Wysokość opłaty od skargi nie musi być taka sama

W zależności od powszechnie stosowanej w danym sądzie praktyki inaczej może być określana wysokość opłaty od skargi na orzeczenie referendarza sądowego w przedmiocie szczegółowego wyliczenia kosztów procesu.

Publikacja: 04.12.2015 02:00

Wysokość opłaty od skargi nie musi być taka sama

Foto: www.sxc.hu

Możliwość wniesienia skargi na orzeczenie referendarza sądowego uzależniona została od uiszczenia stosownej opłaty. Zgodnie z art. 25 ust. 2 ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 1025) opłatę od skargi na orzeczenie referendarza pobiera się w wysokości opłaty od wniosku o wydanie tego orzeczenia, nie więcej jednak niż 100 zł.

Z treści powołanego przepisu wynika, że ustawodawca określił wysokość opłaty od skargi na orzeczenie referendarza sądowego jedynie w przypadku, gdy orzeczenie takie zostało wydane w ramach rozpoznania wniosku podlegającego stosownej opłacie (np. wniosek o wpis do rejestru). Omawiany przepis nie reguluje natomiast kwestii opłaty od skargi na orzeczenie referendarza sądowego, w sytuacji gdy wydanie tego orzeczenia nie wymagało uprzedniego opłacenia wniosku. Podobnie rzecz się ma w przypadku skargi na orzeczenie referendarza sądowego, które nie zostało wydane wskutek jakiegokolwiek wniosku.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił