Potrzebne zezwolenie na prowadzenie placówki w nowej lokalizacji

Uzyskanie pozytywnych opinii organów w zakresie budynku, gdzie mają być świadczone usługi opiekuńcze, nie legalizuje prowadzenia w nim działalności.

Publikacja: 12.01.2024 02:00

Potrzebne zezwolenie na prowadzenie placówki w nowej lokalizacji

Foto: Adobe Stock

- Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie opieki nad osobami niepełnosprawnymi i w podeszłym wieku. Ma aktualnie dwie placówki - jedną prowadzoną od kilku lat i drugą - od pół roku. Po kontroli urzędu wojewódzkiego na spółkę nałożono karę 20 tys. zł za rzekome prowadzenie bez zezwolenia drugiej placówki. Czy słusznie, skoro spółka dysponuje zezwoleniem, a otworzyła tylko nowy oddział?

Punktem wyjścia w przedstawionej sprawie będą przepisy ustawy o pomocy społecznej. Skoro poruszono aspekt zezwolenia na prowadzenie ww. placówek, warto w pierwszej kolejności przypomnieć przepisy art. 67 ww. ustawy. W ust. 1 postanowiono, że działalność gospodarcza w zakresie prowadzenia placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku może być prowadzona po uzyskaniu zezwolenia wojewody. Z kolei, w ust. 2 postanowiono, że wojewoda wydaje zezwolenie, jeżeli podmiot o nie występujący:

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara