Skutki spowolnienia i zastoju gospodarczego
Na skutek zastoju gospodarczego przychody wielu przedsiębiorców uległy zdecydowanemu zmniejszeniu nie pociągając jednak za sobą mniejszych kosztów działalności. Prowadzi to w krótkim czasie do utraty płynności finansowej. Podwykonawcy i dostawcy usług w trosce o swój własny biznes będą domagać się regulowania zobowiązań i terminowych płatności, na co często firmy nie mają bieżących środków pieniężnych. Wysoce prawdopodobne jest uaktywnienie się wierzycieli, którzy bardziej intensywnie będą dążyć do ściągania długów, w tym poprzez egzekucje komornicze.
Obecnie równie niejasna jest sytuacja ze zobowiązaniami podatkowymi i składkami do ZUS. Na ten moment Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych deklaruje pomoc poprzez pozytywne rozpatrywanie wniosków o odroczenie terminu płatności składek o trzy miesiące. Trzeba jednak mieć na uwadze, że skutki epidemii mogą trwać o wiele dłużej, a firmy nie będą w stanie zapłacić po upływie kwartału łącznej kwoty zaległej i bieżącej składki. Chwilowo brak analogicznych deklaracji co do PIT, CIT i VAT. Choć banki deklarują wsparcie osób i firm obciążonych kredytami, są to działania zależne tylko od dobrej woli tych instytucji. W przypadku załamania rynku finansowego mogą one w każdej chwili wycofać się z obietnic.
Przedsiębiorcy doświadczający problemów z płynnością finansową niejednokrotnie próbują przeczekać zaistniałe trudności licząc na poprawę sytuacji, przestają płacić swoim kontrahentom, niejednokrotnie zaciągają kolejne zobowiązania popadając w coraz większe zadłużenie. Powyższe często prowadzi do aktywności wierzycieli i postępowań egzekucyjnych, które utrudniają funkcjonowanie firmy oraz spadek jej wartości. Zaistnienie i nawarstwianie się problemów z płynnością finansową w wielu firmach będzie prowadziło do niewypłacalności, a w konsekwencji do ich upadłości.
Działania zaradcze przeciwko kryzysowi gospodarczemu
Władze zapowiadają wsparcie dla przedsiębiorców poprzez wprowadzenie odpowiednich przepisów dostosowanych do aktualnej sytuacji spowodowanej epidemią. Żeby jednak to nastąpiło konieczne jest przygotowanie projektów stosownych ustaw a następnie ich uchwalenie przez Sejm i Senat, co w obecnej sytuacji napotyka trudności organizacyjne. Ponadto mając na uwadze zapowiedzi rządu co do kształtu programu pomocowego, prawdopodobnie nowe regulacje nie rozwiążą wszystkich problemów przedsiębiorców.
Restrukturyzacja firmy szansą na wyjście z trudności finansowych i uniknięcie upadłości
Aktualnie obowiązujące przepisy prawa przewidują pomoc dla dłużników, którzy chcą przeprowadzić działania naprawcze i wyprowadzić przedsiębiorstwo na prostą. Jedną ze ścieżek jest restrukturyzacja, dająca możliwość wyjścia z trudności finansowych oraz ochronę przed postępowaniami egzekucyjnymi wszczynanymi przez wierzycieli pragnących jak najszybciej zwindykować długi. Postępowanie restrukturyzacyjne pozwala na zawarcie układu z wierzycielami, w którym długi mogą zostać np. zredukowane lub rozłożone na raty. A wszystko to pod nadzorem sądu. Postępowanie restrukturyzacyjne można przeprowadzić w jednym z czterech trybów, co pozwala na dostosowanie najlepszego rozwiązania do sytuacji konkretnej firmy.
Co istotne, w przeciwieństwie do postępowania o ogłoszenie upadłości, wniosek restrukturyzacyjny może złożyć przedsiębiorca zagrożony niewypłacalnością, a nie tylko już niewypłacalny. Oznacza to, że już w momencie, gdy firma zdiagnozuje zaistnienie okoliczności zmierzających do utraty w niedługim czasie płynności finansowej może podjąć zawczasu działania zapobiegawcze i naprawcze, które pozwolą uniknąć upadłości firmy. Im wcześniej podejmie się odpowiednie działania naprawcze, tym większa szansa ich powodzenia.