Fundusz rehabilitacji pokryje koszty testu w kierunku COVID-19

Pod pewnymi warunkami zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych może stać się źródłem sfinansowania zarówno kosztów dojazdu na test na obecność wirusa SARS-CoV-2, jak i kosztów jego wykonania.

Publikacja: 09.12.2020 16:45

Niepełnosprawny test

Niepełnosprawny test

Foto: AdobeStock

Mamy status zakładu pracy chronionej. Pracownica złożyła prośbę o zwrot kosztów za przejazd prywatnym transportem na wymaz COVID. Czy jest zasadny zwrot kosztów takiej faktury i jaki byłby to rodzaj wydatku? Czy można zaliczyć ten wydatek jako pomoc indywidualną zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 11 lit. ł rozporządzenia, tj. przewóz osoby niepełnosprawnej na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne? – pyta czytelniczka.

Przywołany przepis rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2007 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 1023 ze zm.) stanowi, że środki funduszu przeznacza się na przewóz osoby niepełnosprawnej na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Są to zabiegi niezbędne w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej. W rozporządzeniu nie ma ponadto punktu, do którego można by było przypisać taki zwrot poniesionych kosztów.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP