Magdalena Grzywaczewska-Łuczkowska

Jak ułożyć strukturę organizacyjną biznesu w 2024 roku?

Ustawodawca przewidział różne rozwiązania prawne, które pozwalają na wprowadzenie zmian w firmie. Czasem wystarczy niewielka modyfikacja w strukturze organizacyjnej biznesu, by odnieść realne korzyści.

Najbardziej ryzykowne postanowienia w umowie spółki

Są sposoby pozwalające zminimalizować ryzyko powstania sporu między wspólnikami, a jeśli nie da się go uniknąć – umożliwią dojście do kompromisu.

Czy nowa spółka to tylko problem? Zasada kontynuacji przy przekształceniu spółek

Przekształcenie jednej spółki prawa handlowego w drugą, a nawet spółki cywilnej czy jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę prawa handlowego, może być całkowicie bezbolesne i nieodczuwalne dla prowadzonej działalności gospodarczej.

Grzywaczewska-Łuczkowska: Nie zawsze cała władza zostaje w rodzinie

Możliwy jest model, w którym zarządzanie fundacją powierzymy osobom z zewnątrz, niebędącym beneficjentami. Wszystko zależy od woli fundatora, celu fundacji i stosunków panujących w danej familii.

Każda firma będzie musiała chronić sygnalistów

Przedsiębiorstwa zatrudniające więcej niż 249 osób muszą mieć wewnętrzne kanały zgłoszeń nadużyć prawa już od 17 grudnia br. Ale ochronę sygnalistów muszą zapewnić od tego dnia również mniejsi pracodawcy.

Ochrona sygnalistów – nowe obowiązki samorządu terytorialnego

Termin na implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia zbliża się nieuchronnie. Polski ustawodawca wciąż nie przyjął przepisów wdrożeniowych. Jeśli do 17 grudnia nie zostaną przyjęte – jednostki samorządu będą stosować je wprost.

Tarcza Finansowa: jak przygotować się do rozliczenia subwencji z PFR?

Od 29 kwietnia subwencje udzielone z Tarczy Finansowej 1.0. Polskiego Funduszu Rozwoju można umorzyć nawet w 100 proc. Kto i w jakim przypadku może skorzystać z tej możliwości?

Koronawirus: restrukturyzacja ochroni przed upadłością

Przedsiębiorstwa borykające się z problemami finansowymi rozpoczęły wdrażanie dostępnych procedur restrukturyzacyjnych.