– Mamy wiele pomysłów, jak odciążyć sądy pracy i przyspieszyć rozpatrywanie sporów, np. w drodze rozjemczej. Sprawiedliwość po latach to marna sprawiedliwość – mówi Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP. – Na spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą, które nastąpi 6 listopada, chcę przedstawić projekt zmian.

Czytaj także: Mediacja: nowy sposób rozwiązywania sporów w administracji

Ze statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że sąd rejonowy, do którego trafi sprawa pracownika, potrzebuje przeciętnie aż 381 dni, czyli ponad rok, na jej załatwienie. Znacznie gorzej jest, gdy sprawa ze względu na wartość przedmiotu sporu trafi do sądu okręgowego. Wtedy na jej merytoryczne załatwienie trzeba czekać aż 760 dni, czyli ponad dwa lata.

Pracodawcy zwracają uwagę, że równolegle do postępowań sądowych coraz częściej prowadzone są znacznie szybsze postępowania mediacyjne.

W 2016 r., po zmianie procedury cywilnej, która miała zachęcić sędziów do kierowania spraw na ten tor, było 1409 mediacji w sprawach pracowniczych. W kolejnym 1751, a w pierwszej połowie tego roku wszczęto już 1056 mediacji. Ze statystyk wynika, że 35 proc. mediacji zakończyło się ugodą.

– Mediacje znacznie przyspieszają postępowania sądowe, także z prawa pracy – zauważyła dr Katarzyna Antolak-Szymanski. – To nie tylko narzędzie odciążające wymiar sprawiedliwości, ale zmiana podejścia do rozwiązywania sporów pracodawców z pracownikami.

– Proponujemy częściowe zwolnienie z kosztów sądowych dla tych pracodawców i pracowników, którzy zdecydują się na rozwiązanie sporu w drodze mediacji – powiedziała prof. Monika Gładoch, ekspert Pracodawców RP.

– Uważam, że dobrym rozwiązaniem byłaby także rezygnacja z uzasadniania wypowiedzenia umowy o pracę – dodała Marta Szlachcic, psycholog, specjalista HR. – Zdarza się, że rozstanie z pracownikiem odbywa się bezboleśnie, dopóki nie przeczyta uzasadnienia do wypowiedzenia. Rozstania z pracownikami powinny być jak najmniej konfliktowe.

– Nie potrzeba nam nowej instytucji, pracownikom potrzebne jest wsparcie związków zawodowych – ripostował Liwiusz Laska, adwokat, ekspert OPZZ. – Pracodawca ma dużo czasu na przygotowanie wypowiedzenia, a pracownik, zaskoczony tą decyzją, nie wie, jak się zachować.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ