Nowe przepisy dotyczące inwestycji mieszkaniowych

Plan miejscowy, warunki zabudowy, uchwała lokalizacyjna – od dziś na podstawie tych dokumentów można realizować inwestycje mieszkaniowe.

Aktualizacja: 22.08.2018 07:42 Publikacja: 22.08.2018 06:53

Nowe przepisy dotyczące inwestycji mieszkaniowych

Foto: Fotolia.com

Dziś wchodzi w życie większość przepisów ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. Celem tego aktu prawnego jest uproszczenie procesu budowlanego, między innymi po to, by Mieszkania+ mogły wyrastać jak grzyby po deszczu.

Ustawa znajdzie zastosowanie również do inwestycji wznoszonych przez prywatne podmioty. Jeśli tylko mają zamiar wybudować blok o liczbie lokali nie mniejszej niż 25, czy też postawić minimum 10 domów jednorodzinnych. Korzystanie z jej przepisów będzie fakultatywne.

Czytaj także: Decyzje lokalizacyjne na budowę bloków mogą wrócić do gmin

Wnioski o lokalizację

– Zainteresowanie nowymi przepisami jest duże. Inwestorzy już dzwonią zarówno do urzędu miasta, jak i rady z  pytaniami, w jaki sposób należy składać wnioski o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowych – informuje Marlena Happach, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy.

Specustawa zezwala na budowanie niezależnie od istnienia lub ustaleń miejscowego planu. Rozwiązanie jest kontrowersyjne, lecz posiada pewne wentyle bezpieczeństwa.

– Inwestycja nie może być sprzeczna ze studium uwarunkowań ani z uchwałą o utworzeniu parku kulturowego. W ustawie przewidziane są również ograniczenia wysokości wznoszonych budynków i  konieczność nawiązania planowanej inwestycji do istniejącej zabudowy – wylicza radca prawny Zofia Gałązka z  grupy prawnej Togatus.

Inwestor chcący skorzystać z nowej ustawy będzie musiał wystąpić z wnioskiem o ustalenie lokalizacji inwestycji. Wyda ją rada gminy – w terminie 60 dni od wpłynięcia wniosku (wyjątkowo termin będzie można przedłużyć o 30 dni).

Wójt (burmistrz, prezydent miasta) nie później niż w terminie trzech dni od otrzymania wniosku ma go zamieścić w Biuletynie Informacji Publicznej gminy.

Czytaj także: Specustawa mieszkaniowa: władze miasta będą wydawać decyzje lokalizacyjne

– Sprostanie terminom może być wyzwaniem dla miast. W stolicy intensywnie się przygotowujemy do wdrożenia ustawy od strony technicznej. Procedowaniem wniosków o lokalizację inwestycji mieszkaniowych w Warszawie zajmować się będzie Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego – mówi dyrektor Happach.

Niepokoi ją, że proces wydawania uchwały o lokalizacji inwestycji mieszkaniowej może się odbywać z ograniczonym udziałem lokalnych społeczności.

– Od momentu opublikowania wniosku w BIP będzie można składać uwagi przez 21 dni. Ustawa nie przewiduje publikowania ogłoszeń prasowych, co np. podczas procedowania planów miejscowych jest bardzo dobrą metodą dotarcia do zainteresowanych. Dlatego o wpływających wnioskach zamierzamy informować warszawiaków za pośrednictwem portali społecznościowych. Liczymy też na wsparcie aktywistów – mówi Happach.

Prym decyzji i planu

Zdaniem przedstawicieli Polskiego Związku Firm Deweloperskiego samorządy nie muszą się obawiać, że inwestorzy zaleją je wnioskami o ustalenie lokalizacji inwestycji.

– Na mocy specustawy deweloper będzie musiał sprostać licznym obowiązkom zawartym np. w standardach urbanistycznych – wskazuje radca prawny Przemysław Dziąg z PZFD.

Mowa o konieczności lokalizowania nowych bloków m.in. w określonej odległości od przystanku komunikacji miejskiej czy zagwarantowania, że w pobliżu będzie szkoła czy przedszkole.

– Ze znalezieniem takich miejsc może być problem. W mojej ocenie deweloperzy będą korzystać z dotychczasowych trybów, a ustawą posiłkować się w zakresie procedury udzielania pozwolenia na budowę. Do niewątpliwych korzyści płynących z tego aktu należy bowiem zaliczyć wprowadzenie ścisłych terminów dla organów do wydawania wymaganych uzgodnień, opinii czy decyzji. A także wprowadzenie mechanizmu sankcji za ich nieprzestrzeganie – podkreśla mecenas Dziąg.

podstawa prawna: ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych DzU z 2018 r. poz. 1496

Opinia

Maciej Górski, adwokat, Instytut Badań nad Prawem Nieruchomości

Ustawę nie sposób ocenić jednoznacznie. Oczywiście największe kontrowersje budzi umożliwienie realizacji inwestycji mieszkaniowych niezależnie od ustaleń miejscowych planów – w miejscach, w których te plany nie obowiązują, a nawet w których brak „dobrego sąsiedztwa" i przesłanek wydania decyzji o warunkach zabudowy. Mogą mieć więc rację ci, którzy twierdzą, że grozi nam chaos urbanistyczny. Tym bardziej że z peryferyjnym ustaleniem lokalizacji inwestycji mieszkaniowej może być jak z grą w sapera. Realizacja takiej inwestycji w polu przeznaczonym przez uchwałę rady gminy odkryje nowe pola dookoła, które będą mogły być zabudowane na podstawie decyzji o warunkach zabudowy, w nawiązaniu do inwestycji dokonanej na podstawie specustawy. Z drugiej jednak strony umiejętne stosowanie nowych przepisów może stanowić remedium na wady obowiązujących miejscowych planów, które nierzadko powodują, że ustalenia dla danej jednostki planistycznej są niewykonalne.

Dziś wchodzi w życie większość przepisów ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. Celem tego aktu prawnego jest uproszczenie procesu budowlanego, między innymi po to, by Mieszkania+ mogły wyrastać jak grzyby po deszczu.

Ustawa znajdzie zastosowanie również do inwestycji wznoszonych przez prywatne podmioty. Jeśli tylko mają zamiar wybudować blok o liczbie lokali nie mniejszej niż 25, czy też postawić minimum 10 domów jednorodzinnych. Korzystanie z jej przepisów będzie fakultatywne.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO