Tarcza antykryzysowa: szybkie postępowanie restrukturyzacyjne

Tarcza 4.0, uchwalona właśnie przez Sejm, wprowadza nowe szybkie postępowanie restrukturyzacyjne, bardzo korzystne dla firm w poważnych kłopotach.

Publikacja: 05.06.2020 08:02

Tarcza antykryzysowa: szybkie postępowanie restrukturyzacyjne

Foto: AdobeStock

Obok czterech postępowań restrukturyzacyjnych pojawi się piąte, „uproszczone", które ma się odbywać w ciągu czterech miesięcy.

Nowa procedura ma mieć zastosowanie przejściowo, gdyż będzie można ją uruchomić do 30 czerwca 2021 r.

Zawiera jednak daleko idące korzyści dla przedsiębiorcy-dłużnika, umożliwiając mu jednostronne zawieszenie spłaty swoich wymagalnych długów wobec wierzycieli objętych układem, czego nie przewidują dotychczasowe procedury restrukturyzacyjne.

O zainicjowaniu tego nowego postępowania decydować będzie nie sąd, ale sam przedsiębiorca (zwany w tej procedurze dłużnikiem). Wystarczy, że zawrze umowę z doradcą restrukturyzacyjnym i opublikuje swoją decyzję o otwarciu postępowania o zatwierdzenie układu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Czytaj także: Tarcza antykryzysowa 4.0: czy nowa restrukturyzacja będzie bezpieczna dla zarządów

Sąd może zostać zaangażowany dopiero wtedy, kiedy wierzyciel w obawie o swoje interesy lub nadzorca układu wystąpi do sądu o uchylenie skutków otwarcia postępowania. W przypadku zainicjowania przez przedsiębiorcę tego postępowania w złej wierze wierzycielom czy innym osobom,które wskutek tej decyzji poniosły szkodę, przysługiwać będzie roszczenie o jej naprawienie.

Uproszczone będzie postępowanie prowadzące do zawarcia układu z wierzycielami. Nadzorca układu będzie mógł zwołać zgromadzenie wierzycieli, by zebrać głosy, także drogą elektroniczną.

Przedsiębiorca do czasu zakończenia uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego będzie mógł kierować swoją firmą: może dokonywać czynności zwykłego zarządu firmą i jej majątkiem, ale na dokonanie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu – typowym przykładem takiej czynności jest sprzedaż nieruchomości – wymagana będzie zgoda nadzorcy układu, inaczej owa czynność będzie nieważna.

W trakcie tego nowego postępowania, które może, ale nie musi się skończyć powodzeniem, czyli układem, objęty nim przedsiębiorca będzie chroniony zarówno przed roszczeniami odszkodowawczymi, jak i rygorami karnymi, z powodu nieterminowego złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Nie wszyscy są entuzjastami nowego narzędzia.

– Nowa procedura tak bardzo jednostronnie zadbała o interes dłużnika, że może wbrew intencjom projektodawców skutkować trudnościami finansowymi wierzycieli – ocenia sędzia Cezary Zalewski, wieloletni szef warszawskiego sądu upadłościowo-restrukturyzacyjnego.

Etap legislacyjny: trafi do Senatu

Obok czterech postępowań restrukturyzacyjnych pojawi się piąte, „uproszczone", które ma się odbywać w ciągu czterech miesięcy.

Nowa procedura ma mieć zastosowanie przejściowo, gdyż będzie można ją uruchomić do 30 czerwca 2021 r.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego