Zakładanie firmy: Jak liczyć rok obrotowy

Pierwszy rok działalności spółki rządzi się szczególnymi zasadami. Jakimi?

Publikacja: 20.11.2014 02:00

Zakładanie firmy: Jak liczyć rok obrotowy

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Co do zasady zgodnie z art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2014 r., poz. 851 z późń. zm.: ustawa o CIT) rokiem podatkowym spółki jest rok kalendarzowy, chyba że statut lub umowa spółki stanowi inaczej. W przypadku innym niż ustawowy rokiem podatkowym jest okres kolejnych 12 miesięcy kalendarzowych.

Wyjątkiem od  tej zasady jest pierwszy rok działalności spółki. Okres ten rządzi się szczególnymi zasadami i może być wydłużany lub skracany. Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o CIT w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych. Zatem – jeżeli spółka rozpoczęła działalność w trakcie roku kalendarzowego, jej rok podatkowy może trwać do końca roku kalendarzowego, w którym rozpoczęła działalność (okres skrócony). Z kolei, jak stanowi ust. 2a tego artykułu, w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybrania roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność, co oznacza maksymalnie półtora roku (okres wydłużony).

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt