Potrzebne zezwolenie na prowadzenie placówki w nowej lokalizacji

Uzyskanie pozytywnych opinii organów w zakresie budynku, gdzie mają być świadczone usługi opiekuńcze, nie legalizuje prowadzenia w nim działalności.

Publikacja: 12.01.2024 02:00

Potrzebne zezwolenie na prowadzenie placówki w nowej lokalizacji

Foto: Adobe Stock

- Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie opieki nad osobami niepełnosprawnymi i w podeszłym wieku. Ma aktualnie dwie placówki - jedną prowadzoną od kilku lat i drugą - od pół roku. Po kontroli urzędu wojewódzkiego na spółkę nałożono karę 20 tys. zł za rzekome prowadzenie bez zezwolenia drugiej placówki. Czy słusznie, skoro spółka dysponuje zezwoleniem, a otworzyła tylko nowy oddział?

Punktem wyjścia w przedstawionej sprawie będą przepisy ustawy o pomocy społecznej. Skoro poruszono aspekt zezwolenia na prowadzenie ww. placówek, warto w pierwszej kolejności przypomnieć przepisy art. 67 ww. ustawy. W ust. 1 postanowiono, że działalność gospodarcza w zakresie prowadzenia placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku może być prowadzona po uzyskaniu zezwolenia wojewody. Z kolei, w ust. 2 postanowiono, że wojewoda wydaje zezwolenie, jeżeli podmiot o nie występujący:

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?