Długi weekend coraz bliżej. Na 15 sierpnia wielu Polaków wyjedzie, ale są też tacy, którzy będą pracować. Tymczasem Państwowa Inspekcja Pracy zapowiada wzmożone kontrole.

Na ten temat w piątkowym programie #RZECZoPRAWIE Ewa Usowicz rozmawiała z Anną Martuszewicz, wicedyrektor departamentu prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy.

Podkreślała ona, iż kontrole będą dotyczyć przede wszystkim placówek handlowych, czyli podmiotów, który w stu procentach dotyczy zakaz pracy w święta. Inne podmioty, m.in. restauracje czy stacje paliw mogą pracować w święta normalnie, ale z pewnymi ograniczeniami.

- Zakaz pracy w święta dotyczy pracowników. Natomiast jeśli sklep będzie otwarty, to pracę może w nim świadczyć właściciel lub osoba zatrudniona na umowie zleceniu – wyjaśniła Anna Martuszewicz.

Gość Ewy Usowicz zwrócił uwagę, iż w placówkach wielkopowierzchniowych kontrolerzy zwykle nie stwierdzają nieprawidłowości. Natomiast wśród mniejszych placówek 30 proc. było otwartych z naruszeniem zakazu pracy w święta.

Martuszewicz zapowiedziała, że kontrole będą zmasowane. - Założyliśmy minimum 15 sklepów w każdym z 16 inspektoratów pracy – poinformowała.

Co grozi przedsiębiorcom, którzy złamią lub naruszą zakaz? - Inspektor pracy ma prawo ukarać pracodawcę mandatem od 1 tys. do 2 tys. zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, to ten może nałożyć grzywnę nawet do 30 tys. zł – mówiła Martuszewicz.

- Naszym celem jest aby nieprawidłowości nie było, aby sklepy w święto były zamknięte, a jeżeli otwarte to zgodnie z przepisami – podkreśliła.

Zobacz wideo: Martuszewicz w #RZECZoPRAWIE

Autopromocja
Już w środę. Tylko w prenumeracie rocznej

Poradnik specjalny: Polski Ład - jak rozliczyć się z fiskusem

Zaprenumeruj