Po urodzeniu się dziecka pracownik ma prawo do dwóch dni urlopu okolicznościowego. Innym z uprawnień pracowniczych, związanych z rodzicielstwem, są przysługujące w danym roku kalendarzowym dwa dni na opiekę nad potomkiem. Zatrudnionemu tacie malucha przysługuje także dwutygodniowy urlop ojcowski. Jeśli ma etat, to może on także podmienić mamę w opiece nad potomkiem i skorzystać z urlopu macierzyńskiego. Oczywiście pod warunkiem, że mama wykorzystała przynajmniej 14 tygodni takiego wolnego.
Co istotne, prawo do opieki nad dzieckiem czy urlopu macierzyńskiego/ojcowskiego przysługuje każdemu z rodziców – pracowników dziecka. Nie ma znaczenia czy dziecko urodziło się w małżeństwie, czy w konkubinacie. Jednak tata malucha z nieformalnego związku, aby korzystać ze wszystkich rodzicielskich przywilejów gwarantowanych przez prawo, musi uznać dziecko i faktycznie je wychowywać.
Z dwóch dni urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia się dziecka może skorzystać tata – pracownik. Tak wynika z § 15 pkt 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm.). Tylko on ma prawo do takiego urlopu. A to dlatego, że pracująca mama korzysta już wtedy z urlopu macierzyńskiego.
Urlop okolicznościowy udzielany jest podwładnemu w związku z ważnymi uroczystościami rodzinnymi oraz osobistymi i terminowo powinien się z nimi łączyć. Dlatego ojciec powinien wystąpić o to wolne w okresie nieodległym od narodzin. Ma mu to umożliwić np. odebranie ze szpitala matki i noworodka czy załatwienie spraw związanych z jego rejestracją w urzędzie stanu cywilnego.
Zgodnie z art. 182