwestycyjne obligatariuszy

Instytucja agenta emisji została wprowadzona do polskiego porządku prawnego 1 lipca 2019 r. na podstawie ustawy z 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru nad rynkiem finansowym oraz ochrony inwestorów na tym rynku. Istotą wprowadzanych zmian była potrzeba wzmocnienia ochrony inwestorów funkcjonujących na rynku kapitałowym, inwestujących w obligacje prywatne.

Publikacja: 24.10.2019 17:00

Czy agent emisji zmniejszy ryzyko inwestycyjne obligatariuszy

Foto: AdobeStock

Potrzebę wprowadzenia tego rozwiązania można upatrywać np. w związku z tzw. aferą GetBack. Jednocześnie podkreślić należy, że równolegle z wprowadzaniem instytucji agenta emisji, w celu ochrony obrotu papierami wartościowymi powstał obowiązek przymusowej dematerializacji obligacji. W praktyce oznacza to, że emitenci, którzy podejmują się emisji obligacji nie mogą wydać dokumentu obligacji, czy ich odcinka zbiorowego.

Agentem emisji może być wyłącznie firma inwestycyjna lub bank powierniczy. Zgodnie z założeniami ustawodawcy agent emisji ma za zadanie, w szczególności:

Pozostało 88% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej