Dlaczego spółka z o.o. jest bezpieczna dla wspólników i zarządu?

Jednym z istotniejszych kryteriów wyboru formy prowadzenia działalności gospodarczej jest bezpieczeństwo wspólników i członków zarządu. Przepisy kodeksu spółek handlowych dają szeroki wachlarz możliwości, z których możemy wybierać decydując się na otwarcie firmy. Jednym z nich jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Publikacja: 19.04.2024 04:30

Dlaczego spółka z o.o. jest bezpieczna dla wspólników i zarządu?

Foto: Adobe Stock

Zapewnienie bezpieczeństwa, jest obok wyboru korzystniejszej formy opodatkowania i chęci zmniejszenia obciążenia składką zdrowotną, jedną z wymienianych przyczyn zmiany prowadzonej formy działalności gospodarczej. Rozwój firmy wymaga nieustannego podejmowania decyzji, zawierania nowych umów i współpracy z nowymi kontrahentami, których nie zawsze jesteśmy w stanie zweryfikować. Bieżące problemy firmy, czy też konsekwencje źle podjętych decyzji nie powinny stanowić zagrożenia dla istnienia spółki ale przede wszystkim nie powinny powodować negatywnych skutków dla wspólników czy zarządu. Jest to oczywiście duże uproszczenie, bowiem problemy spółki w jakiś sposób zawsze dotykają wspólników czy zarządu, ale chodzi o takie zabezpieczenie, które nie pozwoli na to by do odpowiedzialności osobistej pociągnięci zostali wspólnicy. Takim rozwiązaniem, jest prowadzenie działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.), która pozwala odgraniczyć majątek spółki od majątku prywatnego. Korzyści związane z ograniczeniem ryzyka dla wspólników są niewątpliwe, niemniej jednak, istnieją określone zasady i przepisy dotyczące odpowiedzialności zarówno wspólników, jak i członków zarządu, które warto poznać.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie