Uwaga na oszustów. Jak nie stracić pieniędzy w czasie Świąt?

Kliknięcie w link z esemesa może spowodować, że stracimy z konta pieniądze. Złodzieje nie mają skrupułów.

Publikacja: 11.12.2022 19:25

Uwaga na oszustów. Jak nie stracić pieniędzy w czasie Świąt?

Foto: Adobe Stock

Niemal każdy z nas miał okazję dostać esemesa o nieuregulowanym rachunku za prąd z informacją o konieczności dopłaty albo natychmiastowym odłączeniu. W przedświątecznym okresie pojawiają się inne wiadomości, równie niebezpieczne, o niedopłacie do wysłanej paczki albo o jej nadmiernych gabarytach, co generuje wyższe koszty. Tak działają oszuści. Liczą na zaskoczenie u odbiorcy. I często się im udaje. Linki z esemesów o niedopłacie uruchamiali ludzie, którzy umowy o prąd mieli podpisane z innymi operatorami. A i tak wpadali w kłopoty.

Czytaj więcej

Co zrobić, gdy z konta bankowego skradziono pieniądze

Nie dać się zaskoczyć

Pani Bożena z Warszawy od lat, nawet w czasie pandemii nie zamawiała paczek przez internet. Wolała kupować prezenty w sklepach stacjonarnych. W tym roku zrobiła wyjątek. Większość zamówiła przez internet. Gdyby nie czujność wnuczki wplątałaby się w nie lada problemy. Dostała trzy esemesy z żądaniem dopłaty za zamówiony towar po 2,50 zł i jeden dotyczący dopłaty za przekroczoną wagę paczki – 1,40 zł.

– Gdyby nie wnuczka, weszłabym w każdy z tych esemesów, bo przecież prezenty muszą dotrzeć na czas, a 2,50 zł niedopłaty nie może zablokować ich dostarczenia – mówi pani Bożena.

Mniej szczęścia miał pan Wiesław, mieszkaniec Kozienic. Zamówił prezenty, odpowiedział na esemesa oszustów i stracił z konta 7 tys zł. Podobnie zrobił pan Mateusz z Gdańska. Zamówił zabawki dla wnuków. W tym roku dał się nabrać. Aktywował esemesa na każdą z paczek. Stracił w sumie blisko 20 tys zł.

– Prezentów raczej nie będzie – twierdzi oszukany gdańszczanin.

– Takich zdarzeń są tysiące – potwierdza Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji. – Im bliżej świąt, tym liczba zgłoszeń wzrasta.

Czytaj więcej

Internetowe oszustwo trzeba zgłosić najszybciej jak się da

Schemat jest podobny

Policja zaangażowała się w działania przeciw oszustom. Apeluje też o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów.

Za oszustami trudno jednak nadążyć, bo ciągle modyfikują swoje metody działania i korzystają z każdej nadarzającej się okazji, by wprowadzić w błąd i wykorzystać zaufanie niczego niepodejrzewających osób. Coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają esemesy z różnymi informacjami. Zazwyczaj kwota, jaką należy wpłacić, jest bardzo niska. To ma przekonać ofiary, że nie chodzi o oszustwo.

W wiadomości o dopłatę podany jest zwykle link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności. A tam nieświadomy odbiorca esemesa wprowadza dane dotyczące konta, czyli login i hasło, co umożliwia ich przechwycenie przez oszustów.

Zdarza się też, że oszuści przesyłają w wiadomości link do aplikacji, które infekują telefon. W ten sposób niepowołane osoby mogą zdobyć hasła do aplikacji bankowych czy też przekierowywać esemesy, dzięki czemu przejmują kontrolę nad konkretnym kontem bankowym.

Policja apeluje o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów.

Sprawą zainteresował się Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego – CSIRT KNF ostrzega przed kolejną serią fałszywych esemesów.

Czytaj więcej

Ostrożnie z transakcjami w internecie. Oszuści polują na Vinted

Uwaga na portale

Od jakiegoś czasu oszuści podszywają się też pod największe portale sprzedażowe, jak OLX.

– W treści SMS cyberprzestępcy informują m.in. o odrzuconej płatności i konieczności aktualizacji swoich danych, a następnie zachęcają do kliknięcia w załączony link.

,,OLX: Justyna, płatność za »heblarka ręczna« została odrzucona, zaktualizuj swoje dane (link)”. Fałszywy link kieruje do podrobionej strony internetowej. Nie dajmy się na to nabrać. Oszuści, na takich sfałszowanych stronach wyłudzają poświadczenia logowania do bankowości elektronicznej.

Zawsze wtedy, gdy podejrzewamy, że padliśmy ofiara oszustów i udostępniliśmy im dane uwierzytelniające bankowości elektronicznej na podrobionej stronie, skontaktujmy się od razu z infolinią naszego banku. Konsultant pomoże nam zmienić dane autoryzacyjne i w razie potrzeby zablokuje trwające sesje logowania.

Opinia dla „Rzeczpospolitej”
Piotr Pałka, radca prawny

Oszustwo na tzw. kuriera co roku powraca w trakcie świąt. Pomysły oszustów są coraz bardziej kreatywne. Chodzi o to, by wzbudzić zaufanie u odbiorców. Zabiegani w trakcie świątecznych przygotowań możemy, chcąc szybko załatwić problem, podjąć decyzje, które mogą być dotkliwe dla nas w skutkach. Phising jest rodzajem oszustwa, przed którym również można się bronić. Polega ono na podszyciu się przez przestępców pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji, typu np. dane do logowania lub dane karty kredytowej, bądź też zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem. Dlatego ważne, by nasza czujność nie została uśpiona. Każdy taki komunikat powinien być przez nas weryfikowany pod kątem przestępstwa oszustwa. Zanim klikniemy w jakiś link, sprawdźmy, czy na pewno dana instytucja oczekuje od nas konkretnych informacji. Możemy to zweryfikować kontaktując się z infolinią.

Niemal każdy z nas miał okazję dostać esemesa o nieuregulowanym rachunku za prąd z informacją o konieczności dopłaty albo natychmiastowym odłączeniu. W przedświątecznym okresie pojawiają się inne wiadomości, równie niebezpieczne, o niedopłacie do wysłanej paczki albo o jej nadmiernych gabarytach, co generuje wyższe koszty. Tak działają oszuści. Liczą na zaskoczenie u odbiorcy. I często się im udaje. Linki z esemesów o niedopłacie uruchamiali ludzie, którzy umowy o prąd mieli podpisane z innymi operatorami. A i tak wpadali w kłopoty.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Sądy i trybunały
Seria wyroków kopiuj-wklej. W tle batalia o koncesję dla aptek
Sądy i trybunały
Nowy dyrektor KSSiP: do sądów rzadko przychodzą intelektualiści czy prawnicy
Podatki
Uparty obdarowany zapłaci podatek, bo nie chciał pokazać wydruku z konta
Akcje Specjalne
Naszym celem jest osiągnięcie 9 GW mocy OZE do 2030 roku
Prawo drogowe
Koniec z parkowaniem na chodnikach? Jest propozycja zmiany prawa
Prawo rodzinne
Rozwód u notariusza lub przed urzędnikiem USC. Resort Bodnara ma śmiały plan