Reklama
Rozwiń

Akt ślubu z urzędu stanu cywilnego odbierzemy przez Internet

Urzędy stanu cywilnego czeka informatyczna rewolucja. Mają sporządzać i wydawać akty w formie elektronicznej

Publikacja: 13.03.2013 06:07

Resort spraw wewnętrznych, kierowany przez Bartłomieja Sienkiewicza, pracuje też nad informatyzacją

Resort spraw wewnętrznych, kierowany przez Bartłomieja Sienkiewicza, pracuje też nad informatyzacją dowodów osobistych i ewidencji ludności

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało założenia nowego prawa o aktach stanu cywilnego. Ustawa ma zacząć obowiązywać 1 stycznia 2014 r.

Elektroniczne USC

Choć niezmieniona pozostanie struktura urzędów stanu cywilnego, bo nadal będą częścią urzędu gminy, projekt ma umożliwić prowadzenie rejestracji stanu cywilnego w formie elektronicznej. Elektroniczne akty będą sporządzane jednak przez pewien czas nadal obok papierowych, ale dostaną tę samą moc dowodową.

Skąd ten dualizm

Otóż doświadczenia innych krajów pokazują, że taka reforma nie jest prosta: np. we Włoszech w 2000 r. weszły w życie regulacje przewidujące rejestrację aktów stanu cywilnego wyłącznie w formie elektronicznej, a do tej pory reforma nie została zrealizowana.

Szczęśliwie 93 proc. z 2250 urzędów stanu cywilnego w Polsce korzysta z odpowiednich programów komputerowych.

Także wniosek o wydanie odpisu lub zaświadczenia będzie mógł być złożony nie tylko pisemnie, ale też elektronicznie, z zachowaniem jednak bezpiecznego podpisu.

Reklama
Reklama

– Chodzi o zbyt poważne dokumenty, abyśmy mogli od tego rygoru odstąpić – mówi Małgorzata Piotrak, dyrektor departamentu spraw obywatelskich MSW.

Odpisy e-mailem

Odpis aktu stanu cywilnego i zaświadczenia będą sporządzane bądź w formie wydruku z systemu teleinformatycznego, opatrzonego urzędową pieczęcią i podpisem kierownika urzędu stanu cywilnego bądź w formie dokumentu elektronicznego, jeżeli wystąpił o to wnioskodawca. Jednak najważniejsze zaświadczenia, ze względu na ich szczególne przeznaczenie, będą wydawane tylko na papierze, np. zaświadczenie stwierdzające, że nie ma przeszkód do zawarcia małżeństwa.

Cyfryzacja wymagać będzie co najmniej kilku lat i dużych nakładów

Nieślubne ukryte

Obok liberalizacji wyboru imienia dziecka (choć pozostanie zakaz nadawania dzieciom więcej niż dwóch imion, imienia ośmieszającego czy nieprzyzwoitego)  projekt eliminuje różnicowanie statusu dzieci pozamałżeńskich. We wszystkich aktach urodzenia zostanie ukryty fakt uznania ojcostwa, bez względu na to, kiedy do tego doszło. Akt urodzenia będzie zatem taki sam jak dla dziecka urodzonego z małżeństwa.

Projekt rozszerza też stosowanie tzw. danych krytych. Chodzi mianowicie o wpisywanie w miejsce nazwiska ojca (który jest w danym momencie formalnie nieznany) nazwiska matki:  np. Matka – Kowalska. ojciec – Kowalski. Ta zasada będzie stosowana także do odpisów ze starszych aktów urodzenia, w których wpisywano: „ojciec nieznany".

Rozszerzona ma być możliwość zawierania małżeństw poza urzędem stanu cywilnego, co jednak będzie pociągało za sobą wyższe opłaty.

Reklama
Reklama

Stowarzyszenie Urzędników Stanu Cywilnego RP negatywnie ocenia tę propozycję, wskazując, że w dużych miejscowościach w prawie każdym tygodniu odbywa się kilkadziesiąt ślubów, trudno byłoby zapewnić świadczenie tej usługi poza urzędem, zachowując powagę i profesjonalizm.

Sformalizowana i zapisana w ustawie ma być treść przysięgi składanej podczas ślubu cywilnego: obecna, rodem z głębokiego Peerelu, jest przez niektórych kierowników USC, ale też – jak wskazuje Tomasz Brzózka, kierownik USC w Zielonej Górze – przez samych nowożeńców, twórczo modyfikowana.

Idąc za modnymi obecnie poszukiwaniami genealogicznymi, umożliwione ma być kserowanie i robienie zdjęć z ksiąg stanu cywilnego, czego obecne przepisy nie przewidują. Projekt w 85 proc. ma być sfinansowany z funduszy unijnych, natomiast jego eksploatacja kosztować będzie rocznie ok. 5 mln zł.

etap legislacyjny trafi pod obrady rządu

Kajtuś, Fifi. Rząd pozwoli nadawać dziwne imiona?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało założenia nowego prawa o aktach stanu cywilnego. Ustawa ma zacząć obowiązywać 1 stycznia 2014 r.

Elektroniczne USC

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama