Jak przygotować umowę franczyzową i co powinna zawierać?

Umowa franczyzy pełni kluczową rolę w relacjach między franczyzobiorcą a franczyzodawcą i stanowi fundament działalności przyszłego przedsiębiorstwa. Jak ją przygotować i co powinna zawierać?

Publikacja: 19.01.2024 02:00

Jak przygotować umowę franczyzową i co powinna zawierać?

Foto: Adobe Stock

Umowa franczyzy charakteryzuje się tym, że jedna strona (franczyzodawca) udziela drugiej stronie (franczyzobiorcy) zezwolenia na korzystanie z jego firmy (nazwy), znaków towarowych, know-how, koncepcji biznesowej i innych elementów, w zamian za zapłatę wynagrodzenia oraz zobowiązanie do prowadzenia działalności zgodnie z wytycznymi franczyzodawcy. Jest to model biznesowy, który może być bardzo korzystny dla obu stron, ale może także rodzić pewne ryzyka.

Pierwszym elementem umowy jest precyzyjne określenie stron a także zdefiniowanie kluczowych pojęć używanych w umowie. Należy dokładnie opisać terminy takie jak „franczyza”, „franczyzodawca”, „franczyzobiorca”, „know-how”, „znak towarowy” i inne, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień w przyszłości.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP